תגובות

‏גנץ משנה כיוון: "נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן לאחר הבחירות"

יו"ר כחול לבן, רא"ל (מיל') ח"כ בני גנץ היום בסיור במועצה אזורית מגילות צפון ים המלח בבקעת הירדן יחד עם חבר הנהגת כחול לבן, שהב"ט לשעבר רא"ל (מיל') משה (בוגי יעלון), ראש המועצה אריה כהן וחברי הכנסת אורנה ברביבאי, יועז הנדל ואלון שוסטר:

"זה הביקור השני אולי השלישי שלנו בבקעת הירדן ואנחנו חוזרים וקובעים שבקעת הירדן היא חומת המגן המזרחית של מדינת ישראל בכל תרחיש עתידי.


ממשלות שדנו בעבר על להחזיר אותה עשו טעות אסטרטגית בטחונית חמורה. אנחנו רואים את חבל הארץ הזה כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל.

לפיכך, לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן, נעשה זאת במהלך לאומי מוסכם ובתיאום עם הקהילה הבינלאומית.
עד אז נדאג לפתח את המרחב הזה. חייבים להתקדם, אסור שיקרו מקרים נוספים כמו אובדן צופר ונהריים, תופעה חמורה שהתרחשה בעיקר בגלל הזנחה מדינית מתמשכת שבינינו לבין ירדן.
אנחנו נדאג לפתח את בקעת הירדן, את התשתיות החקלאיות, את ההתיישבות, תשתיות התיירות, התשתית הפיזית במקום הזה. היינו עכשיו בביקור במועצה, ניכר שיש הרבה מה לעשות. חייבים להתקדם ואנחנו נתקדם.

גנץ נשאל לגבי כוונת האמריקאים לפרסם את תוכנית המאה ואמר: "אני מקווה שהנשיא טראמפ יקדים ויפרסם את התוכנית. עברו מספר שבועות. במזה"ת קורים הרבה דברים דרמטיים, אני מצפה לפרסום התוכנית".


‏ראש הממשלה נתניהו אמר בתגובה: "למה לחכות לאחרי הבחירות אם אפשר להחיל ריבונות על בקעת הירדן כבר עכשיו בהסכמה רחבה בכנסת? מצפה לתשובתך עוד הערב, אלא אם אחמד טיבי שם לך וטו".

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ השיב לנתניהו:
"‏ביבי. קודם נדון בחסינות. אחר כך ננהל את החלת הריבונות," והוסיף: ‏"נתניהו, במקום סיפוח אתה מתעסק שנים בטיוח. נסה פעם אחת לא לשקר וקח טיפ: אתה יכול להחיל את החוק הישראלי על הבקעה בהחלטת ממשלה תוך שעתיים, בלי שום דיון בכנסת.
נראה אותך."

נתניהו הוסיף בתגובה: "בני גנץ, אני שמח שסוף סוף החלטת לתמוך ביוזמה שלי להחלת החוק הישראלי על בקעת הירדן וצפון ים המלח. אני מצפה לתמיכה מלאה שלך ושל כחול-לבן במהלך ההיסטורי הזה. בקרוב מאוד אעמיד אותך במבחן הזה."

‏יו"ר העבודה-מרצ-גשר, עמיר פרץ, הגיב: "אסור לכחול לבן ליפול למלכודות הימין הקיצוני. עתיד בקעת הירדן צריך להקבע כחלק ממו"מ ומהסדר כולל".

יו"ר מרצ הורוביץ: "‏גם גנץ במספחים. אם זו התשובה של כחול-לבן לספין החלול של הימין – זה מעיד על חוסר ביטחון. ואם זו אכן הכוונה, לספח 40% מהשטחים באופן חד-צדדי ולחסל כל סיכוי להסדר – זה מעיד על חוסר הגיון. לא יודע מה יותר חמור. כך או כך זה מבהיר מצויין שלאנשי שמאל-מרכז אין מה לחפש בכחול-לבן".

יו״ר הרשימה המשותפת ח״כ איימן עודה הגיב: "גנץ לאזרחי המדינה מגיע תקווה ולא חיקוי – ככה לא מחליפים ראש ממשלה. ‏סיפוח הוא חיסול כל סיכוי לדמוקרטיה ושלום. כנראה ששכחת שיש גם חיים אחרי הקמפיין. הניסיון הפתטי לקושש כמה קולות מהימין לא שווים את הרס העתיד של כולנו."

תגובת מפלגת ימינה להצהרת גנץ: "‏התנגדות כחול לבן ליוזמה של השר סמוטריץ' להצביע על סיפוח הבקעה בכינוס המליאה הקרוב, *מראה שהם שבויים של אחמד טיבי ואיימן עודה.* מי שקורא לדחות עד אחרי הבחירות את הדיון בנושא, מבקש למנוע החלת ריבונות בבקעה. שוב מוכח שיש כאלה שמדברים ויש כאלה שעושים."


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: