‏אמ”ן מעריך: איראן תוכל להשיג פצצה גרעינית תוך שנתיים

באמ"ן מסכמים את שנת 2019 ומתכוננים לשנה מתוחה נוספת בכלל הגזרות. על פי התחזיות, במהלך שנת 2020 תמשיך רוסיה לנסות להתבסס בסוריה, יחד עם ניסיונות איראנים להתבססות צבאית במדינה.

בלבנון קיימת חוסר יציבות פוליטית עקב המצב הכלכלי הקשה במדינה אך ארגון הטרור חיזבאללה ממשיך להתחמש כנגד ישראל, בהובלת איראן שתומכת בארגון כלכלית.


בנוסף, באמ"ן מעריכים כי ארגון הטרור חמאס בעזה ינסה להמשיך ברגיעה, בתקווה לשיפור המצב ברצועה וכי קיימת סבירות נמוכה בעת הקרובה למלחמה יזומה מצד אויבינו, בכלל הגזרות.

לגבי חיסולו של מפקד כח קודס, קאסם סולימאני, ההערכות הן שלא תהיה תגובה נוספת בזמן הקרוב מצד אויבינו.

לגבי התקדמות העשרת האורניום של האיראנים, מעריכים באמ"ן כי בלא התערבות, באביב 2020 עלולה איראן להגיע לכמות שתספיק לפצצת גרעין אחת, ותוך כשנתיים, תוכל אף לייצר את הנשק הגרעיני.

בנתיים, הלחץ המדיני – כלכלי שמנהיג נגדה נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ, נמשך.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו יודעים בדיוק מה קורה בתוכנית הגרעין האיראנית. איראן חושבת שהיא תשיג נשק גרעיני, אני שב ואומר – ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. אני גם קורא לכל מדינות המערב להטיל את מנגנון הסנקציות האוטומטיות באו"ם, snapback sanctions, עכשיו."


יו"ר כחול לבן, רא"ל (מיל') ח"כ בני גנץ על רקע הערכת המצב של אמ"ן: "איראן נמצאת מרחק של שנתיים עד שלוש מיכולת שיגור של פצצה גרעינית.
גם ביתר הזירות ישנם אתגרים משמעותיים.
זה מחייב שיהיה בישראל ראש ממשלה שלא יהיה עסוק באינטרסים האישיים שלו ולצידו קבינט המורכב מרמטכ"לים לשעבר ונבחרי ציבור מנוסים ושקולים שזמנם מושקע במדינה ולא בהסתבכויות פליליות".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: