משרד הביטחון חשף מערכת לייזר משלימה לכיפת ברזל | צפו

משרד הביטחון חשף היום את פריצת הדרך בפיתוח לייזר רב-עוצמה יירוט איומי תלול המסלול. הטכנולוגיה החדשה תביא לשינוי אסטרטגי ביכולת ההגנה האווירית של מדינת ישראל.

המערכת לא צפויה להחליף את מערכת כיפת ברזל, אלא להשלים אותה. במשרד הביטחון ציינו כי היתרון המשמעותי של יירוט בלייזר הוא העלות הנמוכה, היעילות ושאין צורך בקוויי ייצור ובאספקה.

עוד אמרו במשרד הבטחון כי כל יירוט עולה דולרים ספורים. לשם השוואה, בשנת 2019 שוגרו 478 טילי תמיר של כיפת ברזל בעלות של כמיליארד שקלים.

ראש מו"פ במפא"ת, משרד הביטחון תא"ל יניב רותם: "אנחנו נכנסים לעידן חדש של 'לוחמת אנרגיה' באוויר, ביבשה ובים. השקעות המו"פ שנעשו במפא"ת בשנים האחרונות, מציבות את ישראל בין המדינות המובילות בתחום הלייזר רב-עוצמה. במהלך שנת 2020 נבצע הדגמת יכולות של הלייזר בשטח".

בעקבות פריצת הדרך, התניע מפא"ת שלוש תוכניות לפיתוח מדגימי לייזר רב-עוצמה, בשיתוף עם התעשיות הביטחוניות "רפאל" ו"אלביט מערכות":

• פיתוח מדגים למערכת לייזר קרקעית, משלימה למערכת כיפת ברזל, שתהווה שכבת הגנה נוספת.
• הלייזר המתמרן – פיתוח מדגים נייד להגנה על הכוחות המתמרנים בשטח.
• פיתוח מדגים לייזר שמיירט מעל לעננים, מגן על מרחבים גדולים יותר ומותקן על פלטפורמה אווירית.

יתרונות היירוט בלייזר רב-עוצמה:

• שימוש רציף בעלות נמוכה.
• שיפור האפקטיביות של מערכי ההגנה, כתוצאה משימוש בשתי טכנולוגיות שונות ומשלימות – הגנה אווירית קינטית (כדוגמת "כיפת ברזל") ולייזר.
• ניהול יירוטים חכם וצמצום השימוש במיירטים.
• פוטנציאל ליירוט של איומים נוספים כדוגמת רחפנים, מזל"טים ובעתיד אף רקטות מדויקות.

לאורך השנים השקיע מפא"ת מאמצים רבים בקידום הטכנולוגיה של לייזר רב-עוצמה. פיתוחים רבים, מהארץ ומחו"ל, נבחנו והוכחו כלא יעילים. לאחרונה הושגו הישגים משמעותיים, בעקבות שיתוף פעולה בין מפא"ת לתעשיות הביטחוניות ("רפאל" ו"אלביט מערכות") ולגורמים באקדמיה. הישגים אלה התאפשרו בעקבות פיתוח לייזר חשמלי, בניגוד ללייזר כימי שבו השתמשו עד כה.

פריצת הדרך הטכנולוגית מבוססת על דיוק קרן הלייזר. באמצעות הטכנולוגיה החדשה הצליחה מערכת הביטחון למקד ולייצב את האלומה על מטרה בטווחים ארוכים, כולל התגברות על הפרעות באטמוספירה. טכנולוגיה זו מאפשרת לפתח מערכות יירוט אפקטיביות, בעלות יעילות מבצעית גבוהה, שיהוו שכבה נוספת במאמץ ההגנה על מדינת ישראל באוויר, ביבשה ובים.

שר הביטחון, נפתלי בנט: "המוח הישראלי ממשיך להוביל חדשנות פורצת דרך. פרויקט הלייזר יהפוך את מערכת הביטחון לקטלנית, עוצמתית ומתקדמת יותר. מדובר בנדבך משמעותי בביצור ביטחון מדינת ישראל. לצד כלי המלחמה הקיימים, נוסיף חרב של לייזר אל מול האיומים, בצפון ובדרום.

אנחנו מתקדמים במלוא התנופה, והמסר הברור: לישראל יכולות כבירות, בהגנה ובהתקפה.
לאויבי ישראל מוטב לא לבדוק את הסבלנות והיכולות שלנו".

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: