עלות מערכות הבחירות לכנסת ה22 וה23 – מעל מיליארד ורבע שקלים

בדיון כעת בועדת הכספים נחשף עלות מערכות הבחירות לכנסת ה22 וה23 בעלות ישירה בסך של מליארד מאתיים שישים ושלושה מליון שקלים. לא כולל עלות מקיפה ועלות יום השבתון במשק בסך של כשישה מליארד שקלים נוספים.

יו"ר הועדה ח"כ משה גפני: זה דבר נורא ואיום שמדינה מתוקנת הולכת להוציא מליארדים על דבר מיותר ומבוזבז ומי שאשם בזה בפעם השניה זה ליברמן שחייב לעשות חשבון נפש ומהר.


ועדת הכספים אישרה העברות תקציביות בסכום כולל של כ-550 מיליון שקלים:

ההעברות כללו, בין היתר, מימון מפלגות לבחירות לכנסת ה-21 וה-22 בסך 253 מיליון שקלים ועוד 50 מיליון שקלים לוועדת הבחירות המרכזית להיערכות לבחירות לכנסת ה-23, וכן 50 מיליון שקל לרשות לזכויות ניצולי השואה
ועדת הכספים של הכנסת, בראשות ח"כ משה גפני, אישרה היום שורה של העברות תקציביות, בין היתר למימון הבחירות ולניצולי שואה.

בדיון היום סירבה הוועדה לדון בבקשת האוצר להעביר עודפי תקציב, בסך של כ-168 מיליון שקל, מ-2018 לשימוש ב-2019. חברי ועדה רבים, בהם ח"כ מיכאל מלכיאלי, ח"כ ינון אזולאי, ח"כ איתן גינצבורג, ח"כ אחמד טיבי, ח"כ מיכל שיר, ח"כ עודד פורר והיו"ר גפני סירבו לדון בהעברת העודפים ומתחו ביקורת על כך שהאוצר, לטענתם, לא עמד בסיכומים להעברת כספים למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים. בפתח הישיבה מתח היו"ר גפני גם ביקורת על כך שהן ההעברות והן הבקשה בעניין העודפים הגיעו לוועדה ברגע האחרון, ואמר כי לא יאפשר זאת בעתיד.

העברות תקציביות בין ובתוך תקציבי משרדי וגופי הממשלה לשנת 2019:

324 חודשי עבודה בלתי צמיתה למשרד הבט"פ – חודשי העבודה מיועדים עבור משרות אמון בלשכת השר והמנכ"ל (25 משרות), וכן למתמחים בעריכת דין במשרד (2 משרות).
41 מיליון ₪ מהאוצר לתקציב פיתוח המשטרה ושב"ס – התקציב, בהרשאה להתחייב, נועד למימון פינוי בסיס מג"ב אייל.


70 מיליון ₪ מהאוצר למשרד הבט"פ – התקציב, בהרשאה להתחייב, נועד למימון תקציב הפעילות השוטפת של המשטרה וויסות תקציב הגמלאות של המשטרה, בהתאם לקצב הביצוע.
כ-253 מיליון ₪ מהאוצר, משרד הבט"פ, הוועדה לאנרגיה אטומית, הדיור הממשלתי ורשויות הפיקוח למימון מפלגות ובנוסף כ-50 מיליון מהאוצר לתקציב ועדת הבחירות במסגרת הבחירות לכנסת ה-23 – התקציב ברובו מיועד למימון מפלגות לבחירות לכנסת ה-21 וה-22, ובחלקו מיועד עבור מימון הלוואות שניתנו למפלגות במהלך כהונת הכנסת ה-22, זאת במסגרת כך שהצעת החוק לפיזור הכנסת ה-21, הגדילה את היקף ההלוואות שהמפלגות רשאיות לקבל החל מהכנסת ה-22.
ההעברה כוללת כ- 50 מיליון ₪ בהרשאה להתחייב עבור היערכות ועדת הבחירות, לבחירות לכנסת ה-23.

היו"ר גפני ביקש לדעת כמה עולות לנו הבחירות ונציגת האוצר, ביין ותד, השיבה כי העלות הישירה של הבחירות, ללא עלות אבדן התוצר ביום השבתון, עומדת על כ-583 מיליון שקל, כאשר 330 מיליון שקל הם עבור פעילות ועדת הבחירות המרכזית ועוד 253 מיליון שקל עבור מימון מפלגות, לא כולל הלוואות שהמפלגות יוכלו לקבל רק החל מעוד 10 ימים.

כ-40 מיליון ₪ מהאוצר לרשות לזכויות ניצולי השואה – התקציב מיועד בעיקרו לתוספת שירותי סיעוד לניצולים, שירותים הנוספים על השעות הניתנות מצד הביטוח הלאומי. עוד מיועד התקציב לקצבאות ומענקים לניצולי שואה, בעיקרם ניצולים הזכאים לקצבה חודשית, זאת נוכח כניסת ניצולים נוספים לקבוצה זו, ועלייה בקצבה הממוצעת.

במסגרת שורה בקשות שהגיעו לוועדה הבוקר, ברגע האחרון עליהן מתח היו"ר גפני ביקורת, אושרו ההעברות הבאות:

כ-8.1 מיליון שקלים מסעיף הוצאות שונות לטובת סמינרים לעובדי הוראה – ההעברה נועדה ליישום הסכמים קואליציוניים שונים בהתאם לסיכום עם יהדות התורה, בהם קידום עובדי הוראה וסמנירים לעובדי הוראה.
כ-17 מיליון שקלים מהרזרבה הכללית לחינוך – העברה נועדה עבור שיפוצים והתאמת מבנים במערכת החינוך, בהתאם להסכמים קואליציוניים עם ש"ס.
כ-12 מיליון שקלים מהרזרבה הכללית, בהרשאה להתחייב, לתגבור פעילות פארקים וגנים מדעיים בפריפריה – ההעברה בהתאם להחלטת הממשלה ולסיכום עם ש"ס והבית היהודי.
כ-101 מיליון שקלים מרשויות פיקוח, תיירות, כלכלה ותעשייה, הוצאות פיתוח, רשויות מקומיות והוצאות שונות, לטובת פיתוח כבישים ותמיכות בתחבורה ציבורית – ההעברה נועדה להרחבת כביש 6 במקטע יוקנעם-סומך.

כאמור, חברי הוועדה סירבו לדון בשורה של בקשות להעברת עודפי תקציבים של משרד האוצר משנת 2018 לשנת 2019, בסכום כולל של כ-168 מיליון שקלים. ח"כ מלכיאלי אמר כי נציגי האוצר שיקרו, פעם אחר פעם, לוועדה באשר לכספים שהובטחו לילדי החינוך המיוחד ולכן הוא חושב שלא צריך לדון בבקשות, למרות שמדובר בסכומים קטנים. ח"כ אזולאי הוסיף כי הוועדה היא לא חותמת גומי והבקשות כלל לא עלו לדיון.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: