תגובות

גרמניה: שני הרוגים בפיגוע ירי נגד יהודים בבית כנסת במהלך יום הכיפורים

שני בני אדם נרצחו ועוד כמה נפצעו היום (רביעי) באירוע ירי בעיר האלה שבמזרח גרמניה.
המתקפה התרחשה בשני מוקדים: האחד בכניסה לבית כנסת והשני בדוכן מזון באחד מפרברי העיר.

חשוד אחד נעצר על ידי המשטרה המקומית, ושניים נוספים נמלטו לכיוון העיר מינכן ברכב גנוב. כוחות משטרה וגורמי רפואה פינו את המתפללים מבית הכנסת.


לדברי עד ראייה שהתראיין לערוץ n-tv הגרמני, אחד החשודים חבש קסדה ומעיל צבאי, ופתח בירי לעבר המסעדה.

‏המחבל תיעד את הירי והוקלט כשהוא אומר: ״היהודים הם שורש כל הבעיות"

תיעוד מהקסדה בגרמניה.

עד ראייה נוסף סיפר כי אחד החשודים השליך רימון יד אל בית הקברות היהודי הסמוך לבית הכנסת. "אנו נותרים בכוננות", הבהירה המשטרה המקומית בחשבון הטוויטר שלה. "פרסנו כוחות בהאלה ומסביבה, ואנו מנסים לייצב את המצב עד שיהיה לנו את כל המידע הרלוונטי".

‏משרד החוץ האמריקני הודיע כי עשרה אזרחים אמריקנים היו בבית הכנסת בזמן האירוע.


היורה בגרמניה תיעד עצמו, מנסה לפרוץ לבית הכנסת ופותח באש.

‏לפי שירותי הביטחון הגרמניים היורה בהאלה הוא סטפן ב׳ כבן 27 ופעל לבדו. החשוד הוא ככל הנראה פעיל או מזוהה עם הימין הקיצוני והרקע אנטישמי.

שר החוץ של גרמניה מסר בתגובה לאירוע: "הירי על בית הכנסת בהאלה ביום כיפור מכה בלבבות של כולנו".

משגרירות ישראל בברלין נמסר: "לפי דיווחי התקשורת המקומית ההרוגים הם עוברי אורח. נערה שיצאה מהרכבת וצעדה ברחוב ליד בית העלמין היהודי וגבר שהיה בחנות. ככל הידוע לנו בשעה זו אין ישראלים בין ההרוגים".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה לאירוע: "אנחנו מזועזעים מההתקפה האנטישמית בהאלה, גרמניה, ועוקבים בדאגה אחרי ההתפתחויות. אנו משתתפים בצער המשפחות ומאחלים החלמה מהירה לפצועים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "פיגוע הטרור נגד הקהילה בהאלה שבגרמניה ביום הכיפורים, היום הקדוש ביותר לעמנו, הוא עוד ביטוי לכך שהאנטישמיות באירופה מתגברת.

בשם העם בישראל אני שולח תנחומים למשפחות הקורבנות ואיחולי החלמה מהירה לפצועים.
אני קורא לשלטונות בגרמניה להמשיך לפעול בנחישות נגד תופעת האנטישמיות."

יו"ר כחול לבן, רא"ל (מיל') בני גנץ: "ליבנו עם הקהילה היהודית בהאלה, גרמניה. אני שולח תנחומים למשפחות הנרצחים ואיחולי החלמה מהירה לפצועים. האירוע שהתבצע על רקע אנטישמי, דווקא ביום הקדוש לעם היהודי, מצטרף לשורה של תקריות חמורות כנגד יהודים ברחבי העולם בשבועות האחרונים, ומחדד את הצורך של העולם כולם להילחם באנטישמיות ובתנועות אנטי יהודיות או אנטי ציוניות.

רצף התקריות האנטישמיות האחרונות ברחבי העולם מצריך חשיבה והקפדה על נהלי האבטחה בקרבת ריכוזים יהודים ברמה המיידית. לא פחות מכך, התקריות האלו מדליקות נורה אדומה ומדגישות את הצורך לגדוע את האנטישמיות- בכוח, בהרתעה וגם בשינוי השיח".

יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין: "הטרור הוא רק תירוץ לאנטישמיות החדשה. בגרמניה אין "כיבוש" ועדיין נרצחים שם יהודים בבית כנסת ביום כיפור. לבי עם משפחות הנרצחים, מדינת ישראל כולה עומדת מאחוריהם. אנחנו דורשים מממשלת גרמניה למצות את מלוא חומרת הדין עם הרוצחים".

יאיר לפיד צייץ בטוויטר: "רצח בקדושת היום, בעת תפילת יום הכיפורים ליד בית הכנסת בגרמניה, הוא פשע שנאה מתועב. מדינות אירופה צריכות לפעול נגד האנטישמיות ולעשות הכל כדי למנוע טרור אנטישמי ברחובות".

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, שוחח עם שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, שהביע את זעזועו עמוק מן הפיגוע: "זו התקפה על כולנו. כולנו עומדים ביחד בחזית משותפת נגד האנטישמיות״. מאס הבטיח צעדים נחרצים נגד האנטישמיות בארצו. הרצוג עדכן את מאס על פעולות הסוכנות היהודית לסיוע לקהילה היהודית בגרמניה והשניים סיכמו על שיתוף פעולה במאבק באנטישמיות.

יו״ר העבודה גשר ח״כ עמיר פרץ: ״בצאת יום כיפור הלב כואב על רצח שני יהודים, רק בגלל שהם יהודים, בסמוך לבית כנסת בגרמניה. תושייה וגבורה של המאבטחים מנעה מהטרוריסטים להכנס לבית הכנסת, וכך נמנע אסון גדול יותר. האנטישמיות מרימה את ראשה המכוער, ועל ממשלות העולם החופשי לגדוע אותו, בין אם מדובר בימין קיצוני נאו נאצי ובין אם באסלאם קיצוני – טרור הוא אותו טרור.״

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה: "‏הימין הקיצוני שוב מרים את ראשו הרצחני בגרמניה ותוקף בית כנסת. אנטישמיות ואיסלמופוביה הולכות יד ביד. כל מי שמאמין בדמוקרטיה, ללא הבדלי דת, מוכרחים להתאחד ולשלוח ניו-נאצים חזרה לפח האשפה של ההיסטוריה."

ח"כ עופר כסיף: "זוועה בגרמניה, במה שמסתמן כמתקפת ימין קיצוני על בית כנסת בזמן תפילה.
אי אפשר להתעלם מברית הגזענים הבינלאומית הנרקמת אל מול עינינו, רוצחים נאצים לא פועלים בחלל ריק אלא שואבים תמיכה ולגיטימציה מממשלות הימין הקיצוני באירופה, בפיליפינים, בברזיל, בארה"ב, וגם בישראל. ואכן, במקום שישראל תהיה הראשונה לגנות ולהחרים את הממשלות הנאו פאשיסטיות ברחבי העולם, היא סוחרת עמן ומחזקת אותן. עבור הכיבוש כרתנו ברית עם השטן. לבי עם משפחות ההרוגים. יהי זכרם של ההרוגים ברוך, ואיחולי החלמה מהירה לפצועים."

שר התפוצות לשעבר, ח״כ נפתלי בנט: ״יהודי התפוצות ויהודי מדינת ישראל – אחים הם. כאשר יהודי נמצא בסכנה בגרמניה, מדינת ישראל דואגת. ליבנו עם משפחות ההרוגים והפצועים בפיגוע הנורא שאירע בהַאלֶה שבגרמניה. אנו עומדים לצד אחינו ואחיותינו בגרמניה, ולצד יהודי אירופה כולם נגד הטרור האנטישמי. אנו בטוחים שהשלטונות בגרמניה יעשו הכל לשים יד על הרוצחים ולהגן את תושבי מדינתם״.

נשיא המדינה רובי ריבלין בטוויטר: "‏אנחנו המומים וכואבים את הרצח הנורא בפיגוע האנטישמי בגרמניה היום, בעיצומו של היום הקדוש והמשמעותי מכל עבור יהודים באשר הם בעולם כולו. אני קורא להנהגה בגרמניה ובעולם החופשי כולו למצות את הדין ביד קשה ובלתי מתפשרת מול האנטישמיות ותוצאותיה.
‏אנחנו נמשיך ונאבק למען חינוך וזיכרון כנגד האנטישמיות המרימה ראשה שוב ושוב באירופה ובעולם בכלל, מתוך ההבנה הברורה כי היא אינה בעיה של העם היהודי בלבד והיא מאיימת בהרסנותה על הקהילה הבינלאומית כולה."

הודעת הליגה נגד השמצה בעקבות הירי ליד בית כנסת בעיר האלה בגרמניה ביום כיפור: "הידיעות על המתקפה ליד בית כנסת, הפעם ביום כיפור, היום הקדוש ביותר לעם היהודי, שוברות את הלב. ע"פ הדיווחים שניים נהרגו ואנשים נוספים נפצעו כאשר לפחות יורה אחד פתח באש בהאלה, גרמניה. אנו ממשיכים לעקוב אחר האירוע ושולחים תנחומים למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה לפצועים. אנו מודים לגורמי אכיפת החוק המסייעים לשמור על בטחונם ושלומם של בתי התפילה והמוסדות הקהילתיים ביום זה ובכל יום ברחבי העולם. הליגה נגד השמצה עומדת איתן במאבקה נגד אנטישמיות בכל זמן ומקום בו היא מתרחשת."


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: