תגובות

אחרי הלחיצות ידיים – ‏נתניהו לבני גנץ: "בני, זהו צו השעה, אני קורא לממשלת אחדות רחבה ללא תנאים מוקדמים"

אחרי הלחיצות ידיים בהובלת נשיא המדינה בטקס בהר הרצל, ‏נתניהו פנה לגנץ: "הבה נפעל יחד כדי להביא את ישראל לחוף מבטחים. בא נפגש בלי תנאים מוקדמים, אין סיבה שנלך לבחירות נוספות."


דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו באזכרה לזכרו של הנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל, בהר הרצל:

"שמעון הבלתי נשכח היה מעמודי התווך של הדמוקרטיה הישראלית. זוהי דמוקרטיה חופשית ותוססת – והשבוע קיבלנו לכך עוד הוכחה, בבחירות. ממרום 71 שנותיה של מדינת ישראל, מתחדדת תרומתו של שמעון לעיצוב דרכה של המדינה. הוא חצה את הגשר שמוליך מִדוֹרוֹת הגלות לדורות התקומה. הוא האמין בעומק לבו בחזון הציוני. הוא שאף לבצר את כוחנו בכל תפקיד שמילא לאורך עשרות שנים של פעילותו הציבורית.

ואני מוסיף עוד נקודה אקטואלית: כשלא הייתה הכרעה ברורה בבחירות לכנסת, שמעון צידד באחדות העם. הוא ויצחק שמיר הסכימו לשתף פעולה – כדי לנווט את דרכה של ישראל לחוף מבטחים.

גם בבחירות האלו אין הכרעה ברורה, ואני קורא לך, בני, כמצוות הנשיא – הבה נפעל יחד כדי להביא גם הפעם את מדינת ישראל לחוף מבטחים. אני מציע שניפגש בהקדם האפשרי, בלי תנאים מוקדמים, כדי לשתף פעולה בהקמת ממשלת אחדות רחבה של כל אלה שמאמינים בישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אין שום סיבה שנלך לבחירות נוספות. אני נגד זה. ממשלת אחדות רחבה זהו צו השעה.

מכובדיי, שמעון פרס התחנך בבן שמן. בזיכרונות שלו הוא תיאר את הנקודה הקטנה, כך הוא קרא לזה – "כאי מוקף ים של איבה ערבית". ועל כן הוא נרתם, לצדו של בן-גוריון, לחזק את כוחות ה'הגנה'. בהמשך הוא הניח יסודות לתעשייה הביטחונית. אנחנו רואים חלק מהיסודות האלה, זה שורשים, פורחים היום בענפים שאי אפשר לתאר אותם בכלל, דמיוניים. הוא רקם קשרים עם מדינות שסיפקו נשק לישראל, ופעל לקידום יכולותינו האסטרטגיות.


ולכן, לפני שנה קראנו לקריה למחקר גרעיני בנגב על שמו של שמעון פרס. הייתה לי הזכות להוביל ולממש את היוזמה הזאת. הקמ"ג בדימונה מנציח את תרומתו האישית של שמעון לכושר ההרתעה ויכולת ההגנה שלנו, מפני איומים קיומיים.

שמעון האמין שעם קטן חייב להתנהל בזהירות יתרה – אבל אסור לו להיות 'עָם לְבָדָד יִשְׁכֹּן'; מצד אחד, התעצמות ביטחונית, ומצד שני, הכשרת נתיבים לשיתוף פעולה בינלאומי. אשר להרתעה ולפעולה נחושה – המבצע באנטבה, לפני 43 שנים, הוא דוגמה מובהקת.

כשר הביטחון בממשלתו של יצחק רבין ז"ל, שמעון דחף לפעולה. הוא ליווה במתח רב את ההכנות למבצע, ואת חזרת הכוחות והחטופים ארצה. לא אשכח אף פעם את הדמעה שהזיל כשנודע לו על נפילת אחי יוני. גם שמעון מעולם לא שכח זאת, הוא סיפר לי על כך פעמים רבות. על קברו של יוני הוא נשא הספד חם ומרגש. אבי, פרופ' בנציון נתניהו ז"ל, כל כך התרגש שהוא מיד, שעה אחרי ההספד, כשחזרנו מההר הזה, כתב לו מכתב מרגש מדם לבו, מדם לבנו.

בד בבד, שמעון חתר לשלום. הוא ראה בעיני רוחו 'מזרח תיכון חדש' – אזור שנע קדימה בסובלנות, בנאורות, ברציונליות. אלא שאיש לא שיער את עוצמת הנחשול הקנאי שהתנפץ סביבנו. שמעון היה עֵד לאלימות הנוראה של האיסלאם הרדיקלי. הוא ידע שלפני הכל – עלינו להתנגד לכוח זה.

המשטר הקיצוני באיראן וגרורותיו טרדו את מנוחתו. כנשיא בימי מבצע 'צוק איתן' הוא הגן בלהט על המוסריות של חיילי צה"ל. אני יכול רק לומר שבמזרח התיכון הנוכחי, מרובה הקללות – יש גם הרבה ברכות.

אנו מהדקים את יחסינו עם מדינות מובילות בעולם הערבי והמוסלמי – כפי שלא היה מעולם. המדינות הללו מכירות בכך שישראל היא עוגן של יציבות ועוצמה. הן מתקרבות אלינו גם בזכות החדשנות הטכנולוגית שאנו מפתחים. חדשנות זו הסעירה את דמיונו של שמעון פרס.

התושייה, התעוזה, הסקרנות, נקשרו בצימאון האדיר שלו לידע. בספרו האחרון שהתפרסם אחר מותו – 'אין מקום לחלומות קטנים' – שמעון כותב: "היום, 70 שנה מִקוּם המדינה, ישראל איננה מדבר אבוד של עוני בלתי ניתן למיגור. היא נס טכנולוגי, מרכז שוקק של קדמה מדעית, מושא קנאה לכלכלות הגדולות בעולם".

חודשיים לפני ששמעון נפטר, רעייתי ואני השתתפנו יחד איתך, אדוני הנשיא, בטקס הפתיחה של 'מרכז פרס לחדשנות'. שמעון הסתובב במרכז ביפו גאה וקורן. סביבנו היו מיצגים של ננו ורובוטיקה, לוויינים וחלל, היי-טק ורפואה.

חזונו של שמעון, גם במישור הזה, עולה בקנה אחד עם מאמצינו להפוך את ישראל לכוח עולמי עולה. בתחומים רבים אנו נחשבים למעצמה: בהגנת סייבר, במערכות רכב אוטונומיות, במיחזור מים, בחקלאות חכמה, ברפואה דיגיטלית.

מכובדיי, אני תמיד אזכור את השיחות המעמיקות שקיימתי עם שמעון, בייחוד בשנים האחרונות לחייו. הייתי בא לבית הנשיא והוא היה יושב בסוודר וג'ינס. ידענו תקופות של חילוקי דעות, ואף פעם לא טשטשנו זאת. אבל הייתה גם הערכה הדדית, שהתגברה בחלוף הזמן.

הבה נגייס כולנו, ובייחוד בעת הזאת, את להט השליחות שהיה בשמעון: השליחות למען העם, השליחות למען המדינה, השליחות למען ילדינו ונכדינו, השליחות למען עתידנו. יהי זכרו של שמעון פרס ברוך לעד."

צילום: עמוס בן גרשום לע"מ.

נשיא המדינה נשא דברים בטקס האזכרה לנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל, והתייחס לתפקידו ולתפקיד ההנהגה בישראל בתקופה זו

נשיא המדינה:
"אעשה כל שביכולתי על מנת למנוע מערכת בחירות נוספת. אך האחריות לכך, כמו גם האחריות לכינונה של ממשלה שתשרת את כל אזרחי ישראל במסירות לה הם ראויים מוטלת עליכם, נבחרי הציבור, ובפרט על העומדים בראש שתי המפלגות הגדולות"

"גודל השעה מחייב אותנו להתכנס מהר ככל הניתן, מיד כשנבין את תמונת הקולות הסופית, על מנת לחתור להקמתה של ממשלה שתוכל לשוב ולשרת את מדינת ישראל ואת העם בישראל"

"המצב בו אנו שרויים כבר תקופה ארוכה, בו מכהנת ממשלת מעבר, פוגע פגיעה חמורה ביכולתה של הממשלה לפעול, ולשרת את אזרחי ישראל, וביכולתנו להתמודד עם האתגרים המדיניים, הביטחוניים והכלכליים שלפתחנו"

אני שומע היטב את הקולות הקוראים לכינונה של ממשלת אחדות- ממשלה רחבה ויציבה, ואני מברך אותך אדוני ראש הממשלה על הצטרפותך לקריאה זו. האחריות מוטלת לפתחכם, נבחרי הציבור, ובמיוחד על ראשי המפלגות הגדולות. אזרחי ישראל אמרו את דברם הם יצאו להצביע"

"כשיגיעו אלי בשבוע הבא נציגי הסיעות, הם יצטרכו להסביר לי ולציבור כולו, מה בכוונתם לעשות על מנת שנזכה לראות בכינונה של ממשלה בישראל, מהר ככל הניתן"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נשא דברים היום, בטקס האזכרה לנשיאה התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס ז"ל, במלאות שלוש שנים לפטירתו. עוד נשאו דברים לזכרו ראש הממשלה בנימין נתניהו וחמי פרס בנו.

בדבריו לזכרו של שמעון פרס אמר הנשיא: "אנחנו מתכנסים השנה כאן, לצדך, לזכור ולהזכיר. יומיים אחרי שיאה של עוד מערכת בחירות קשה, כשבועיים לפני השבעתם של חברי וחברות בית הנבחרים בו שֵׁירַתָּ כמעט חמישים שנה. חברי הכנסת העשרים ושתיים, 22, יושבעו פחות מחצי שנה לאחר היבחרה של הכנסת הקודמת. וגם היום לא ברור לאן מועדות פניה של הכנסת החדשה, וכיצד תרכיב את הממשלה".

הנשיא ציטט מדבריו של פרס ז"ל בנאום ההשבעה שלו לנשיאות ואמר: "'חובת הנשיא להזכיר לדור המיוצג כאן בכנסת, שהוא נושא באחריות מוסרית לאלה שעדיין בעריסות ילדותם. לאפשר להם לבנות חיים משלהם, היונקים מהמורשת הגדולה של עמנו, ומונעים על ידי גילוי עולמות חדשים'. כך אמרת, כזה היית. כנשיא, ביקשת לבטא את הפטריוטיות שלך ואת המסירות שלך לציבור, באמצעות טיפוח הדור הבא".

הנשיא הדגיש דברים אלה לאור גודלה של השעה בה אנו שרויים ואמר: "אני מקווה שהדברים האלה, תחושת האחריות לדורות הבאים, יעמדו לנגד עיניהם של נבחרי הציבור שלנו, ושל הממשלה החדשה שתורכב."

בהתייחסות רחבה לתפקידו ולתפקיד ההנהגה בישראל בתקופה זו פנה הנשיא לאזרחי ישראל ואמר: "אזרחי ישראל, אלה ימים סוערים במערכת הפוליטית הישראלית. כפי שעשה לאורך כהונתו שמעון ידידי ז״ל, וכפי שעשו נשיאי ישראל כולם לאורך הדורות, אכנס שוב, בזמן הקרוב, בפעם השלישית בכהונתי, את נציגי כל הסיעות להתייעצויות לקראת הטלת המנדט להרכבת הממשלה. גודל השעה מחייב אותנו להתכנס מהר ככל הניתן, מיד כשנבין את תמונת הקולות הסופית, על מנת לחתור להקמתה של ממשלה שתוכל לשוב ולשרת את מדינת ישראל ואת העם בישראל. המצב בו אנו שרויים כבר תקופה ארוכה, בו מכהנת ממשלת מעבר, פוגע פגיעה חמורה ביכולתה של הממשלה לפעול, ולשרת את אזרחי ישראל, וביכולתנו להתמודד עם האתגרים המדיניים, הביטחוניים והכלכליים שלפתחנו. אני שומע היטב את הקולות הקוראים לכינונה של ממשלת אחדות ממשלה רחבה ויציבה. ואני מברך אותך אדוני ראש הממשלה על הצטרפותך הבוקר לקריאה זו. האחריות מוטלת לפתחכם, נבחרי הציבור, ובמיוחד על ראשי המפלגות הגדולות. אזרחי ישראל אמרו את דברם. הם יצאו להצביע. כשיגיעו אלי בשבוע הבא נציגי הסיעות, הם יצטרכו להסביר לי ולציבור כולו, מה בכוונתם לעשות על מנת שנזכה לראות בכינונה של ממשלה בישראל, מהר ככל הניתן. אני מבחינתי אעשה כל שביכולתי על מנת למנוע מערכת בחירות נוספת. אך האחריות לכך, כמו גם האחריות לכינונה של ממשלה שתשרת את כל אזרחי ישראל במסירות לה הם ראויים מוטלת עליכם, נבחרי הציבור, ובפרט על העומדים בראש שתי המפלגות הגדולות.

בתום דבריו אמר הנשיא: "אנחנו ממשיכים, כאן, על הארץ הזאת, במלאכת בניינה של המדינה הציונית עליה חלמו, ושאותה שירתו רבים מהאישים הגדולים שקבורים פה, בחלקה הזאת. וְאַתָּה, שמעון, תַּמְשִׁיךְ לִהְיוֹת מֵלִיץ יוֹשֶׁר, עַל כּוּלָּנוּ, עַל כָּל העַם ביִשְׂרָאֵל. תְּהֵא נִשְׁמָתְךָ צְרוּרָה בִּצְרוֹר הַחַיִּים, יְהִי זִכְרְךָ בָּרוּךְ."


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: