תגובות

נשר צעיר ניצל בזכות עוברי אורח בעלי תושיה וצוות רט"ג מפארק הכרמל ומהחי בר – צפו

אייל כהן, מנהל גן לאומי פארק הכרמל, קיבל היום בבוקר שיחת טלפון בהולה מאחד ממתנדבי חי-בר כרמל שסיפר לו על נשר פצוע בשכונת חורב בחיפה.

קרדיט גיא יצחק.

מנהל פארק הכרמל ועובדות מרכז ההדרכה שהיו בדיוק בדרכים, הזדרזו להגיע לנשר שבזכות תושיה רבה של שני תושבים נתפס והוחזק על ידם. השניים – טלי וגיא תושבי שכונת חורב בחיפה, ראו את הנשר מהלך בין המכוניות בלב השכונה, ורדפו אחריו בין הכבישים הסואנים עד שהצליחו לדחוק אותו לפינה ולהחזיק בו באופן בטוח וברגישות רבה.


קרדיט גיא יצחק.

הנשר הוא נשר צעיר שנולד בטבע בשנת 2019, מבדיקה ראשונית הנשר נראה תשוש ועל-כן התקשה לעוף בכוחות עצמו.

עובדי פארק הכרמל אספו את הנשר והעבירו אותו בדחיפות להמשך טיפול ואישוש בחי-בר כרמל.


קרדיט: נגה צנטנר רשות הטבע והגנים.

בכל מקרה בו נתקלים בחיית-בר במצוקה יש ליצור קשר מיידי עם מוקד המידע של רשות הטבע והגנים הפועל 24 שעות ביממה בטלפון 3639*

מקרה נוסף באשדוד: אתמול בבוקר התקבלה פנייה בשירות הוטרינרי באשדוד מפקח רשות שמורות הטבע והגנים על עוף דורס אשר נמצאה במרפסת בית באשדוד.

עם קבלת הפניה יצאו מיד נציגי השירות הוטרינרי בראשות מנהל השירות הווטרינרי העירוני ד״ר משה דהן לכתובת שהועברה אליהם. צוות השירות הוטרינרי מטפלים מידי יום בפניות רבות של תושבים המבקשים סיוע. מגוון הקריאות הוא רחב ומגוון ואין מדובר רק בכלבים או החתולים.

ד״ר דהן והצוות נכנסו לבית בהתרגשות גדולה. להפתעתם ראו עוף דורס יפהפה מסוג אַיַּת צְרָעִים, צעירה אשר נקלעה בתוך המרפסת ולא הצליחה לעבור את מעקה הזכוכית שהיה לפניה .ניסיוניתיה הרבים לא צלחו ותוך כדי כך גם קיבלה חבטות קלות .

קצת רקע על העוף הדורס :
אַיַּת צְרָעִים, עוף דורס בגודל בינוני, ממשפחת הנציים. גב האיה שחום וגחונה אפור כהה עם כתמים. רגליה קצרות ומוצקות, בהן היא חופרת קיני צרעות ודבורים. על מצחה ולחייה קשקשים המגינים עליה מפני עקיצות.

ד״ר דהן, אשר הבחין שהאית נמצאת בלחץ ובמצוקה פעל במקצועיות רבה, פתח בזהירות את המרפסת וניגש לאט אט לעבר האיה ותפס אותה בעדינות,הניח אותה בתוך קופסא עם פתחי אייורור ונסע לדיונה. כפי שניתן לראות בסרטון , אית הצרעים שוחררה וחזרה לעוף עם המון מרץ ובתקווה שתחזור למסלול התעופה הנכון.

ד״ר משה דהן:
צוות השירות מטפל בקריאות רבות במהלך כל השנה ואם זאת התרגשנו כאשר פגשנו את אית הצרעים כאן באשדוד.רגע לפני השיחרור בדקתי אותה בעדינות ולאחר שהבחנתי שאין לה פגיעות שחררנו אותה.

חשוב לציין כי אנו בעיצומה של נדידת הסתיו,במהלכה עוברות את ארצנו מיליוני ציפורים נודדות, הנדידה טומנת בחובה מאמץ רב וסכנות רבות ולא פעם הציפורים נמצאות תשושות או פצועות מהמאמץ, במידה ונתקלתם בציפור שכזו ניתן לפעות למוקד רשות שמורות הטבע והגנים בטלפון *3639 או למוקד 106.


קרדיט צילום -עיריית אשדוד.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: