תגובות

אביחי מנדלבליט קובע כי למרות הסתייגותו מסרטון התעמולה של 'עוצמה יהודית', הוא אינו מהווה עילה לפסילה

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הגיש היום ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-21 את עמדתו בנושא עתירה לצו מניעה כנגד סרטון תעמולה שהפיצה מפלגת עוצמה לישראל, אשר לטענת העותרים מהווה תעמולה אסורה ומעשה פלילי של הסתה לאלימות ולגזענות.

הסרטון פורסם במוצאי שבת האחרונה ונראה מחבל המנסה לבצע פיגוע דקירה נגד חייל, אך פרקליט בפרקליטות הצבאית מונע מהחייל לירות, כי לא מדובר בסכנה ממשית. לאחר מכן נכנס לפריים עו"ד איתמר בן גביר, המורה לחייל לירות מאחר והיה מדובר בפעולה של הגנה עצמית. בן גביר הוסיף וטוען: "הם כובלים את הידיים של החיילים". בעמדת המדינה נכתב כי היועמ"ש ופרקליט המדינה מסתייגים בחריפות מתוכנו של הסרטון, אשר מציג את מערכת המשפט הצבאית כאילו זו כובלת כביכול את ידי החיילים במסגרת פעילות מבצעית ונוכח סכנת חיים. הדברים אינם נכונים ורחוקים מן האמת, אולם זו אינה השאלה העומדת על הפרק במסגרת העתירה.


לעמדת היועמ"ש, דין העתירה להידחות, שכן הסרטון אינו מפר את סעיף 2ב לחוק דרכי תעמולה, כיוון שאין חשש כי מצפייה בסרטון עלול להיווצר הרושם כי צה"ל וחייליו מזוהים עם מפלגת עוצמה לישראל המתמודדת בבחירות לכנסת ה-21, אלא להיפך. הסרטון מביע הסתייגות מדרך פעולתו של הצבא.

באשר לטענה להסתה לגזענות, בעמדה צוין כי הסעד המבוקש אינו נמנה על סמכויותיו של יו"ר הוועדה מכוח החוק. היועמ"ש מוסיף, כי מבחינה ראשונית של הגורמים המוסמכים בפרקליטות המדינה עולה, כי ככל שהייתה מוגשת תלונה, הרי שעל פני הדברים לא הייתה קיימת הצדקה לפתוח בחקירה בנסיבותיו של פרסום זה.

עם זאת, סבור היועמ"ש כי יש מקום להבהיר כי הדמויות המופיעות במדים בסרטון אינן חיילים אמיתיים אלא שחקנים.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: