נתניהו: "אם איבחר – אחיל ריבונות על בקעת הירדן"

הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו:

הנשיא טראמפ אמר שאחרי הבחירות הוא יציג את תכנית השלום שלו, מיד אחרי הבחירות, אפילו כמה ימים אחרי הבחירות, וזה ממש מעבר לפינה. זה מציב בפנינו אתגר גדול וזה מציב בפנינו גם הזדמנות גדולה. זאת הזדמנות היסטורית, שעת כושר חד פעמית להחיל את הריבונות הישראלית על ישובינו ביו"ש וגם על אזורים חשובים למורשתנו ועתידנו.

השאלה החשובה ביותר שעומדת לפנינו בבחירות הללו הוא מי יעמוד במו"מ מול הנשיא טראמפ, מי יגייס אותו לצידנו, מי יהיה רה"מ הבא של מדינת ישראל- אני או גנץ ולפיד.

גנץ ולפיד אמרו שיעקרו שמונים אלף מתיישבים. אצלי אף אחד לא ייעקר. גנץ ולפיד אמרו שצריך ליישם את לקחי ההתנתקות במקומות אחרים, אצלי לא תהיה עוד התנתקות. להפך. אני מאמין שבזכות הדרך שלי, הניסיון המדיני שלי והיחסים האישיים שלי עם הנשיא טראמפ ועם רבים ממנהיגי העולם אוכל להבטיח את התתישבות בלב מולדתנו ואת האינטרסים הבטחוניים החשובים לעתידנו.

אזרחי ישראל, אני מאמין שהדמוקרטיה מחייבת שאציג בפניכם לפני הבחירות ולא אחריהן את מה שאני מתכוון לעשות אם תבחרו בי ולכן כשברור שתכנית טראמפ כנראה תבוא לפיתחנו מהר מאוד, בזמן הקרוב ביותר, אני מבקש לקבל מכם מנדט ברור להכיל את הריבונות הישראלית על כל הישובים.

מתוך כבוד לנשיא טראמפ או מתוך אמונה גדולה בידידותינו, אני אמתין עם החלת הריבונות עד הצגת התכנית המדינית של הנשיא. ככל שניתן הדבר אני רוצה להכיל ריבונות בישובים ואזורים אחרים בתיאום מירבי עם ארה"ב. כמובן שהדבר יחייב הקמת קואליציה שמחויבת לעקרונות הללו, זה יחייב גם היערכות בטחונית מתאימה, אבל יש מקום אחד שבו ניתן להכיל את הריבונות הישראלית מיד לאחר הבחירות. אם אקבל מכם, אזרחי ישראל, מנדט ברור לעשות זאת.

בחודשים האחרונים הובלתי מאמץ מדיני, ובימים האחרונים בשלו התנאים המדיניים לכך. היום אני מודיע על כוונתי להכיל עם הקמת הממשלה הבאה את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח. זה יהיה הצעד הראשון אם אקבל את אמונכם. עכשיו למה הדבר כ"כ חשוב? כי זהו הגבול המזרחי של מדינת ישראל.

יחד עם רמת הגולן שהנשיא טראמפ הכיר בריבונותינו בה אחרי שיחותי איתו, זהו קיר המגן המזרחי שמבטיח שלעולם לא נחזור להיות מדינה ברוחב של כמה קילומטרים, ולצורך זה צה"ל חייב לשבת בכל בקעת הירדן ולא רק ברצועה צרה ליד המים, ציר פילדלפי צר שאי אפשר להגן עליו, אלא בכל בקעת הירדן במובן הרחב של המילה. אבל כדי שצה"ל ישב שם תמיד הכרחי שבקעת הירדן תהיה בריבונותנו לעד. זהו החזון בעבורו אני מבקש את אמון הבוחר.

כפי שקיבעתי את גבול הביטחון המדיני שלנו מול סיני בהקמת גדר הביטחון שם, כפי שקיבעתי את אחיזתנו ברמת הגולן בהשגת ההכרה האמריקנית, כך אני מבקש לעשות מול בקעת הירדן. המפה שאני מציג כאן מבוססת על השטח שמערכת הביטחון הגדירה פעמיים, ב-2014 ושוב ב-2017, כמעניק ביטחון מירבי לישראל. המפה הזאת מבטיחה עומק אסטרטגי לישראל ושטחים שונים כלפי מזרח.

יחד עם החלת הריבונות בכנסת הבאה אביא לממשלה הבאה תכנית נרחבת לחיזוק ההתיישבות היהודית בבקעת הירדן ופיתוח התשתיות שם. אני רוצה להדגיש שוב, אנחנו מדינה דמוקרטית, לא אעשה שום דבר בלי לקבל מנדט ברור מהציבור, ולכן אזרחי ישראל אני מבקש מכם מנדט ברור לעשות את המעשה הזה.

יש פה הזדמנות יחודית וחד פעמית לעשות משהו שיש עליו הסכמה רחבה ולהביא גבולות קבע בטוחים למדינת ישראל. זה יבטיח שיו"ש לא תהפוך לעזה, ושכפר סבא נתניה ותל אביב לא יהפכו לישובי עוטף יו"ש.

אף ראש ממשלה לא הביא מפה כזו בפני הבוחר. היא מגדירה את גבולנו המזרחי, היא ברורה והגיונית. לא הייתה לנו הזדמנות כזאת מאז מלחמת ששת הימים וספק אם תהיה בחמישים השנים הבאות. לכן אני פונה אליכם אזרחי ישראל, למען הדורות הבאים, תנו לי את הכוח לפעול למען בטחון ישראל, תנו לי את הכוח לקבוע את גבולות ישראל. תודה רבה.

ראש מועצת בקעת הירדן דוד אלחייאני הודיע לפני השידור: רה"מ עומד להודיע על החלת ריבונות ישראלית על הבקעה – "רגע הזה הוא אחד החשובים והמרגשים ביותר שחוויתי כראש המועצה, רגע היסטורי למדינת ישראל".

עוצמה יהודית בתגובה להצהרת נתניהו כי יחיל ריבונות לאחר הבחירות:

"אנו מברכים את ראש הממשלה על ההצהרה החשובה ומקווים כי ראש הממשלה יקבל את ההחלטה הנכונה להקים ממשלת ימין חזקה – מהלך שיתאפשר רק עם כניסת עוצמה יהודית לכנסת. עוצמה יהודית תדאג ליישומה בפועל של ההצהרה מיד לאחר הבחירות ותתרגם אותה למעשים".

תגובת השר לשעבר נפתלי בנט להצהרת נתניהו:

״מברך על סדרת ההבטחות של נתניהו, אך אלו מילים בלבד. ניתן לבצע זאת מיד. אני קורא לראש הממשלה: העבר כבר מחר את ״חוק בקעת הירדן״ בשלוש קריאות, במקום את חוק המצלמות. בגין עשה זאת. הוא לא הבטיח. הוא פשוט העביר חוק ביממה אחת, 14 לדצמבר 1981. בשלוש קריאות. לפני בחירות נתניהו הבטיח בנייה ב-E1 במעלה אדומים, אחרי בחירות זה לא קרה. לפני בחירות נתניהו הבטיח עונש מוות למחבלים, אחרי בחירות זה לא קרה.
לפני בחירות נתניהו הבטיח חיסול חמאס, אחרי בחירות זה לא קרה. מכיון שאני משוכנע בכנות כוונות ראש הממשלה, אני מתחייב שכל חברי הכנסת של ״ימינה״ יתייצבו בכל מקום ובכל שעה כדי להעביר מיידית את ״חוק בקעת הירדן״.

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן הגיב ואמר:

"החלת הריבונות על שטחי יהודה ושומרון בכלל וגוש עציון בפרט הינה הגשמת חלום. חלומם של מייסדי ההתיישבות גיבורי העם שמסרו את נפשם במלחמת העצמאות, וחלומנו אנו, היושבים בהר הטוב הזה בשליחות האומה. בקעת הירדן זו התחלה נכונה ואנחנו מתייחסים לזה כתחילת הדרך. 52 שנות ממשל צבאי ביהודה ושומרון מתחילות היום את תהליך סיומן בפתיחתו של פרק חדש, נכון יותר וצודק יותר, שבהכרח ישנה את המציאות לטובה. הפרק היחיד שיכול להמשיך את סדרת שובו של העם לארצו. ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לא זו בלבד שהכיר בנחיצות המהלך ומבצע אותו, אלא גם גורם לאומות העולם בדמות הממשל האמריקאי להכיר בו ובכך להצטרף לעם ישראל במשימתו ההיסטורית. בעקבות בקעת הירדן חייב לבוא התור של גוש עציון ולאחר מכן של שאר חבלי המולדת. זהו צו השעה. ישנם מבקרים רבים למהלך משמאלה של המפה הפוליטית שלנו ויש הסוברים שראש הממשלה רק עושה פוליטיקה. אנחנו מאמינים שבנימין נתניהו עושה היום הסטוריה!"

יוחאי דמרי ראש מועצת הר חברון אמר בתגובה:

"אנו מברכים את ראש הממשלה בנימין נתניהו על החלטתו החשובה והמתבקשת להחיל את הריבונות הישראלית בבקעת הירדן. לאחר ירושלים ורמת הגולן הגיע העת לקבע את זכותנו ההיסטורית ולתקן עוולה מתמשכת גם בבקעת הירדן השער לארץ ישראל דרכה נכנסו אבותינו לארץ לאחר ארבעים שנות נדודים במדבר. אני קורא לראש הממשלה לא להסתפק בבקעת הירדן ולתקף את אמירתו מלפני שבוע כי יחיל את החוק הישראלי גם על יתר חבלי התנ"ך- שטחי יהודה ושומרון הנמצאים באותו המעמד".

שר החוץ ישראל כ״ץ:

״אני מברך את רה״מ בנימין נתניהו על ההתחייבות שנתן הערב, להחלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן-גבול הבטחון המזרחי של מדינת ישראל-מיד לאחר הרכבת הממשלה הבאה. אני משוכנע שהממשל האמריקאי, הידידותי לישראל מאז ומעולם, תומך ויתמוך במהלך, וזאת בהמשך להכרה בירושלים כבירת ישראל ובריבונות הישראלית ברמת הגולן. כעת ידרש הבוחר הישראלי לבחור בין מי שמבצר וממגן את גבולות הבטחון של מדינת ישראל, לבין מי שתומך במסירת שטחים ובעקירת מאות אלפי יהודים מבתיהם ואדמתם.״

השרה גילה גמליאל:

"‏מ-ר-ג-ש. רגע היסטורי בהובלת ראש הממשלה נתניהו להחלת ריבונות בבקעת הירדן. אזרחי ישראל, עכשיו הקול בידיים שלכם."

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ בתגובה להצהרת נתניהו:

"הכרזת ראש הממשלה היא רגע מכונן בעצמאות ישראל. החלת הריבונות בבקעת הירדן היא צעד היסטורי ואנו מברכים על כך. זהו חייב להיות הצעד הראשון שאחריו יבואו צעדים אמיצים נוספים, ואנו מצפים שהם ימומשו מיד לאחר הבחירות. אין שום סיבה בעולם שאזרחי יהודה ושומרון ימשיכו לחיות כאזרחים סוג ב' במדינת ישראל ולכן המלאכה חייבת להיות מושלמת והריבונות חייבת להיות מוחלת בבנימין ובכל מרחבי יהודה ושומרון."

תנועת רגבים בתגובה על הצהרת ראש הממשלה:

"אחרי למעלה מיובל שנים מאז חזרת עם ישראל ליהודה ושומרון, אנו מברכים את ראש הממשלה נתניהו שקבע היום אבן דרך היסטורית להחלת הריבונות של מדינת ישראל ועם ישראל בנחלת אבותיו".

"הצהרת ראש הממשלה כי מיד לאחר הבחירות בכוונתו להחיל את הריבונות הישראלית בבקעת הירדן ועל כל הישובים ביהודה ושומרון, היא כתיבת פרק מפואר בהיסטוריה של העם היהודי, שעשה את צעדיו הראשונים בכניסתו לארץ המובטחת בבקעת הירדן, וכך אנו מצפים כי החלת הריבונות בבקעה תהיה הצעד הראשון בהחלת ריבונות ישראלית רחבה ומקיפה על מרחבי יהודה ושומרון".

בתנועת רגבים מדגישים כי "הצעד הראשון בהחלת הריבונות הוא באכיפת החוק וקביעת עובדות בשטח. ראש הממשלה נתניהו, הצהרותיך ייבחנו במעשים, ובידך הדבר. אנו מצפים כי כבר בימים הקרובים מדינת ישראל תבלום את ההשתלטות של הרשות הפלסטינית בבקעת הירדן כדי להביא להחלת ריבונות אמיתית של מדינת ישראל".

המחנה הדמוקרטי בתגובה להצהרת נתניהו:

"כל מהלך חד צדדי של סיפוח פוגע בביטחון המדינה ומונע את חידוש המו״מ להסדר. מוזר שחשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים נזכר במהלך כל כך דרמטי פחות משבוע לפני הבחירות. נתניהו שוב מספסר בדברים רציניים על מזבח הישרדות אישי. כמו כל הבטחה ריקה של נתניהו היא נאמרת תחת אזהרה."

רה״מ ושר הבטחון לשעבר, אהוד ברק, המחנה הדמוקרטי:

״סיפוח ביו״ש והבקעה – בכפוף לשימוע (קרדיט לאמנון אברמוביץ׳).‬ ‫צפיתי בהכרזה של נתניהו. זו תגובתי:‬ ‫ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות. אין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינת ישראל.‬
‫קיים חשש שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי. כך אמר, בצדק, נתניהו עצמו. בזמנו, על אולמרט.״

תגובת כחול לבן להצהרת נתניהו:

"תושבי בקעת הירדן אינם ניצבים בסרט תעמולה של נתניהו. כחול לבן הצהירה כי בקעת הירדן היא חלק ממדינת ישראל לעד. נתניהו הוא זה שרקם תכנית לוויתור על בקעת הירדן ב2014. אנו שמחים שנתניהו התעשת ואימץ את תכנית כחול לבן להכרה בבקעת הירדן. היחסים של מדינת ישראל וארה"ב מבוססים על אינטרסים וערכים משותפים והם חזקים מכל ראש ממשלה. הספינים של נתניהו על אזרחי ישראל יסתיימו ב17.9."

עמר בר לב בתגובה להצהרה של נתניהו אודות סיפוח בקעת הירדן:

״עוד ספין של נתניהו. מדוע לא עשית זאת עד עכשיו? הרי היה לך רוב בכנסת לכך ויש לך גם עכשיו. מדוע המתנת לשבוע לפני הבחירות למועד בו כבר לא ניתן להעביר את זה בכנסת? והתשובה ברורה – ספין נוסף לאחר שהספין הקודם – המצלמות – נכשל לך.״

יו״ר העבודה גשר ח״כ עמיר פרץ על הצהרת נתניהו:

״אנחנו מחכים ליום שבו ביבי יעשה ספין בנושא מצב החירום החברתי ביוקר המחיה. אנחנו מציעים להחיל את הריבונות על מעמד הבניים הקורס ועל מאות אלפי ילדים מתחת לקו העוני. ביבי אחוז פחד להפסיד בבחירות כי הוא יודע שבני בגין היה הסמפטום לעזיבת עשרות אלפי מצבעי ליכוד בשבועות האחרונים אל העבודה גשר. ביבי רואה את עצמו. אנחנו רואים בני אדם לפני הכל.״

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה על הצהרת הסיפוח של נתניהו:

"זה לא רק ספין בחירות. חזון האפרטהייד של הימין מורכב משני מהלכים מקבילים – מחיקת מעמדם האזרחי של הערבים בישראל וסיפוח השטחים. הם לא רוצים להפוך את הגדה המערבית לחלק ממדינת ישראל, הם רוצים להפוך את מדינת ישראל לשלוחה של הגדה המערבית. מיעוט של אזרחים יהודים ששולטים ברוב של נתינים פלסטינים נטולי זכויות."

ח"כ עופר כסיף מגיב להצהרת נתניהו:

"בבחירות האלה זה או כלא, או אפרטהייד. כדי לברוח מהכלא נתניהו ינסה לספח עשרות אלפי פלסטינים תוך מניעת זכויות מהם: אפרטהייד רשמי. רק משותפת גדולה תוכל לשלוח אותו לכלא ולחסל את האפרטהייד. לא לסיפוח – לא לכיבוש!"*ח״כ היבא יזבק בתגובה להצהרת נתניהו*: ‏״נתניהו מנסה לנצח את הבחירות על גבם של 65,000 פלסטינים, שעד כה סבלו מכיבוש ואם תסופח בקעת הירדן יסבלו תחת משטר אפרטהייד. מישהו צריך להזכיר לנתניהו שסיפוח שטח כבוש מנוגד למשפט הבינלאומי. מדובר בעוול בלתי הפיך וכל קול שפוי במדינה ובעולם חייב להתנגד לו!״

ח״כ היבא יזבק בתגובה להצהרת נתניהו:

‏״נתניהו מנסה לנצח את הבחירות על גבם של 65,000 פלסטינים, שעד כה סבלו מכיבוש ואם תסופח בקעת הירדן יסבלו תחת משטר אפרטהייד. מישהו צריך להזכיר לנתניהו שסיפוח שטח כבוש מנוגד למשפט הבינלאומי. מדובר בעוול בלתי הפיך וכל קול שפוי במדינה ובעולם חייב להתנגד לו!״

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: