דעאש זה כאן? כך נבזזה המצודה החשמונאית

המצודה החשמונאית שחלשה על הדרך העתיקה בין שומרון לבנימין, הפכה ליעד מועדף לשודדי עתיקות. כך נראה המקום בהפרש של חודשים ספורים


מצודת "בורג' א ליסאנה", שנמצאת על הגבול שבין חבל בנימין לשומרון, הפכה ליעד מועדף לשודדי עתיקות. המצודה הממוקמת על הר בעל חצור, משמרת את שם העיר המקראית "ישנה" שמופיעה במלחמת האחים בין ממלכת יהודה לישראל במאה התשיעית לפנה"ס (דברי הימים). העיר הפכה למבצר חשמונאי, ומאוחר יותר לעיר רומית וצלבנית.

מיקומה האסטרטגי בגבול בין בנימין לשומרון מסמן את חשיבותה של העיר ששולטת על מפגשי הדרכים באזור.

גולת הכותרת של המקום היא היותו סמל לראשיתה ולסופה של הממלכה החשמונאית. לפי ההערכות, העיר והמצודה נבנו כ"אנדרטה" לניצחונו הראשון של יהודה המכבי בקרב נגד אפולוניוס בוואדי חרמייה, ובמקום זה, כ-130 שנים אחר כך, ניצח הורדוס ניצחון מוחץ את צבאו של מתיתיהו אנטיגונוס, המלך החשמונאי האחרון, קרב שבסופו הקיץ הקץ על הממלכה החשמונאית.

שתי התמונות הללו צולמו בהפרש של חודשים ספורים. הכמות העצומה של שפכי העפר מלמדת על היקף ההרס שבוצע באתר באין מפריע.

קרדיט צילום: 'שומרים על הנצח'.

איתן מלט, רכז הפעילות בארגון 'שומרים על הנצח': "המצודה כבר לא עומדת על תילה ולא שומרת על הדרכים, וגם לא מסמלת אנדרטה לגיבורים, אלא יותר עדות אילמת לחולשה וביזיון, מול שודדי העתיקות שהפכו אותו ליעד מועדף, כדי לחפש מטבעות ותכשיטים עתיקים בעזרת גלאי מתכות".


בארגון קוראים למטיילים הנתקלים בחשד לשוד והרס עתיקות, לדווח על כך בדף הפייסבוק של "שומרים על הנצח", על מנת שניתן יהיה להגיש תלונה למשטרה ולגופי האכיפה, תוך המשך מעקב אחרי תיק החקירה.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: