לראשונה בישראל: גבס מודפס בתלת-מימד

שי בנקהלטר, 40, מתל אביב, בעלים של חברת אימוג'ו שיווק דגיטלי, הוא הישראלי הראשון שהותקן לו גבס שיוצר במדפסת תלת ממד במעבדה הייחודית ברפואה הציבורית בבית החולים איכילוב. בנקהלטר נפצע כשרכב לפני כחודשיים על אופניים, מעד ושבר את היד בשני מקומות: בשורש כף היד ובאזור הזרת.

ד״ר שלמה דדיה, סגן מנהל המערך הארצי לאורתופדיה אונקולוגית ומנהל המעבדה לרפואת תלת ממד באיכילוב קיבל את בנקהלטר
ובמעבדה בשיתוף חברות הטכנולוגיה: חברת Synergy3dmed וחברת 3D4OP הודפס הגבס הראשון בישראל מתלת ממד.

מדובר בפיילוט המתבצע במסגרת מעבדת תלת־ממד באיכילוב שרכשה לאחרונה סורק נייד הסורק את שטח גוף המטופל ישר למחשב ומדפסת תלת־ממד. בשלב זה הגבס התלת־ממדי מיועד לשימוש לא בשבר ראשוני אלא לאחר שבוע או יותר, כשיש צורך להחליף את הגבס, כאשר השבר מיוצב ובאישור רופא. זה נעשה בבית החולים איכילוב באופן ניסיוני ובמסגרת מחקר, ובהמשך ייתכן שיתאפשר באמצעות ביטוחים משלימים כפי שנעשה כיום עם גבס "קל" (גבס פלסטי).

״הגבס לא רק מעוצב בצורה חדשנית ועתידנית אלא שהוא גם מותאם אישית למבנה גופו של המטופל ולכן אינו לוחץ, אינו משפשף, מחמיר פצעים או גורם לפצעים. הוא קל משקל, לא גורם להזעה, והמבנה המחורר שלו מאפשר לטפל בפצעי שפשוף הנגרמים בתאונות דרכים למשל מסביר ד״ר דדיה להסכמתו של גיא שמתאר כי ״ההרגשה אוורירית. אני עושה איתו הכל. שוחה, מתקלח, טס לחו"ל. אני מאמין שזה יכול לעזור להרבה אנשים ולעשות להם את החיים יותר קלים. עם הגבס הזה אני שוחה בבריכה, יוצא לחופשה משפחתית בחו"ל ואפילו מנגן בפסנתר״.

"הסריקה היא התאמה מושלמת לעור ללא שום נקודות לחץ. מתאים אחד לאחד. כל הסכנה לפצעי לחץ ושפשופים יורדת", מוסיף ד"ר דדיה ומדגיש כי ״החומרים שבהם נעשה שימוש הם פולימרים שאינם רעילים במגע עם עור, כאשר יש מגוון רחב של אפשרויות בחירה. אפשר להתנהל עם זה בים ובמקלחת בלי להתגרד. יש לנו כבר עוד מועמדים לגבס הזה: תינוקות, ילדים הזקוקים לשבר בירך והיום מגבסים אותם עד לבטן ובית החזה וקשישים שסובלים מפצעי לחץ".

קרדיט תמונות: באדיבות חברת Synergy3dmed וחברת 3D4OP.

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: