מפולת סלעים בנחל דוד: ילד בן 8 נהרג – 8 פצועים פונו מהמקום

אירוע חריג בנחל דוד: בשעה 09:12 התקבל דיווח על מפולת אבנים סמוך למפל הגדול בנחל דוד סמוך לעין גדי.

חובשים ופראמדיקים של מד"א בסיוע יחידת חילוץ וכוחות רפואה של צה"ל קבעו את מותו של ילד בן 8 והעניקו טיפול ופינו 8 מטיילים, בהם: ילדה כבת 4 במצב בינוני, אישה כבת 40 ונערה כבת 12 במצב קל עד בינוני, גבר כבן 40, גבר כבן 20 וילד כבן 8 במצב קל ובנוסף 2 נפגעי חרדה שהיו עדים לאירוע.

תיעוד מיקום האירוע בנחל דוד בסיום פינוי הפצועים. קרדיט: ליאור לב רשות הטבע והגנים.

ההרוג הוא – יהודה לוי בן 8 מחמדת שבבקעת הירדן.

מועצה אזורית בקעת הירדן משתתפת בצער משפחת לוי משה ורחל תושבי היישוב חמדת
עם מותו הטרגי של בנם. אנשי המועצה, הצוותים הפדגוגים וצוותי הצח"י מגוייסים כולם כדי לתמוך וללוות את המשפחה ותושבי היישוב.

כביש 90 נחסם לתנועה ממצוקי דרגות לעין גדי בשני הכיוונים בעקבות מפולת הסלעים באיזור עין גדי – נחל דוד. שוטרי משטרת ישראל נמצאים במקום ומכוונים את התנועה.

צילום: תיעוד מבצעי מד"א.

בהנחיית משטרת ישראל נסגרו נחל דוד ונחל ערוגות עד לביצוע בדיקה גיאולוגית בשטח

פראמדיק מד"א ליאור שאשא וחובש רפואת חירום במד"א מג'אהד אל עמור סיפרו: "מדובר בשטח מורכב, הגענו מהר למקום כשאת האמבולנסים השארנו בחניון של הנחל וירדנו עם הציוד הרפואי בהליכה של כ-25 דקות לזירת האירוע. הבחנו במספר פצועים שנחבלו ממפולת אבנים, ילד כבן 5 היה מחוסר הכרה וסבל מחבלה קשה בבטן, אישה כבת 40 וילדה כבת 12 היו בהכרה מלאה וסבלו גם הם מחבלות. יחד עם יחידת החילוץ וכוחות רפואה של צה"ל הענקנו לילד טיפול רפואי וביצענו פעולות החייאה ממושכות. האישה והילדה הוגדרו במצב קל עד בינוני. לחניון הנחל הגיעו 4 פצועים נוספים, גבר כבן 20, גבר כבן 40 וילדה כבת 4 וילד כבן 8 שנחבלו מהאבנים, הילדה שנחבלה בראש ובגפיים מצבה הוגדר בינוני, הילד ו-2 הגברים מצבם קל. לאחר טיפול בשטח פינינו את הפצועים במסוק של מד"א ובמסוקים של חיל האוויר לבתי החולים. בנוסף טיפלנו במקום במספר נפגעי חרדה שהיו עדים למתרחש".

הגעת הפצועים לבי"ח שיבא בתל השומר במסוק מד"א.

ליאור לב, סגן מנהל שמורת טבע עין גדי: "היום בבוקר בסביבות השעה 9:30 קיבלנו דיווח על התמוטטות של סלעים בנחל דוד. הקפצנו ישר את כל כוחות הפקחים, יחידת חילוץ עין גדי, משטרה, צבא וכל הכוחות הרלבנטיים לחילוץ. סרקנו את הנחל, חילצנו ארבעה נפגעים שהועברו לבתי חולים. הנחל כרגע בהמשך סריקות, והנחל סגור. אנחנו ממשיכים לטפל באירוע".

תיעוד מיקום האירוע בנחל דוד בסיום פינוי הפצועים. קרדיט: ליאור לב רשות הטבע והגנים.

לפני זמן קצר הסתיימה הערכת מצב באתר נחל דויד, בראשותם של השר לביטחון לאומי, מפכ"ל המשטרה ומפקד מחוז הדרום יחד עם צה"ל, מד"א, רט"ג,כב"ה, יחידות החילוץ והצלה וגורמים נוספים.

ממשטרת ישראל נמסר: "היום בסמוך לשעה 9:00 התקבל במשטרת ישראל דיווח על מפולת סלעים במסלול ההליכה שבשמורת נחל דויד וכתוצאה מכך נפגעו מספר מטיילים במקום. מיד מפקד המחוז, ניצב אמיר כהן קיים הערכת מצב וקבע באופן מיידי שזה אירוע רב נפגעים והורה להזרים כוחות גדולים של משטרה, רפואה, צה"ל כב"ה, חילוץ והצלה.

כוחות צוותי כבאות והצלה, חירום ורפואה של משטרת ישראל, צה"ל ויחידת החילוץ עין גדי הוקפצו למקום ומיד החלו בפעולות חילוץ של המטיילים כשמקביל הוענק טיפול רפואי מציל חיים למטייל בן 8 שנפגע באורח אנוש ולאחר ביצוע פעולות החייאה נקבע מותו מקום על ידי רופא יחידת החילוץ 669 של צ"הל.

עם תום פעולות החילוץ פונו על ידי צוותי הרפואה 6 נפגעים (1 במצב בינוני והיתר במצב קל) שאר המטיילים חולצו ללא פגע, כשבמקביל מתבצעות סריקות אוויריות ורגליות על מנת לזכות את מסלול ההליכה בנחל וסביבתו ממטיילים.

אנו קוראים לציבור המטיילים שלא להגיע למסלולי הטיול שבנחל דוד וערוגות, שנסגר לציבור המטיילים, עד להודעה חדשה בדבר הסרת הסכנה להידרדרות אבנים והחשש למפולות סלעים באזורים אלו."

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר: "הגעתי למקום האסון בנחל דוד – אזור בו מטיילים עשרות אלפי אנשים בשנה, הצטערתי לשמוע על הילד המתוק שאיבדנו, אני שולח תנחומים, משתתף בצער המשפחה ומתפלל להחלמת הפצועים. בהערכת מצב בשטח קיבלתי סקירה מקיפה מהמפכ"ל והממ"ז ומשאר גורמי הביטחון, לראות מקרוב ולוודא שהאירוע אכן מתנהל בצורה טובה ולמנוע אסונות כאלו בעתיד – על ידי תגבור כוחות נוספים באזורי הסכנה. אני מודה לכלל גורמי הביטחון וההצלה על עבודת קודש כעת ובמהלך כל השנה באזורים הללו".

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יעקב שבתאי: "משתתף בצער המשפחה ומאחל החלמה מהירה לפצועים, ההחלטה של מפקד המחוז להכריז על אירוע רב נפגעים הייתה נכונה, מכיוון שתמונת המצב לא הייתה ברורה בהתחלה וכל דקה חשובה ולכן ההזרמה המהירה של כוחות המשטרה, חילוץ והצלה, צה"ל, מד"א וכלל הגופים היא קריטית. המקום ייסגר עד לבדיקה גיאולוגית שמומחי קרקע יעבירו אלינו. בשלב הבא תתבצע חקירה משטרתית לגבי האירוע עצמו לבדוק אם היה ניתן למנוע זאת. האירוע הוא קשה אבל אני רוצה לתת מילה טובה לכוחות המשטרה, צה"ל, חילוץ והצלה."

מפקד מחוז הדרום, ניצב אמיר כהן: "אירוע קשה שהסתיים באובדן של ילד שיצא לטייל עם משפחותו, נעשו פה פעולות מהירות. מבחינתו הכזרתי מיד על אירוע רב נפגעים מתוך הבנה בשלב הראשוני שהתמונה לא הייתה כל כך ברורה. כוחות גדולים של משטרה מיחידות החילוץ שלנו יחד עם סיוע אווירי גם של צה"ל וגם של משטרה, כוחות חילוץ והצלה, מד"א, רט"ג וכלל המערכות נכנסו לדריכות מלאה ובצורה מהירה ונחושה טיפלו באירוע הקשה. בזכות הטיפול המהיר והמקצועי של כלל הכוחות נמנע אירוע קשה יותר. אנחנו נבצע סריקה מלאה נוספת בכל המקום מהקרקע ומהאוויר ונוודא שכולם הגיעו הביתה בשלום. אני מנחה על סגירת המקום עד לביצוע בדיקה גיאולוגית. אנחנו נבצע תחקיר מסודר בשביל תמיד להיות טובים יותר וגם כמובן במידת הצורך תפתח חקירה משטרתית. אני משתתף בצער המשפחה ומאחל החלמה לפצועים".

יהודה בן השמונה, הוא בנם של משה ורחלי, ואחיהם הקטן של נעה, הדסה, רות ושירה. ברגע אחד נגדעו תום, חיוך ושובבות ילדית יפהפייה.
יהודה, בן הזקונים, היה ילד מאיר, את פניו עיטר חיוך תמיד. איזו שמחה פלאית שנדפה ממנו והשפיעה על כל סביבתו. ילד, אדם בראשית דרכו, שהיה חבר טוב לכל חבריו ביישוב, קטנים וגדולים. אהב לשחק כדורגל ולבנות "מחנות" עם חבריו בצחוק מתגלגל ברחבי היישוב. בו בזמן התמיד ללמוד עם אביו תורה בקביעות, להגיע לתפילות בבית הכנסת ולשיר בקול זך את זמירות השבת. את תפקיד הלוי נטל על עצמו כבר בגיל צעיר, ושש ליטול את ידי הכוהנים לפני ברכתם את הקהל. יהודה, שגדל בנופי הבקעה הקסומים, הכיל בתוכו איזה חום, קרבה ואהבה שהוטמנו בו וציפו לגדול ולפרוץ אל המעגלים הרחבים של העולם בבגרותו.

אחיותיו שספדו לו סיפרו על הצחוק המתגלגל שהיה מצחיק אותן עד כאב, על השמחה שהביא בשובבותו ובאהבתו הבלתי אמצעית, המתפרצת. ועל השבר הגדול שנפער בלב המשפחה עם לכתו.

יהודה, אור יקרות, הוא אחד מאתנו שהלך מעמנו, ולא יאיר עוד את שבילי היישוב בחיוכו הכובש. אבל את מורשת החיבור, אהבת התורה ואהבת האדם הטהורה שהייתה בו כולנו נזכור ונממש. יהי זכרו הטהור ברוך.

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: