מחאת האתיופים מתעצמת: מפגין דקר שוטר ונמלט – שוטרים משליכים רימוני הלם

מחאת האתיופים שוב מתעצמת: ‏איילון נחסם שוב לתנועה הפעם ע״י מפגינים שדורשים ׳צדק לרפאל׳ – הילד האתיופי שנדרס והופקר!

כוחות משטרה ומשמר הגבול פועלים בשעה זו מול מפירי הסדר שירדו לאיילון, לאחר שפרצו באלימות והפגנת כח את מעגלי האבטחה של המשטרה.

מפירי הסדר שלא נשמעו להוראות השוטרים ירדו לאיילון וביצעו חסימה של תנועת כלי הרכב, למרות ההכרזות של המשטרה כי ההפגנה בלתי חוקית, מפירי הסדר ממשיכים לפעול בניגוד לחוק ולהתעמת עם השוטרים על איילון, תוך שימוש בכח כלפי השוטרים.

קרדיט צילום: דוברות המשטרה.

לפני זמן קצר דקר אחד המפגינים שוטר בדרך מנחם בגין. השוטר פונה במצב בינוני לבי"ח איכילוב ובשלב זה מתקיים מצוד אחר החשוד בדקירה.

פורעי החוק החלו להשליך אבנים ולזרוק אמצעים פירוטכניים על השוטרים, בנוסף לשוטר שנפצע באורח בינוני, נפצעו עוד מספר שוטרים ביניהם שוטר ששבר את האצבע כתוצאה מאבן שפגעה בו ושוטר נוסף שנפגע בראשו מחפץ שנזרק עליו ע"י פורעי החוק.

בשלב זה המשטרה נערכת לפינוי המפגינים מהצירים.

תיעודים של השוטרים שנפגעו, קרדיט צילום דוברות המשטרה.

מהמשטרה נמסר: "אנו רואים את האירוע בחומרה רבה ונפעל באפס סובלנות, כלפי פגיעה בשוטרים הפועלים במסגרת החוק לאכיפת הסדר הציבורי ואבטחת המפגינים. אנו קוראים למפגינים לא להתעמת עם השוטרים ולא להשתמש באלימות כלפי השוטרים."

תמונה של השוטר שנפגע, קרדיט צילום: דוברות המשטרה.

עוד הוסיפו במשטרה: "משטרת ישראל תאפשר את חופש המחאה באופן חוקי, אולם לא נאפשר פגיעה בשוטרים ונפעל באפס סובלנות כלפי כל גילויי אלימות. בשלב זה איילון חסום לתנועת כלי רכב לכיוון צפון ודרום, וכן זבוטינסקי לכיוון ארלוזורוב."

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר: "דקירת שוטר היא קו אדום בוהק. חופש המחאה היא זכות יסוד, אבל לא יעלה על הדעת שימוש באלימות ובוודאי שלא פעולה חמורה כל כך של דקירת שוטר. חשוב שמחאת הקהילה האתיופית תשמע וטענותיהם הצודקות לא אחת, יבדקו, אך פגיעה בשוטרים וכוחות הביטחון זו חציית כל גבול ואנחנו נמצה את הדין עם הדוקר. מגבה את המשטרה באכיפת החוק ושמירה על הסדר הציבורי ושולח איחולי החלמה מהירה לשוטר שנפגע."

תגובות לכתבה:

  1. ארווין

    עד ששמעתי את הודעתם שלמשפחת הילד רפאל, שנהרג בתאונת דרכים בחודש מאי, הייתי בסערת רגשות. זאת נוכח ההתנהגות הברברית, הלא צודקת והמסוכנת מבחינת הצדק, של המפגינים, שיצאו לחסימת צומת איילון.
    המשפחה קראה למפגינים לרגיעה והביאה דאגה מהתנהגותם, שעלולה לסמן את הקהילה כקהילה אלימה. כל הכבוד להצהרה מאוד מאוד נכונה ובמקום זאת.
    שכן ההפגנה הזאת, שבה הם בעצם דורשים את דמה של הנהגת בתאונה, שלא אשמה לחלוטין במותו של רפאל, היא סכנה ממשית לכולנו. כל אחד מאתנו עלול להיקלע למצב של הנהגת, שילד יקפוץ לנו לפני המכונית והמשפחה שלו וכל הקהילה, תדרוש מהנהג לקחת את האשמה של הפגיעה בילד, על עצמו. פשוט כל אחד מאתנו, מרגיש כמו כל נהג בכביש: "לי זה לא יקרה", עד שזה אכן יקרה לו. אפשר כמובן, להאשים את הנהגת בהפקרת פצוע, אבל בואו נחשוב בהיגיון. האם לא כל אחד מאתנו עלול לאבד את העשת ובעצם להיכנס להלם נפשי ממש, נוכח הזוועה של פגיעה קשה כזאת, בילד?! לי מובן לחלוטין התנהגותה של הנהגת שלקתה בהלם וניסתה להתעלם ממה שקרה, לא הייתה מסוגלת לקלוט את זה, ובקור רוח מופתי, לעצור כדי להגיש עזרה לילד. הלא עצימת העיניים, נוכח סכנה שמופיעה לנו מול הפנים, היא תגובה אינסטינקטיבית שלנו! אפשר וצריך להביא פה דעה של פסיכיאטר, שיבחן את העניין ויקבע אם הנהגת יכלה בכלל, לנהוג אחרת. האם נהגה בלחץ הנסיבות או מתוך שיקול קר של תועלת ואגואיזם?! והרי ברור שצדק כבר לא יקרה במשפט של הנהגת, שהמהומות שעוררו המפגינים, תפסו כל כותרת אפשרית בתקשורת שלנו. וידוע שמשפט צדק דורש, קודם כל, רוגע ושיקול דעת הגיוני ולא רגשי.

כתיבת תגובה: