בניגוד לדברי סמוטריץ': התמונות מוכיחות – הבתים שנהרסו לא נבנו ב"בקרקעות פרטיות"

לאחר ההרס שביצעו פקחי המנהל האזרחי בגבעת אעירה שחר בבנימין, טען השר סמוטריץ' שאישר את ההרס כי לא היה ניתן להסדיר את הבתים הללו משום שנבנו ב"קרקעות פלסטיניות פרטיות". אלא שעיון במפות ותצלומי אויר מוכיח ההפך: מרבית המבנים שנהרסו נבנו באדמות מדינה. בגבעת אעירה שחר הגיבו: "מדובר בהרס חסר אבחנה שתכליתו פגיעה בהתיישבות באשר היא".

סערת ההרס בבנימין: ארבע יממות לאחר מסע ההרס שהתרחש בגבעת אעירה שחר בבנימין, במהלכו החריבו פקחי המנהל האזרחי את בתיהם של שלוש משפחות – לצד הריסה של 2 מגרשים נוספים שהוכשרו לבניה, חושפים תושבי הגבעה תצלומי אויר ומסמכים שסותרים את דבריו של השר סמוטריץ' שמיהר להסביר את האישור שנתן להרס.

ביום האירוע, שעות בודדות לאחר ההרס, השיבו "מקורבי סמוטריץ'" לביקורת הציבורית הרבה שהתעוררה וטענו כי הבתים שנהרסו נבנו על קרקע פרטית פלסטינית ומשכך לא היה ניתן להסדירם. גם במספר ראיונות שהעניק סמוטריץ' באותו היום חזר השר על הדברים, ואף אמר כי מאחזים הבנויים ב"קרקעות פרטיות" יש לפנותם.

אלא שמעיון במפות ותצלומי אויר עולה תמונה שונה בהחלט. מבט קצר ברישומי הקרקע והשוואתם למיקומי הבתים שנהרסו, מעלה כי אחד הבתים שנהרסו היה ממוקם כולו באדמות מדינה, כמו גם מחצית מבית משפחה נוספת שהוחרב ומספר מטרים מבית המשפחה השלישית. גם 2 המגרשים שהוכשרו לבניה ונהרסו נמצאים במרכזו של גוש חלקות המוגדר כאדמות מדינה, אך גם פה העובדה הזאת לא מנעה את הריסתם. במפות שעוגנו והשוו לתצלום רחפן עדכני שבוצע לאחר הפינוי, ניתן עדיין לראות את הריסות הבתים והמגרשים השוממים.

בגבעת אעירה שחר הגיבו לפרסום, ותקפו בחריפות את השר סמוטריץ': "עיון בסיסי במפות האזור מוכיח את שטענו מהרגע הראשון. מדובר בהרס חסר אבחנה שבוצע מתוך מטרה אחת, והיא פגיעה בהתיישבות היהודית באשר היא. לצערנו, במקום למנוע את ההרס או לפחות להוריד את הראש בבושת פנים, בחר סמוטריץ' לצאת למתקפה כנגד תושבי הגבעה שבתיהם הוחרבו – תוך סילוף העובדות והצגת נתונים כוזבים".

"האבסורד גדל שבעתיים כשאך בהרס הקודם שבוצע בגבעה בערוב ימיה של ממשלת בנט-לפיד, תקף סמוטריץ בחריפות את ההרס ואף אמר שיש לבנות במקום שוב ושוב וקרא לעם ישראל לתמוך בפעילות מכיסו".

"את העובדה כי בלי התיישבות גם באזורים המכונים "קרקעות פרטיות" לא יהיה ניתן להבטיח שליטה ישראלית מלאה ביו"ש – כמו גם את העובדה כי מדובר במונח שגוי ומעוות שמתבסס על רישומים ירדנים חסרי כל בסיס במציאות, סמוטריץ' מכיר ויודע היטב עוד מימיו בארגון רגבים. אנו מקווים כי מדובר במקרה חד פעמי בו כשל סמוטריץ' בלשונו, וקוראים לו לחזור בו מדבריו ולהבטיח כי במשמרתו לא יבוצעו עוד פעולות הרס ברוטאליות כאלו", הוסיפו בגבעה.

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: