באיכות גבוהה: נעצרו חשודים בהפצת שטרות מזויפים | כך תזהו אותם

שוטרי היאל"כ בלהב 433 פתחו בחקירה בעקבות קבלת מידע בגין הפצת שטרות מזוייפים ברחבי הארץ. בחקירה ממוקדת של חוקרי היאל"כ, אותרו מספר חשודים מרכזיים אשר ניהלו רשת לייצור והפצת שטרות מזויפים באיכות גבוהה. שיטת ההפצה של החשודים התבצעה באמצעות מפיצי משנה בפריסה ארצית על ידי החדרת שטרות של 100 ו- 200 ש"ח.

הבוקר החקירה הפכה גלויה עם מעצרם של 4 חשודים (28 חורה, 28 אום אל פחם, 19 אום אל פחם, 24 בית שמש) ועיכובם לחקירה של חשודים נוספים והם מובאים בשעה זו למשרדי היחידה, בסיומה ובהתאם לממצאיה יובאו לדיון בהארכת מעצרם בבימ"ש השלום בראשל"צ.

במהלך החיפושים הבוקר נתפסו עשרות אלפי ₪ במזומן החשודים כשטרות מזויפים וכן מסמכים רבים.

קרדיט צילום-דוברות המשטרה.

כך תזהו אם השטר שבידכם הוא מזויף?

בנק ישראל מביאים 8 צעדים: ארבעה מהם שניתן לזהות בראייה, שניים במגע, ושניים שמתגלים בהטיית השטר:

[1] הדיוקן השקוף – לצד הדמות הגדולה על השטר, ישנו סימן מים בצורת דיוקן זהה לדיוקן שעל השטר ולצדו הערך הנקוב. החזיקו את השטר מול האור וודאו שהדיוקן והערך הנקוב משתקפים בו.
[2] הערך המנוקב – ערך השטר מנוקב בחלקו העליון של השטר בחורים זעירים. החזיקו את השטר מול האור וודאו כי אתם מבחינים בו.
[3] המנורה המתלכדת – "מנורה" בעלת שבעה קנים מודפסת בכיוונים מנוגדים, משני צדי השטר. החזיקו את השטר מול האור וודאו כי קני המנורה, משני צדי השטר, מתלכדים במדויק ויוצרים "מנורה" מושלמת.

[4] טקסט זעיר ומספרים זעירים – הערך הנקוב בספרות זעירות, המילים "בנק ישראל" ושיר שלם בטקסט זעיר משולבים בעיצוב השטר. תוכלו להבחין בפרטים אלו באמצעות זכוכית מגדלת, או אף בלעדיה.

[5] סימנים לעיוורים ולבעלי לקויות ראייה: הקווים שבשוליים – על כל שטר מודפסים צמדי קווים, ומספרם גדל ככל שערך השטר עולה. צמדי הקווים ממוקמים בשוליים התחתונים, משמאל ומימין, ואפשר לחוש בהם באמצעות האצבעות. אורך שונה לכל שטר – שטרות הסדרה החדשה נבדלים באורך. בין שטר לשטר קיים הפרש של 7 מ"מ. ספרות הערך הנקוב – ספרות גדולות וכהות מודפסות בדיו בולטת על רקע בהיר, וספרות בהירות מודפסות על רקע כהה. צבע השטר – לכל שטר צבע דומיננטי.

[6] הדיו הבולטת – הדיוקן, חתימת הנגיד, השנה העברית והלועזית, הטקסטים בשלוש השפות, וכן הסימן הייעודי לעיוורים בשולי השטר, מודפסים בדיו בולטת. העבירו אצבע על פרטים אלה, המודפסים משני צדי השטר, ותוכלו לחוש בדיו הבולטת.

[7] הפס הזוהר – פס שקוף וזוהר משולב בשטר לצד הדיוקן. הטו את השטר בכיוונים שונים, וודאו כי על גבי הפס מופיעים ונעלמים לסירוגין סמל המנורה והערך הנקוב.

8] הספר המוזהב – פרט עיצובי בצורת "ספר פתוח ומוזהב". הטו את השטר קדימה ואחורה וודאו כי ה"ספר" משנה את צבעו מזהב לירוק. במקביל תוכלו לראות קו אופקי נע מעלה ומטה על פני ה"ספר".

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: