עליה בביקוש לניתוחים פלסטיים בקרב בני נוער בחופש הגדול

ארגון המנתחים הפלסטיים אסתטיים בישראל, מדווח על עלייה של כ-37% בביקוש לניתוחים פלסטיים במהלך החופש הגדול בעיקר בקרב בני נוער. עיקר הביקוש השנה הוא לביצוע ניתוחים פלסטיים להצמדת אוזניים, ניתוחי אף וכן ניתוחים להקטנת החזה הגברי אצל נערים אשר יוצר מראה נשי (גניקומסטיה). לצד אלו קיים גם ביקוש להגדלת חזה בקרב נערות, אשר מתבצע במקרים בודדים. הניתוחים מתבצעים בהרדמה מקומית או מלאה במערכת הבריאות בישראל, על פי הנחיות משרד הבריאות.

ד"ר מאיר כהן, יו"ר ארגון המנתחים הפלסטיים אסתטיים בישראל מסביר כי: "הרשתות החברתיות משפיעות כל השנה על השינויים במודל היופי בקרב בני נוער, אך במהלך החופש הגדול אנחנו רואים עליה דרמטית בביצוע שלהם. לפני ביצוע ניתוח פלסטי בהרדמה מקומית או מלאה אצל בני נוער, אנחנו מוודאים היטב ביחד עם ההורים שהילדים מבינים לעומק את המשמעות של השינוי שהניתוח יכול לחולל, הם מוכנים פיזית ונפשית לתקופת החלמה וחדורי מוטיבציה באופן עקבי ולא מדובר בדחף רגעי בגלל שראו מישהו באינסטגרם".

ד"ר רון עזריה, מזכ"ל ארגון המנתחים הפלסטיים אסתטיים מוסיף כי: "לאחרונה הגיעה אלי למרפאה נערה בת 16 ושאלה אותי אם אני יכול לעשות לה הגדלת חזה. האינסטינקט המקצועי הראשון שלי היה לומר לה לחכות כי החזה עוד יגדל. היא אמרה שזה מאוד מפריע לה והתעקשה שאני אבדוק אותה ואז גיליתי שהחזה לא התפתח בכלל. הניתוח העלה לה מאוד את הביטחון העצמי ואלו המקרים הבודדים שאני אסכים לעשות ניתוח גם בגיל כזה".

מומחי ארגון המנתחים הפלסטיים אסתטיים קוראים גם לציבור ההורים לוודא שבחרו ברופא בעל תואר מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית אשר ניתן על ידי משרד הבריאות. כך ניתן להבטיח שהרופא בעל רישיון לעסוק ברפואה בתחום המומחיות שלו, למד לנתח בהדרכת מומחים ותיקים בכירורגיה פלסטית ומתעדכן באופן קבוע בחידושי רפואה מדעיים.

המלצות ארגון המנתחים הפלסטיים אסתטיים בישראל:

• ניתוח פלסטי באף – האף משלים את התפתחותו הפיזיולוגית לקראת גיל 17 ורצוי לבצע את הניתוח לאחר ההגעה לגיל זה. יש לשים לב כי בצילומי סלפי בסמארטפון האף נראה גדול יותר ולכן מומלץ להורים לנהל את השיחות עם הילד בנושא האף, מול מראה רגילה או תמונות במצלמה רגילה.

• ניתוח הצמדת אוזניים – על פי חומרת המצב ניתן לשקול לבצע אצל ילדים ובני נוער, תוך התחשבות במצב הנפשי. התפתחות המבנה של האוזניים מסתיימת לקראת גיל 6 ולכן ילד שסובל מאוד ניתן לנתח גם בגיל הזה ואין צורך לחכות שיגדל.

• הקטנת חזה לנערים – את הניתוח הזה מומלץ לבצע החל מגיל 16 גם אם התופעה בולטת בגיל צעיר יותר, מומלץ לחכות וללוות בירידה במשקל במידה והנער סובל מהשמנת יתר.

• הגדלת חזה או הקטנה לנערות – מומלץ לבצע לבנות הגדלת חזה רק אחרי גיל 18 ורצוי אף להמתין עד גיל 21 שכן החזה עדיין נמצא בתהליך התפתחות ולא מגיע לגודלו המקסימלי. הפעולה הכירורגית עלולה לשנות את המהלך הטבעי של ההתפתחות הגופנית ולכן גם אם ההורים תומכים בניתוח, מומלץ לחכות עוד שנה שנתיים ולבצע את השינוי רק עם תום תהליך הגדילה.

בארגון המנתחים הפלסטיים אסתטיים מדגישים כי כל ניתוח פלסטי או הליך אסתטי בקרב בני נוער מתחת לגיל 18 (קטינים) מחייב חתימה על טופס הסכמה על ידי ההורים.

עוד מזכירים בארגון המנתחים הפלסטיים אסתטיים כי לאחרונה יצא משרד הבריאות באזהרה לציבור פני ביצוע ניתוחים ופרוצדורות רפואיות בחו"ל. בארגון מדגישים כי: "בכל שנה מטופלים במערכת הבריאות בארץ כ – 80 ישראלים על ידי מנתחים פלסטיים בחדרי המיון, במחלקות הפלסטיקה ובקליניקות של המנתחים בעקבות סיבוך של ניתוח או הליך שנערך מחוץ לישראל. מדובר בזיהומים קשים, דימום, עיכוב בריפוי, צלקות לכל החיים ולעיתים אפילו שיתוק, נזק עצבי וסכנת מוות ממשית. לכן חיוני שהציבור יבין שכל ניתוח טומן בחובו סיכונים ומחייב תקופת החלמה בהשגחה של המנתח הפלסטי אשר יודע למנוע מראש סיבוכים ולטפל בהם במידה וקרו".

ארגון המנתחים הפלסטים אסתטיים בישראל הוא הגדול ביותר בארץ בתחומו ומאגד משנת 2009 את העוסקים בתחום הכירורגיה הפלסטית, הרפואה האסתטית וטיפולי הקוסמטיקה. מטרת הארגון לקדם שיתופי פעולה בין העוסקים בתחום ולקדם את איכות ובטיחות הטיפול.

להצטרפות לחברות בארגון לחצו כאן.

תמונות אילוסטרציה, קרדיט: ארגון המנתחים הפלסטיים אסתטיים בישראל.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: