מדד המאחדים: ח"כ חילי טרופר זוכה בציון הגבוה, מי בתחתית? | כל הנתונים

מדד המאחדים לקיץ 2023: חה"כ חילי טרופר זוכה בציון הגבוה ביותר בדירוג נבחרי הציבור המאחדים, אחריו שר הבטחון יואב גלנט, שר הבריאות משה ארבל וחה"כ בני גנץ • גם בשאלת ההתאמה להנהגה משמעותית – טרופר המדורג הראשון, אחריו גלנט, גנץ וארבל • בשאלת ההתאמה לתפקיד הנהגה משמעותי מצביעי המגזר החרדי מעניקים את המקום הראשון לשר משה ארבל (90) לעומת ציון 82 לחה"כ גפני ודרעי. • מבין נבחרי הציבור שאינם חרדים, מעניקים הנסקרים החרדים את הציון הגבוה ביותר בסוגיית האחדות ליו"ר הכנסת – אמיר אוחנה. • בשלושת המקומות האחרונים – אביגדור ליברמן, מירב מיכאלי ואיתמר בן גביר. • עוד מנתוני הסקר: מצביעי הקואליציה מעניקים ליריב לוין ציון גבוה יותר משל נתניהו. • רוב מכריע של נבחרי הציבור, משני המחנות, דורגו בציון נמוך מ-50.

מדד המאחדים הוא מחקר מבוסס סקר שנערך על ידי צוות אתר המדד ובפיקוחו של פרופסור קמיל פוקס, והוזמן על ידי עמותת "דרך שירה בנקי" הפועלת למען מתינות וסובלנות בחברה הישראלית על ידי פעילויות חינוכיות חברתיות בכל הארץ. מטרת המדד היא למשוך תשומת לב לנבחרי ציבור המדברים בשפה מתונה ולא מתלהמת, פוליטיקאים הזוכים לחשיפה תקשורתית נמוכה בגלל שנמנעים מאמירות קיצוניות.

בסקר, מדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל התבקש להעניק ציונים לנבחרי ציבור מרכזיים מכל קצוות המפה הפוליטית סביב יכולתם לאחד את הציבור בהתנהגותם ופועלם, או ביכולתם לפלג. בנוסף, מדרגים הנסקרים גם את מידת התאמתו של הפוליטיקאי לעמדת הנהגה משמעותית.

התשאול  במגזר היהודי נערך על הפאנל האינטרנטי של "המדד". התשאול  במגזר הלא יהודי נערך על ידי אפקאר בראשות ד"ר הישאם ג'וברן. טעות הדגימה היא 3.7%. הנתונים שוקללו לפי ההצבעה בנובמבר 2022 ולפי רמת הדתיות.

בראש דירוג ה״מאחדים״ לקיץ 2023, ארבעה אישים שהציבור מבליט בציון מעל 50. כלומר, המדד מלמד על דעתו השלילית של הציבור הישראלי על נבחריו ככל שמדובר על חתירה לאחדות. בנוסף רוב גדול של המדורגים נמצאים מתחת לציון 50. ראוי לציין כי דירוג שלילי של פוליטיקאי כזה או אחר נובע מן הסתם מעמדתו הפוליטית של המדרג. לדוגמה, ראש הממשלה בנימין נתניהו דורג בציון הכי גבוה על ידי תומכי קואליציה (ציון 74), אבל נמוך מאוד על ידי תומכי האופוזיציה (ציון 10 מתוך 100). יחד עם זאת, קיים מספר לא מובטל של דוגמאות להסכמה בין מצביעים של שני המחנות, לגבי יכולותיו של פוליטיקאי לפלג או לאחד.

*אורי בנקי, אביה של שירה בנקי ז"ל: על דבר אחד כנראה אין ויכוח, אנחנו במשבר. כדי לצאת ממנו צריך לדבר ובשביל לדבר צריך גם להקשיב. בשביל כל אלה צריך קודם כל לכבות את האש – או לפחות להפסיק ללבות אותה. אנחנו רוצים להפנות זרקור לאנשי ציבור שבימים אלה בולטים בנכונות שלהם לשפוך מים קרים על המדורה ולמזער שופכים פחות בנזין מאחרים*.

מסקירה של התוצאות בשתי הסוגיות, ושל פילוחי הנסקרים, עולה כי שר הבריאות משה ארבל נמצא בהובלה משמעותית – בדירוג האחדות זוכה השר ארבל לציון 77 בקרב מצביעי הקואליציה, הציון השני הכי גבוה בקרב אותה קבוצת מצביעים, המעניקה לו ציון 80 בדירוג מידת ההתאמה להנהגה. נסקרים שהזדהו כחרדים, העניקו לארבל באותה הסוגיה ציון 90. מגמה דומה נשמרת גם בקרב מצביעי הליכוד, המעניקים לארבל ציון גבוה יותר ממספר שרים חברי ליכוד בולטים.

בסוגיית האחדות, חבר הכנסת והשר לשעבר חילי טרופר (כחול לבן) מגיע למקום הראשון במדד – עם ציון כללי 64, ציון 83 ממצביעי האופוזיציה וציון 51 ממצביעי הקואליציה. אחריו, שר הבטחון יואב גלנט (ליכוד) , שעלה לכותרות בעת האחרונה מספר פעמים סביב עמדותיו. גלנט עם ציון כללי 57, ציון 59 ממצביעי הקואליציה וציון 61 מרשים ממצביעי האופוזיציה.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר זוכה לציון לא גבוה גם מתומכי הקואליציה על איחוד – 55 מסך תומכי הקואליציה. הוא היחיד משרי הקואליציה שמדורג נמוך יותר מחבר אופוזיציה (חילי טרופר).

מעניין לשים לב ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שאמנם זוכה לציון כללי 32 ולציון אופוזיציה 57, אך מצביעי הקואליציה מעניקים לו ציון 3, לעומת הציון שמעניקים ליו"ר כחול לבן בני גנץ – 28.

מבין נבחרי הציבור שאינם חרדים, מעניקים הנסקרים החרדים את הציון הגבוה ביותר בסוגיית האחדות ליו"ר הכנסת – אמיר אוחנה – ציון 72. מדובר בציון גבוה יותר מהציון שזכו לו יו"ר ועדת הכספים ח"כ גפני, ושר השיכון יצחק גולדקנופף.

בסוגיית ההנהגה (את מי היית רוצה לראות בעמדת הנהגה משמעותית) ניתן לזהות תוצאות דומות, אך במקביל מספר נקודות אליהן כדאי לשים לב:

יריב לוין ושמחה רוטמן, האישים הכי מזוהים עם הרפורמה המשפטית, הם גם מי שהפער בין הציון שהם מקבלים מתומכי קואליציה לציון שהם מקבלים מתומכי אופוזיציה הכי גדול, למעט נתניהו (61 ו-56 בהתאמה).

יו״ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי זוכה לציון נמוך באופן כללי, ונמוך יחסית גם מתומכי האופוזיציה בנוגע לאפשרות שתכהן בעמדת הנהגה משמעותית.

מדד המאחדים של עמותת "דרך שירה בנקי" בפיקוח פרופ' קמיל פוקס: חילי טרופר זוכה בציון הגבוה ביותר בדירוג נבחרי הציבור המאחדים, אחריו שר הבטחון יואב גלנט, שר הבריאות משה ארבל וחה"כ בני גנץ

גם בשאלת ההתאמה להנהגה משמעותית – טרופר המדורג הראשון, אחריו גלנט, גנץ וארבל

בשאלת ההתאמה לתפקיד הנהגה משמעותי מצביעי המגזר החרדי מעניקים את המקום הראשון לשר משה ארבל (90) לעומת ציון 82 לחה"כ גפני ודרעי.

מבין נבחרי הציבור שאינם חרדים, מעניקים הנסקרים החרדים את הציון הגבוה ביותר בסוגיית האחדות ליו"ר הכנסת – אמיר אוחנה.

לנתונים המלאים באתר המדד – לחצו כאן.

(קרדיט צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת).
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: