ארגון המיילדות מפרסם נייר עמדה בנושא ליווי הריון רציף על ידי מיילדת

ארגון המיילדות בישראל, האיגוד המקצועי המייצג של 1,400 המיילדות בבתי החולים הציבוריים בארץ, מיילדות הבית והקהילה מפרסם לציבור, נייר עמדה בנושא ליווי הריון רציף.

מדובר במודל ליווי רציף על ידי מיילדת, שהיא אשת מקצוע בעלת רישיון, אשר ניתן לה על ידי משרד הבריאות בחלוף חמש וחצי שנות הכשרה וזאת לאחר ארבע שנות לימודי סיעוד לתואר אחות מוסמכת וכשנה וחצי נוספות לתפקיד מיילדת.

המודל אותו מוביל הארגון, ביחד עם משרד הבריאות, קופות החולים והאיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה, יכלול פרוטוקול אישי ומרחב נשי בקהילה במהלך כל ההיריון ולא רק ברגע הלידה.

ארגון המיילדות מאמין כי לכל אישה, יש זכות בסיסית לקבל ליווי רציף על ידי מיילדת תוך הנגשה, מימוש זכויות רפואיות ומענה לצרכים פיזיים ונפשיים. המודל כבר מיושם במדינות רבות בעולם, נקרא באנגלית Midwifery continuity of care ונתמך על ידי ארגון הבריאות העולמי.

עיקרי נייר העמדה של ארגון המיילדות בנושא ליווי הריון רציף על ידי מיילדת:

• המודל – תקופת ההיריון מתאפיינת בשינויים פיזיים ונפשיים. המודל של מעקב היריון רציף על ידי מיילדת מבוסס על הגישה ההוליסטית כפי שהיא מנוסחת באתיקה המיילדותית של ארגון המיילדות העולמי. מודל זה מאפשר את ייעול השמירה על שלומם ובריאותם של האישה ההרה ועוברה לצד זיהוי מוקדם של מצבי סיכון ושילוב של אנשי מקצוע נוספים בהתאם לצורך.

• הבעיה – נשים הרות זקוקות לליווי הוליסטי הכולל גוף ונפש. כיום, לא ניתן לכך מענה, שכן מעקב היריון מתבצע על ידי אחות ורופא. לאחות סמכויות מצומצמות ולרופאים ובמיוחד לרופאות יש זמינות נמוכה. לעומת זאת, מיילדת שהיא אשת מקצוע, שיכולה ללוות נשים על כל רצף ההיריון והלידה, עובדת כיום בעיקר בחדרי הלידה כך שהמשאב האנושי, אינו מנוצל כראוי. במקביל המודעות ליתרון של הליווי על ידי מיילדת, מביא לכך, שנשים בעלות יכולת כלכלית, פונות לשוק הפרטי, דבר המעצים את פערי הבריאות.

• היתרון והפתרון – רצף טיפולי בהובלת מיילדת, מאפשר לאישה לקבל מענה להיבט הפיזי והרגשי. הוכח שהמודל מאפשר איתור נשים הסובלות מאלימות במשפחה ודיכאון בהיריון. במקביל, תורם לתחושת המסוגלות של נשים ללדת, יוצר שיפור בשיעורי הנקה, מפחית לידות מוקדמות, ההתערבויות רפואיות בלידה וכן מוריד את שיעור הניתוחים הקיסריים והלידות המכשירניות. המודל יאפשר למיילדות לטפל במצבים פיזיולוגים שבסמכותן, דבר אשר יצור בין היתר זמינות גבוהה יותר לרופא עבור נשים הזקוקות לכך.

• סיכום לעתיד וזכות הבחירה – ארגון המיילדות רואה עצמו מחויב לקדם שירותי בריאות הנוגעים לבריאות האישה טרום ההיריון, בהריון, בלידה ואחרי הלידה תוך יישום מודל מבוסס ראיות מדעיות של טיפול ועשייה קלינית באיכות גבוהה. כל זאת באופן שיובטח כי לכל אישה הרה ויולדת תשמר הזכות לבחור בדרך הטיפול המועדפת עבורה. לקראת יישום המודל, יתמוך הארגון במיילדות בארץ באמצעות קורסים מקצועיים תוך שמירה על ניהול סיכונים לצד חוקי מדינת ישראל.

(תמונות אילוסטרציה וסרטוני וידאו, קרדיט: אירגון המיילדות בישראל)
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: