השר לשעבר עיסאווי פריג': "ביום שאחרי אבו מאזן יש רק אישיות אחת שמסוגלת להמשיך להנהיג"

השר לשיתוף פעולה אזורי לשעבר, עיסאווי פריג' לפני זמן קצר בכנס הרצליה באוניברסיטת רייכמן: "ביום שאחרי אבו מאזן יש רק אישיות אחת שמסוגלת להמשיך להנהיג את השטח ולקבל לגיטימציה בקרב הרשות הפלסטינית וגם שחמאס יוכל לתת לה את ברכת הדרך והיא מרואן ברגותי'.

השר לשעבר התייחס לפתרון שתי המדינות ואמר: "המציאות לא מדברת כבר על שתי מדינות, במציאות הדברים נראים אחרת. מאחר ואני מכיר את האוכלוסייה הפלשתינית אני משוכנע שפתרון שתי המדינות הוא הפתרון המספק. אחרי שנהייתי חבר בממשלה והיו לי מפגשים מקרוב עם מנהיגים מהעולם הערבי, עיניי נפקחו והיום אני רואה את הדברים בצורה אחרת. אין בצד הפלשתיני ואין בצד הישראלי אסטרטגיה, שני הצדדים מהמרים על אלמנט הזמן. לטובת מי הזמן פועל? כל אחד אומר שהוא פועל לטובתו. בינתיים הקורבנות ממשיכים להיערם".


השר לשעבר התייחס ליום שאחרי אבו מאזן ואמר: "העתיד תלוי בשחקנים החדשים שיכנסו לזירה בשנים הבאות. כל שחקן חדש שנכנס לזירה משנה כיוון. להתפתחות בזירה הסעודית יהיו השפעות מרחיקות לכת על כל הסוגיה הישראלית – פלשתינית כיוון שהזהות הלאומית הפלשתינית הפכה להיות מתחת לזהות האיסלאמיסטית. היום אצל הערבים המוטיב הדתי הוא שמוביל ולכן האנשים רוצים שני דברים: לחיות בכבוד, ואל תפגע באל אקצה. המהלך שישנה ויהיה מכריע בעשור הבא הוא קיום בחירות ברשות הפלשתינית. צריך לגיטימציה. עם כמה שאבו מאזן חלש, הוא קיבל לגיטימציה בבחירות שהיו ב-2006. היום יש אישיות אחת שמסוגלת להמשיך להנהיג את השטח ולקבל לגיטימציה בקרב הרשות הפלסטינית וגם שחמאס יוכל לתת לה את ברכת הדרך והיא מרואן ברגותי. אני ביקרתי את מרואן בכלא והם איתו ובעדו. אנחנו צריכים לגלות אומץ למצוא הנהגה שמסוגלת להביא לשינוי. גם בצד הישראלי וגם בצד הפלשתיני – אין הנהגה".

עוד הוסיף השר לשעבר בנושא הפלסטיני ואמר: "אנחנו מקצצים לפלשתינים את הכסף של הרוצחים, 300 מיליון שקל. מקצצים על פי חוק ומצד שני נותנים להם את זה כהלוואה. הקיצוץ מתבצע כדי לרצות את הציבור ומצד שני אני נותן להם את הכסף כי אני לא רוצה שהרשות תקרוס כי את מדינות העולם ומדינות ערב פחות מעניין הנושא הפלשתיני כמו שעניין אותם לפני עשרות שנים".


(קרדיט צילום סטילס: גלעד קוולרצ'יק)
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: