אחרי סיום ישיבת הקבינט – ראש הממשלה בהצהרה לציבור

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט, ראש השב"כ רונן בר והרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי מסרו הצהרה לתקשורת, בתום ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-ביטחוני).

ראש השב"כ חש"ף: "סיכלנו לאחרונה חוליה שהחלה לייצר רקטות בג'נין. אין כוונה להפוך את עפולה ליעד לירי רקטי."


דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרות משותפות עם שר הביטחון גלנט, ראש השב"כ בר והרמטכ"ל רא"ל הלוי:

"אזרחי ישראל,
היום לפנות בוקר ביצעה מדינת ישראל פעולה נחושה, תקיפה ומוצדקת. במבצע "מגן וחץ", צה"ל חיסל את בכירי הג'יהאד האיסלאמי בעזה.

רבי-המרצחים הללו אחראים למתקפת הרקטות לשטחנו בשבוע שעבר, ולהכוונת פעולות טרור רבות ביהודה ושומרון. נוסף על כך תקפנו תשתיות-טרור מרכזיות של הג'יהאד האיסלאמי בעזה – אני מדבר, בראש ובראשונה על השמדת מפעלי נשק, תחמושת ורקטות.

כבר לפני שבוע, על רקע מתקפת הטילים של הג'יהאד האיסלאמי על יישובי העוטף, הנחיתי עם שר הביטחון את כוחותינו לפגוע בראשי המחבלים שאחראים לירי. אנחנו פעלנו בתקיפות ובקור רוח, תוך מידור קפדני, כדי לנצל את הרגע המתאים להצלחת המשימה.


אני מבין היטב את הרצון לפגוע מיד במי שפוגע בנו. זה מובן, זה גם טבעי. אבל כבר נאמר: "בתחבולות תעשה לך מלחמה". וכך אנחנו פועלים, ותמיד נפעל, נגד מבקשי נפשנו. אבל אנו עושים זאת בתנאים שלנו – בזמן ובמקום שאנחנו בוחרים.

הסיכול של רבי-המרצחים התאפשר לאחר מאמץ מודיעיני מזהיר, שהובילו השב"כ ואמ"ן. בזכות שיתוף הפעולה בין הגופים השונים הגענו אליהם בו-זמנית, במקומות המסתור שלהם לפני שהם הצליחו להוציא לפועל פיגועים נוספים.

אנו עושים מאמץ מרבי להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים. זהו בדיוק ההבדל בינינו לבין אויבינו: הם מבקשים לפגוע בכוונה תחילה בחפים מפשע, ואילו אנחנו עושים הכל כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע.

בעוד שאנחנו מצרים על כל פגיעה באזרחים, הם צוהלים על כל פגיעה באזרחים, הם גם מחלקים סוכריות, חוגגים על הגגות, פגיעה בילדים קטנים ואנשים ונשים שאין להם שוק חלק למאמץ מלחמתי.

העיקרון שמנחה אותנו חד וברור: מי שפוגע בנו – אנו פוגעים בו, ואנחנו עושים זאת בעוצמה יתרה. אף מחבל אינו חסין, גם אם הוא מסתתר בעומק קיני הטרור.

מתחילת השנה סיכלנו למעלה ממאה מחבלים, שדם אזרחי ישראל על ידיהם – כולל הרוצחים של נשות משפחת די, ילדי משפחת פלאי, ילדי משפחת יניב, וגם נשות משפחת חטואל לפני 19 שנים.
לוחמינו פעלו בגבורה ובסיכון עצמי, כדי לסגור חשבון עם אנשי הדמים הללו. אני מצדיע להם, עם ישראל כולו מצדיע להם.

אנחנו בעיצומה של מערכה. בימים הקרובים כולנו נידרש לאורך רוח ויכולת עמידה.

לפני שבוע, כשקיבלנו את ההחלטה ליזום את מבצע "מגן וחץ", הנחיתי יחד עם שר הביטחון את צה"ל וגם את מערכת הביטחון להיערך לכל תרחיש של הסלמה, וייתכן שביותר מזירה אחת.

הערב אני אומר לאויבינו: כל הסלמה מצדכם, תיענה בתגובה מוחצת מצדנו. ואני רוצה לומר דבר נוסף: כולנו עומדים במערכה הזאת יחד – כאחים.

אני מעריך את החוסן שאזרחי ישראל מגלים, בייחוד אני מבקש לחזק את תושבי הדרום על יכולת העמידה ועל הגיבוי שאתם נותנים לממשלה, לצה"ל, לשב"כ ולכוחות הביטחון. המשיכו להישמע להנחיות פיקוד העורף – הן מצילות חיים. אני מבקש להודות לשר הביטחון, לרמטכ"ל, לראש השב"כ, לראש המוסד, ולכל הלוחמים והלוחמות ביבשה, באוויר ובים, שעומדים על משמר המדינה.

ברגע האמת – כולם מתייצבים. זאת הרוח האמיתית של העם שלנו, שיודע להתלכד מול כל אתגר – ועם הרוח הזאת, בעזרת ה', ננצח".

צילום: אבי אוחיון /לע"מ.

דבריו המלאים של ראש המטה הכללי, רב-אלוף הרצי הלוי:

"אתמול בשעה 02:02 לפנות בוקר פגענו בשדרת הפיקוד הבכיר של ארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה. זו תוצאה של עבודה משותפת איכותית והדוקה בין צה"ל ושירות הביטחון הכללי.

בנוסף תקפנו אתרים לייצור אמצעי לחימה ופגענו ביכולות ההתעצמות של הארגון. זוהי פעולה מודיעינית-אווירית מורכבת מאוד, המהווה עוצמה ייחודית שיש בידיה של מדינת ישראל.

מזה זמן אנו מכינים פעולה זו, מתוך ההבנה שפני הג'יהאד האסלאמי לדירדור המצב, המתנו ובחרנו את העיתוי המתאים ביותר.

המסר לאוייבנו הוא ברור: מי שיורה מטח רקטות לשדרות, מי שפועל ללא הרף להביא להרג אזרחים ישראליים מעזה ובאכוונות באזורים אחרים, אינו חסין.

במשך מספר שנים אנו מנהלים מאמץ להביא ליציבות ולרגיעה ברצועת עזה, על מנת לאפשר חיים בטוחים ושקטים לתושבי הדרום. מאמץ זה נפגע כאשר ארגון הג'יהאד האסלאמי מבצע פעולות התקפיות כנגד אזרחי ישראל.

לכן פעלנו באופן ממוקד אל מול אלו המערערים את היציבות הביטחונית ואנו נעמיק את פעולתנו ככל שיידרש.

בפעולה מדויקת פגענו ביעדי הטרור, תוך צמצום הפגיעה בבלתי מעורבים, ככל שניתן. אילו היה אפשר, היינו מבצעים זאת ללא פגיעה כלל בבלתי מעורבים, אך צריך לזכור – הטרור פועל מתוך אוכלוסיה אזרחית כחלק משיטה ובכך מסכן את תושבי רצועת עזה. הטרור מכוון לפגוע בבלתי מעורבים בצד שלנו, אנו עושים כל מאמץ למנוע פגיעה בבלתי מעורבים בצד שלהם.

אני קורא מכאן לתושבי הדרום ובאזורים המאויימים כולם: הקשיבו והישמעו להוראות פיקוד העורף, הנחיות מצילות חיים.

החוסן של תושבי הדרום מאפשר לצה"ל לפעול ככל שיידרש. צה"ל ימשיך בפעילות מבצעית בכל עת ובכל גזרה ויהיה ערוך ומוכן לכל התפתחות."

הצהרת ראש שירות הביטחון הכללי רונן בר:

"יצאנו הלילה עם צה"ל למערכה לתקיפת בכירי הג'יהאד האיסלאמי בעזה ותשתיות האירגון.
הטילים המדויקים של חיל האויר, שנכנסו בו זמנית לחדרים בעזה וברפיח, הם תוצר של איסוף מודיעיני מתמשך שמתבסס על היתוך יכולות של שני הארגונים, שכבר למדו לעבוד כאגרוף אחד לסיכול אותם ארכי מחבלים של הגא"פ.
מאות רבות של נשות ואנשי שב"כ עוסקים בכך יחד עם שותפינו בצה"ל בשיגרה לקראת חרום ובצורה מואצת במהלך מתיחות. כל זה מתגבש לידי תמונה מודיעינית- מבצעית מדוייקת שאיפשרה באופן תקדימי שלושה סיכולים מדוייקים בו זמנית.
טארק עז אדין וג'יהאד ע'נאם שסוכלו הם ממחוללי הטרור המרכזיים מול יהודה ושומרון וישבו באין מפריע בעזה. ח'ליל בהטיני הוא הדמות המרכזית שאחראית לירי הרקטי לעבר יישובי עוטף עזה. אנחנו נפעיל תמיד את כל ארגז הכלים שלנו למול מי שפועל כנגד אזרחינו בעוטף ולמול מי שמנסה להפוך את יהודה ושומרון לזירת טרור.
טארק עז אלאדין הוא המנוע של טרור הגא"פ ביהודה ושומרון. הוא פעל להעתיק יכולות טרור מרצועת עזה לאיו"ש. הכווין באופן ישיר 20 חוליות טרור בשטח שמטרתן רצח של ישראלים.
רוב הפעילות לסיכול חוליות אלו לא מוכרת לציבור, אבל לנו היא מוכרת והסיכון ידוע לנו ומומחש מדי יום.
בשבועות האחרונים לדוגמא, סיכלנו חולייה באזור מחנה הפליטים ג'נין, שכבר החלה לייצר רקטות ומשגר על מנת לבצע ירי רקטי משטחי השומרון לעבר ישראל.
כל זאת באמצעות הידע והמימון שטארק העביר לחברי התשתית. חברי התשתית נעצרו והודו באכוונתו. אין לנו כוונה להפוך את עפולה או את שקד ליעד לירי תלול מסלול.
טארק גייס באיזור רמאללה מספר פעילים והעביר לרשותם כספים לטובת רכישת אמל"ח, כולל כוונות לשימוש ברחפן לקידום פיגוע נגד אזרחים ישראלים באיזור. מעצרם של הפעילים סיכל את הפיגוע. אלו כאמור רק דוגמאות בודדות למפעל הטרור של טארק עז א דין.
בחודשים האחרונים נעצרו מספר רב של פעילים של הג'יאהד האיסלאמי אשר אחראיים לכמות גדולה מאוד של התרעות לפיגועים שמעצרם מנע את מימושם, והציל חיי אדם.
אבל אין לנו שום כוונה להמתין בהגנה למפגעים, אלא תמיד לפעל בהתקפה למול המשלחים, בקסבה של שכם, כמו שקרה שוב הבוקר, בעיר עזה ובכל מקום אחר במזרח התיכון.
חשוב לומר, ארגון הגיהאד האיסלאמי הוא ארגון שממומן באופן מלא על ידי איראן. הידיים ידי פלסטינים, הקול קולה של איראן.
לא נאפשר לאיראן לפעול באמצעות ארגוני פרוקסי ונפעל לפגוע ולסכל כל ניסיון לערער את היציבות הביטחונית ולפגוע באזרחי ישראל.
סגירת המעגל היא ערך עליון בסיכול טרור בשב"כ. זה מונע את הפיגוע הבא, זה מפחית מוטיבציה מחקיינים וזה מייצר הקלה גם אם מסויימת למשפחות נפגעי הטרור.
סיכולו של ג'יאהד ע'אנם הלילה, אשר היה ממאכווני הפיגוע בו נרצחו בציר כיסופים טלי חתואל זכרה לברכה, אשר הייתה בחודש השמיני להריונה יחד עם ארבע בנותיה- הילה בת 11, הדר בת 9, רוני בת 7 ומירב בת השנתיים אשר נורו מטווח אפס ברכבן בשנת 2004. המשפחה זוכרת ובשב"כ לא שוכחים.
חשוב שידע כל מחבל ומאכוון כי מי שיפעל לפגוע באזרחים, נגיע אליו.
ורוצה להביע הערכה רבה להרצי, הרמטכ"ל, לחברים במטכ"ל ולקצינים ולחיילים, על המקצוענות, הנחישות ולא פחות חשוב – הרעות.
מבקש להודות לעובדות ועובדי השב"כ ואולי הפעם למשפחות שפחות רואות אותם בשנתיים האחרונות ולראש הממשלה ושר הביטחון, אשר אפשרו לנו אורך נשימה, וחשאיות מוחלטת להגיע למימוש בעיתוי הנכון והמתאים ביותר מבחינה מבצעית. ואחרי שאמרנו את כל זה – לא תם ולא נשלם, אנחנו ערוכים."


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: