גנץ: ״אין התקדמות בשיח בבית הנשיא – לא נאפשר לקואליציה לשחק על זמן"

יו״ר המחנה הממלכתי גנץ בישיבת הסיעה: ״אין התקדמות בשיח בבית הנשיא – לא נאפשר לקואליציה לשחק על זמן". עוד קרא גנץ: ״להיכנס לשיח גם בנושא מתווה השירות לפני שיהיה מאוחר״.

דברי יו״ר המחנה הממלכתי המלאים היום (ב') בישיבת הסיעה: ״טוב להיפגש שוב בכנס הקיץ, מבין שיש דיון ער בעניין של אלו שמתבלבלים וקוראים לאירוע פתיחת מושב – אנחנו נשתדל להיות בצד הנכון של ההיסטוריה והטרמינולוגיה גם בנושא הזה. לצערי כנסת ישראל, הפכה ממקום של תקווה "למקום לדאגה".

במקום לדאוג למחירי מוצרי החלב, לביטחון המדינה, לביטחון האישי, לכל אזרחי ישראל – הקואליציה הזו התרכזה בכל כנס החורף רק בדאגה לנבצרות, התגברות ומינויים. חוקים מוכנים למען נכי צה"ל שיש להם תקציב וביקשתי להעביר בכנסת הקודמת ונבצר ממני בשל תקופת הבחירות – יושבים ב"המתן" כאילו המציאות של נכי צה"ל בהמתנה. במקום לעם – הם דואגים לעצמם.


מדינת ישראל עומדת בפני קרע עצום. אנחנו נעשה הכל כדי למנוע את הפגיעה האנושה בדמוקרטיה ולהגיע להסכמות. אני חוזר כאן ואומר – יצאנו לדרך עם מספר עקרונות ובראשם שלא תהיה פוליטיזציה של מערכת המשפט. זה לא השתנה וזה לא ישתנה. כאמור- כן להסכמות, לא לפשרות.

לצערי ההידברות בבית הנשיא הגם שנעשית באווירה טובה ומכבדת, לא באמת מתקדמת באף אחת מהסוגיות ובפרט לא בסוגיית הוועדה לבחירת שופטים.

אני לא מפחד מדרך ארוכה – נחתור להתקדמות והסכמות בדגש על פתרון לוועדה לבחירת שופטים. אך לא נאפשר משחק על זמן כדי לאפשר לקואליציה לקדם את החקיקה ב"זמן ובמקום שנוח לה".

אני מבקש לפנות עם פתיחת הכנס, לאזרחי ישראל החרדים והערבים – אזרחים טובים, חיוניים, חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. סוגיית השירות במדינת ישראל חייבת להיפתר. טוב לכם שהדבר יעשה מתוך דיאלוג והסכמות ובהדרגה, טוב לחברה הישראלית כולה שנקדם היום מתווה שירות לעשרות שנים קדימה כפי שהתחלתי לעשות כשר ביטחון.

הפצע שאפליית השירות יוצרת בחברה הישראלית הולך ומעמיק, ומאיים על חוסננו וביטחוננו. לא בכדי הנושא של מתווה השירות הופיע כבר במתווה הנשיא.


לכן, אני פונה מכאן לראש הממשלה, ובעיקר לחברי הכנסת ומנהיגי הציבור החרדים והערבים – אחרי שפתחנו את בית הנשיא כמקום לדיון של הסכמות בנושא הדמוקרטיה, צריך להביא לשיח בין כל חלקי החברה גם בנושא הלאומי החשוב הזה ויפה שעה אחת קודם. אני גאה ששירתתי, גאה בילדיי ששירתו ומשרתים, כמו אזרחי ישראל רבים וטובים שרואים בכך זכות גדולה.

אבל עוד דחיה בבג"ץ, עוד חוק שיפסל – מקרבים אותנו למצב בו חצי עם משרת בשביל כל העם – זו סכנה חברתית וביטחונית שצריך להתחיל לנטרל עכשיו בזהירות, ברגישות ובנחישות לפני שיהיה מאוחר.

בהקשר הזה, שמעתי על הצעת ההחלטה הצפויה בממשלה שמטרתה להפלות בין יהודים ללא יהודים, "ברוח הציונות". לכן, אני מבקש לסיים את ההצהרה שלי בקטע מחזונו של הוגה הציונות הרצל למדינת היהודים: "כל אדם יהי חופשי ובלתי מוגבל באמונתו או בכפירתו, כמו בלאומיותו. ואם יקרה שישבו בתוכנו גם בני אמונה אחרת, בני לאום אחר, נעניק להם הגנת כבוד ושוויון זכויות חוקי".

אז אני רק מדגיש – אם ציונות, ואני ממש בעד, אז על כל מרכיביה הדמוקרטיים״.


(צילום: אלעד מלכה).

תגובות לכתבה:

  1. רונן

    "כן להסכמות, לא לפשרות" אם לא תתפשר איך נסכים??

כתיבת תגובה: