פיגוע ירי בבקעה: שתי אחיות נרצחו – האם במצב אנוש

פיגוע ירי קשה בבקעה: בשעה 10:55 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב גלבוע על פצועות מירי בכביש 57 סמוך לצומת חמרה. פראמדיקים של מד"א קבעו את מותן של 2 נשים בשנות ה-20 והעניקו טיפול רפואי לאישה בת 48 במצב קשה מאוד עם פגיעה רב מערכתית. מסוק מד"א-הצלה אייר נחת ופינה אותה לבית החולים הדסה עין כרם.

צילום: תיעוד מבצעי מד"א.

מחקירה ראשונית עולה כי מחבל פתח באש לעבר רכב נוסע ובו שלושה צעירות, לאחר שנפגעו הרכב איבד שליטה ונתקע בצד הדרך, שני הצעירות שישבו מקדימה נפגעו מירי ונקבע מותן, הצעירה שישבה מאחורה נפגעה רק מהתאונה ומטופלת במצב קשה. בתחילה חשבו שמדובר בתאונה אך ברכב אובחנו פגיעות ירי וכן באופי הפציעות נראה ירי.


תיעוד רגע הפיגוע.

על ‏פי ההערכה הראשונית, המחבלים חיכו בצד הדרך ברכב האדום, התנגשו ברכב של הישראליות – ואז יצאו מהרכב וביצעו את ירי של לפחות 22 תרמילים. לאחר הירי המחבלים נטשו את רכבם בזירה ונמלטו.

הרכב שהתנגש ברכבם של הצעירות.

שתי הנרצחות הן אחיות תושבות אפרת, האם במצב אנוש. אב המשפחה שנסע ברכב מלפנים היה עד למאמצי הטיפול ברעייתו ובנותיו.

פראמדיק מד"א דניס פולקוב מספר: "כשהגענו למקום ראינו רכב ישראלי עם 3 נשים מעוך ורכב פלשתינאי. מהרכב חולצו 2 צעירות בשנות ה-20 כשהן מחוסרות הכרה ללא דופק וללא נשימה עם פגיעה רב מערכתית ולאחר בדיקות רפואיות נקבע מותן בשטח. אישה כבת 40 סובלת מחבלה רב מערכתית קשה ואנחנו נלחמים על חיה בשטח."

מדובר צה"ל נמסר: "התקבל דיווח על תאונת דרכים בין רכב ישראלי לפלסטיני, כוחות צה"ל שהגיעו לנקודה זיהו מספר פגיעות ירי ברכב הישראלי וקבעו כי מדובר בפיגוע. כתוצאה מהפיגוע נפגעו שלוש ישראליות, נקבע מותן של שתיים מהן. כוחות צה״ל חוסמים צירים במרחב ופתחו במרדף אחר המחבלים.".


קרדיט צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים.

עודד שבת פרמדיק באיחוד הצלה מסר: "כשהגעתי למקום נתקלתי בזירה קשה עם מעורבות רכב שספג פגיעות ירי וכתוצאה מכך אירעה תאונת דרכים קשה. למרבה הצער שתי צעירות ששהו ברכב נהרגו עקב אופי הפציעות הקשות מהן סבלו. כמו כן הענקתי סיוע בזירה לפצועה באורח אנוש שפונתה במסוק למרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים".

מפכ״ל המשטרה רנ״צ יעקב שבתאי קיים לפני זמן קצר הערכת מצב בנקודת המשטרה בכותל המערבי בירושלים, בהשתתפות מפקד מחוז ירושלים, מפקד מג״ב, ר׳ אג״מ, ר׳ אח״מ, ר׳ אגף סיף, ר׳ אגף התכנון קצינים נוספים ונציגי גופי הביטחון.

מפכ״ל המשטרה רנ״צ יעקב שבתאי, אמר:
״זוהי הזדמנות להודות לכולם ממפקד המחוז, וכל המפקדים, השוטרים ולוחמי מג״ב, וגם לשותפים שלנו מגופי הביטחון. אנחנו לקראת תפילת הצהריים ביום השישי השלישי של חודש הרמדאן. ההיערכות המבצעית שלנו היא בכל הגזרות, בדגש על ירושלים וצריך להמשיך בשמירה על דריכות גבוהה של כל שוטר ולוחם. המוטיבציה שעלתה בימים האחרונים להפר את הסדר- היא תוצאה של הסתה בלתי פוסקת. צריכים להמשיך בפעילות חכמה ונקודתית בכל מקום שנדרש נגד כל מי שמפר את הסדר, ומנגד להמשיך לאפשר את חופש הפולחן לכולם ולשמר ערוצי שיח והידברות. דוגמא לכך היא שגרת החיים שנשמרת הבוקר בירושלים, כשמתקיימים פה בעיר העתיקה תפילות בכותל המערבי במסגרת חוה״מ סוכות, לצד תפילות רמדאן ביום שישי השלישי ומסעות הצלב של הנוצרים כחלק מחג הפסחא״.

בנוסף התייחס המפכ״ל לפיגוע הירי שהתרחש לפני זמן קצר בבקעה ואמר: ״מדובר בפיגוע רצחני שמזכיר לנו עד כמה איום הפח״ע במתווים השונים רלוונטי. לכן לצד פעילות שלנו ושל כוחות הביטחון בכל הגזרות, אני קורא לכל מי אזרח שיש ברשותו נשק ברישיון ומיומן לתפעל אותו כחוק- לשאת אותו בימים אלו״.

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג׳מן סקר בפני המפכ״ל את ההיערכות המבצעית ופריסת הכוחות בגזרות השונות בירושלים ואמר:
״הלילה טיפלנו במספר אירועי הפרות סדר נקודתיות במזרח ירושלים בצורה נחושה ומקצועית. במהלך תפילת הפג׳אר לפנות בוקר הגיעו להר הבית אלפי מתפללים שמתוכם היו גם כאלו שקראו קריאות הסתה וקומץ שיידו אבנים ופוזרו בתוך זמן קצר. ההיערכות המבצעית שלנו שמה דגש משמעותי לאיום הפח״ע ותכליתה לאפשר חופש פולחן לצד שמירת הביטחון והסדר. בשעות האחרונות השגרה והשקט נשמרים גם בהר הבית, גם בכותל המערבי וגם ביתר המקומות בעיר העתיקה ובירושלים, כשאנחנו פועלים לוסת את הקהל הרב שמגיע לפה, כל אחד ליעדו, ולשמור על שלומו ובטחונו״.

השר יואב בן צור בתגובה לפיגוע הרצחני בחמרה בבקעת הירדן: "הפיגוע בחמרה בו נפצעו ונהרגו אזרחים יהודים ע"י מחבלים צמאי דם, שוב ממחיש לנו את הבדל במרחק שנות אור בנינו לבין אויבנו, ״אויבנו מאבדים את חייהם בשביל ליטול חיים וחיילנו מוסרים את נפשם בשביל להציל חיים, חיילנו מחזיקים בנשק בשביל לשמור על חיי אדם ואויבנו מחזיקים בנשק בשביל ליטול חיי אדם. בתקופה ביטחונית קשה בה ארגוני הטרור מרימים ראש מדרום ומצפון – ״המסר שלנו הוא ברור, מדינת ישראל חזקה, איתנה ונחושה להגן על אזרחיה, צה״ל וכוחות הביטחון ערוכים ומוכנים מול כל איום או אתגר ביטחוני, הטרור לא ישבור את רוחנו נמשיך לצמוח ולהיבנות כאן בנחלת אבותינו. שולח תנחומים כנים למשפחות השכולות באבלם הכבד מנשוא ומתפלל לרפואת הפצועים ולהחלמתם במהרה."


תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: