אסירים יהודים באוקראינה יערכו לראשונה סדר כהלכתו

עשרות חיילים בחזית, אסירים יהודים בכל רחבי אוקראינה ולמעלה מעל 1,000 מיהודי קייב כבר קיבלו ערכות מוכנות לליל הסדר • הסדרים המרכזיים יפוצלו לשלושה מוקדים ברחבי העיר • הרב יונתן מרקוביץ רבה הראשי של קייב: "גם העוצר לא יצליח לקחת מאיתנו את חג החירות"

הפעילות היהודית בבתי הכלא ברחבי אוקראינה, קיבלה תאוצה משמעותית מאז מינויו של הרב יונתן מרקוביץ' רבה הראשי של קייב לתפקיד רב בתי הסוהר של אוקראינה. עוד ועוד אסירים יהודים פנו בחודשים האחרונים, על מנת לקבל מענה דתי לאורך השנה ובחגי ישראל בפרט.

לקראת פסח, נשלחו ערכות ליל הסדר לעשרות בתי סוהר בהם כלואים אסירים ועצירים יהודים שמרצים את עונשם. לצד ערכות לעריכת ליל הסדר כהלכתו, זכו האסירים גם למוצרי מזון, היגיינה ומצרכים נוספים שיקלו עליהם במעט את שהותם מאחורי סורג ובריח.


מי שעוד זכו למשלוחים מהקהילה היהודית בקייב, לאזורים מרוחקים בכל רחבי אוקראינה, הם למעלה מ-100 חיילים וקצינים מקייב השוהים בחזית הקרב, אך לא מוותרים על אכילת מצה ועריכת ליל הסדר גם מול התותחים הרועמים.

בעיר קייב עצמה, השרויה עדיין תחת מגבלות המלחמה, נערכת הקהילה גם כן לחגוג את ימי הפסח כהלכתם.

כחלק מהכנה המקדימה לחג, נשלחו מעל 1,000 ערכות סדר, עם מזון ומצרכים לחג לתושבי העיר שנאלצים לחגוג השנה את ליל הסדר בביתם, זאת בעקבות העוצר המופעל בשעות הערב מידי יום. נציגי קהילת JCC חב"ד, עברו מבית לבית והעניקו את הערכות בליווי הסבר פרטני על סדר ההגדה, סימני הקערה ומצוות החג.

בשל העוצר הלילי ומגבלות ההתאספות, צומצם הסדר המרכזי הגדול שנערך מידי שנה במרכז הקהילתי. בתיאום עם כוחות הבטחון המקומיים, הוחלט על פיצול ליל הסדר לשלושה אירועים שונים ברחבי העיר בהשתתפות של מעלה מ-400 יהודים במוקדים השונים שיפעלו במקביל לשולחן הסדר החגיגי בבית הכנסת המרכזי – 'בית מנחם' חב"ד JCC.

לדברי הרב יונתן מרקוביץ רבה הראשי של קייב: "הודות לסיוע החשוב ושיתוף הפעולה עם ארגון JRNU בהובלת הרב שלמה פלס והרב דוד מונדשיין וכן עם הפדרציה היהודית באוקראינה, אנחנו מצליחים להביא את החירות ושמחת החג ליהודים רבים בקייב ולחיילים ואסירים ברחבי אוקראינה. אני מתפלל שבשנה הבאה נזכה לערוך את ליל הסדר כבני חורין אמיתיים בשלווה ובשלום, ללא רעשי מלחמה ברקע, כל אחד בביתו ובמקומו".


באופן מפתיע, אחד משיאי פעילות הפסח של חב"ד JCC קייב, יתרחש מחוץ לגבולות אוקראינה. עשרות קשישים יהודים שחולצו מקייב במהלך חודשי החורף ושוהים במרכזי קליטה בלובלין ובלודז', יזכו לערוך את ליל הסדר כהלכתו עם נציגי הקהילה. עבור חלק מהנוכחים, זה יהיה ליל הסדר הראשון לאחר שנים רבות שלא זכו להשתתף באירוע שמציין יותר מכל, את היציאה לחירות.


(קרדיט לתמונות: דוברות הקהילה היהודית JCC חב"ד בקייב).
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: