חוזרים הביתה: לאחר 17 שנות מאבק – בוטל חוק ההתנתקות

היסטוריה – הצעת החוק שהוגשה 7 פעמים לכנסת, בדחיפת מגורשי חומש, שא -נור וראש מועצת שומרון יוסי דגן, עברה, יוזמי הצעת החוק ח"כ יולי אדלשטיין והשרה אורית סטרוק אמרו במליאה: "זוכים לממש את רעיון "חומש תחילה והשיבה לארץ אהובה" יוסי דגן: "ניצחנו את מאבק חיינו, פנינו לבניית הישובים מחדש – וחזרה הביתה"

החגיגות לאחר אישור הצעת החוק. ראש מועצת שומרון יוסי דגן ובני גלי ממקימי חומש תחילה לאחר שהחוק עבר. קרדיט: מועצה אזורית שומרון.

התרגשות שיא במליאת הכנסת הלילה.
בנוכחות משפחות מגורשי חומש ושא-נור, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, ראשי ותלמידי ישיבת חומש, מנכ"ל ישיבת חומש שמואל וונדי, הוריו של יהודה דימנטמן הי"ד, בני גל ובועז העצני ממקימי "חומש תחילה", גרעין שא – נור המתחדש, הלילה, לאחר 17 שנות מאבק, עבר במליאת הכנסת החוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון בקריאה שניה ושלישית.

הצעת החוק עברה בתמיכה הכוללת גם סיעות מהאופוזיציה. החוק עבר ברוב של 31 מול 18 שהצביעו נגד.


ע"פ הצעת החוק, שם החוק ישונה ל"חוק הפיצויים לנפגעי ההתנתקות", וכי סעיפים בחוק, אשר נוגעים לביטול הזכויות בשטח המפונה ולאיסור כניסה ושהייה בשטח זה – יבוטלו. ובכך לא תהיה שום מניעה להמשיך את התפתחות הישיבה בחומש והישובים במקום.

הצעת החוק הוגשה 7 פעמים ברציפות, ב-7 כנסות שונות בדחיפת ראש מועצת שומרון יוסי דגן – מגורש משא-נור בעצמו ואנשי חומש תחילה.

בכנסת הנוכחית יוזמי הצעת החוק הם השרה אורית סטרוק ויו"ר ועדת חו"ב ח"כ יולי אדלשטיין שדאג לקידומו בכנסת הנוכחית.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ומגורש משא -נור, שהוביל שנים את המאבק לביטול חוק ההתנתקות, הגיע עם רעייתו אוריה ואמר לאחר ההצבעה: "אנחנו נאבקנו כולנו בשם כל עם ישראל לתקן את הפשע הזה של המאיסה בארץ ישראל, ברוך השם הגענו לרגע הזה בזכות ח"כ יולי אדלשטיין, השרה אורית סטרוק ח"כ לימור סון הר מלך, צבי סוכות שנכנס כרוח סערה, חברות וחברים שותפים פעילי "חומש תחילה", גיבורי ישיבת חומש והמשפחות השכולות, אנחנו מסתכלים כאן כלפי שמיים ואומרים לקב"ה: אנחנו עשינו את שלנו, אנחנו מחזירים הערב את הכבוד שלך לארץ ישראל ואתה תחזיר את הכבוד של העם שלך כאן, בהגשמה של הייעוד המלא: בניית חומש שא – נור גנים וכדים מחדש ועוד ישובים בצפון השומרון. אנחנו מתקדמים הלילה שלב משמעותי אחרי 17.5 שנים של מאבק. בכפר עציון לקח 19 שנה ואנחנו אחרי 17 שנים וחצי מתחילים את החזרה עד לבניית הישובים מחדש ותיקון העוול. דגל ישראל יחזור ויתנוסס מעל הישובים הבנויים".

שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק:


זה יום גדול למדינת ישראל!
היום אנחנו זוכים לממש את רעיון "חומש תחילה" – הרעיון של השיבה לארץ האהובה שננטשה ולישובים שנעקרו והוחרבו.
"אם אתה מאמין שיכולים לקלקל, תאמין שיכולים לתקן" – זה היה העקרון שהוביל אותנו לרעיון "חומש תחילה", אותו אנו זוכים לממש היום.

כשהגשתי את הצעת החוק הזו בימים שהיא נראתה הזויה וחסרת סיכוי, ידעתי שיום יגיע והיא תיכנס לספר החוקים של מדינת ישראל, כדי להתחיל למחוק מהספר הזה את הכתם המביש של "תכנית ההתנתקות".

אשרינו שזכינו! היום המרגש הזה הגיע בזכות הנאמנות לדרך של רבים וטובים ובראשם ראש המועצה האזורית שומרון, בזכות מסירות הנפש האדירה של של תלמידי ישיבת חומש, בזכות המוני התומכים בחומש, שצעדו אליה למרות המחסומים ובתנאי מזג אויר קשים, ובזכות פעילות רבת שנים של שדולת א"י ושדולת חומש, שעשו את כל המאמצים הפרלמנטרים הנדרשים".

ח"כ יולי אדלשטיין: "17 שנים של ניסיונות, מאבק בלתי מתפשר ואמונה חזקה בצדקת הדרך התנקזו לרגע אחד בו מליאת הכנסת הצביעה בעד ביטול חוק ההתנתקות. מדינת ישראל התחילה הלילה את תהליך ההחלמה שלה מאסון הגירוש.

ההיסטוריה הראתה וממשיכה להראות לנו כי כל אימת שנוותר על שטחי מולדת – נקבל טרור הולך וגובר. זוהי משווה ברורה וידועה, עם תוצאות שלא משתנות אף פעם.

זהו הצעד ראשון ומשמעותי לתיקון אמיתי ולביסוסה של ישראל בשטחי המולדת השייכים לה."

ח"כ לימור סון הר מלך: "זהו יום של שמחה אינסופית על התיקון ההיסטורי שעשינו כאן בכנסת. אחרי 18 שנים של גירוש, הרס ורדיפת כל מי שניסה לחזור לשטח הישובים שפונו ולתקן את העוול, היום הצהירה כנסת ישראל ברוב מובהק כי החוק שהיווה אות קלון לכולנו ורמס ברגל גסה אלפי אזרחים חלוצים – בטל ומבוטל.

כעת אסור לנו לנוח על זרי הדפנה ולשקוע באופוריה, ועלינו להסתער כבר מחר על 2 המשימות הבאות שמונחות לפתחנו: הקמתם מחדש של ארבעת הישובים שפונו בצפון השומרון, ושיבה הביתה גם לחבל קטיף שננטש באיוולת איומה והפך לקן טרור."

שמואל וונדי מנכ"ל ישיבת חומש: "הודו לה' כי טוב כי לעולם חסדו". תודה לקב"ה, ולרבבות עם ישראל שצעדו לחומש בשנים האחרונות וחתמו את האמונה בצדקת הדרך. יום היסטורי שעמ"י חרט על דגלו שאין מושג כזה של מקום בישראל שאין כניסה ליהודים. בעזרת ה' כולני תפילה שנחזור ליישב את כל מרחבי ארצנו בקרוב!"

בני גל: "אתה תקום תרחם ציון כי עת לחננה כי בא מועד – אחרי 17 שנים של מסירות והתמדה
'כי רצו עבדיך את אבניה' ב"ה אנו זוכים היום לראות בעינינו את ביטול חוק ההתנתקות.
מדובר בשלב משמעותי וחשוב בשיבה הביתה לחומש, שאנור, גנים וכדים. מודים בהתרגשות לקב"ה על היום הגדול וכמובן לשותפים הרבים חברי הכנסת והשרים שפעלו ללא לאות להגשמת החלום".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן ורעייתו, מקימי חומש תחילה בני גל ובועז העצני והוריו של יהודה דימנטמן הי"ד ממתינים לתוצאות ההצבעה. קרדיט: מועצה אזורית שומרון.


מגורשי חומש ושאנור, ראש מועצת שומרון יוסי דגן, ראשי ותלמידי ישיבת חומש, השרה אורית סטרוק, חברי הכנסת יולי אדלשטיין, לימור סון הר מלך וצבי סוכות חוגגים את הנצחון והעברת החוק בכנסת. קרדיט: מועצה אזורית שומרון.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: