הצעה לתיקון חוק: עונשי מאסר לבכירי הרשות הפלסטינית

חבר הכנסת צבי סוכות הניח על שולחן הכנסת תיקון לחוק יישום הסכמי אוסלו, ובו עונשי מאסר לבכירי הרשות הפלסטינית הפועלים בשטח מדינת ישראל.

בשנת 1994 חוקקה הכנסת את חוק יישום הסכמי אוסלו, במסגרתו נקבע כי לרשות הפלסטינית אסור לפעול בשטחי מדינת ישראל. בין היתר נאסר על אנשי הרשות לקיים אסיפות רשמיות, לפתוח נציגות או כל פעולה אחרת. מטרת החוק הייתה להגביל את פעילות אש"ף לתחומי הרשות בלבד.


למרות ההסכם שעליו חתמה הרשות הפלסטינית ובניגוד לחוק, במשך השנים מקיימת הרשות הפלסטינית פעילות ריבונית במדינת ישראל, כולל הקמת "משרד השר לענייני ירושלים", ביצוע מעצרים של תושבי ישראל המעורבים במכירת קרקעות ליהודים, גביית מיסים, מעורבות בחינוך במזרח ירושלים, תשלום למשפחות שבניהן מעורבים בטרור ועוד.

ערבים אזרחי ישראל הנחשדים בשיתוף פעולה עם ישראל נתקלים באלימות מצד הרשות הפלסטינית, איומים והסתה, והם נאלצים לציית לדרישות בעלי הסמכות ברשות. כל זה נעשה למרות האיסור המפורש בחוק ותוך הפרת הריבונות הישראלית.

בחוק המקורי לא נקבע עונש במידה שאנשי הרשות יעברו על החוק, מה שבפועל הפך אותו לאות מתה בספר החוקים.

בעקבות כך ח"כ צבי סוכות הגיש לשולחן הכנסת הצעת חוק הקובעת עונשי מאסר לעוברים על סעיפי החוק:

עונש מאסר של חמש שנים למקיים פעילות בניגוד להוראות החוק, ועונש מאסר של עשר שנים לעובר על החוק תוך הפעלת איומים או בהסתה לגזענות.


כדי להשלים את אפקטיביות החוק ולוודא כי הוא אכן נאכף, בהצעת החוק נכלל גם חובת דיווח של שר הביטחון הלאומי ושר המשפטים מידי חצי שנה על אכיפת החוק.

הצעת חוק זהה הונחה על שולחן הכנסת כבר בכנסת הקודמת על ידי ח"כ בצלאל סמוטריץ וקבוצת חברי כנסת נוספים מהאופוזיציה והקואליציה, אך לא הספיקה להתקדם וירדה אז מסדר היום.

ח"כ צבי סוכות מסר: "אנשי הרשות הפלסטינית רומסים ברגל גסה את החוק. לא ייתכן שהם יפעלו בניגוד לחוק ויטילו אימים על תושבי ישראל מתוך מטרה לפגוע במדינת ישראל. צריך לתת שיניים לחוק המקורי ולוודא כי הוא אכן נאכף, כולל עונשי מאסר לעוברים עליו".


(קרדיט תמונה – דוברות ח"כ צבי סוכות).
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: