הנשיא הרצוג: "הצלחתי להביא להסכמות על רוב הנושאים, צריך לזנוח את החקיקה ומהר"

ללא ידיעת נתניהו: נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא הערב נאום לאומה – ללא תיאום עם הקואליציה והאופוזיציה.

בנאומו אמר הנשיא: "מראות היום הזה הם חלום בלהות של מדינה. די!


אני לא יכול לראות יותר את העם שלנו נקרע לי מול העיניים. מה שקורה כאן הוא אסון.

אזרחיות ואזרחי ישראל – אני עובד אצלכם, בשבילכם, ורק בשבילכם. אני רואה את המראות ושומע את הזעקות שמופנות אלי ותכליתן אחת – תעשה הכול כדי שזה ייפסק. תעשה הכול כדי למצוא פתרון.

אני מקבל באהבה כל ביקורת קשה וכואבת ככל שתהיה; אבל שיהיה ברור, אני לא מוותר. אני אשלם כל מחיר בשביל למצוא פתרון, ובתנאי שזה קורה עכשיו. כי אין לנו זמן.

כבר עשרה שבועות שאני עובד מסביב לשעון. פוגש את כולם, גם את מי שלא מסכימים איתי, גם אתמי שלא מסכימים להודות בכך; רותם את כולם, גם את מי שמפחדים לקחת אחריות. הכול כדי לשמור על החברה הישראלית, הכול כדי לשמור על הדמוקרטיה הישראלית.

אל תאמינו לאף אחד שמדבר בשמי. כשיהיה מתווה נשיא – תשמעו אותו בקולי, ובקולי בלבד. אני כן יכול להגיד כבר עכשיו את הדבר הבא: הצלחתי להביא למצב שבו הפערים הצטמצמו מאד. יש הסכמות בנוגע לרוב הנושאים. נכון, לא על הכול, אבל על הרוב המוחלט. בהחלט מספיק כדי לזנוח את החקיקה המוצעת כעת, ולהביא במקומה לדיונים בוועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת מתווה אחר, מוסכם.


יש כאן תשתית לסיכום מהיר שבו המנצחים היחידים הם מדינת ישראל ואזרחיה. מכלול החקיקה שנידון כעת בוועדה צריך לעבור מהעולם ומהר. הוא שגוי, הוא דורסני, הוא מערער את יסודותינו הדמוקרטיים. ולכן יש להחליפו במתווה אחר, מוסכם, ולאלתר.

הדמוקרטיה שלנו היא ערך עליון. מערכת משפט עצמאית ואיתנה היא ערך עליון. שמירה על זכויות האדם – גברים ונשים כאחד, בדגש על מיעוטים, ועל הפסיפס הישראלי המיוחד והעשיר – הם ערך עליון. וכן, גם גיוון מערכת המשפט כך שתהיה בית לכלל האזרחים היא ערך עליון. ומערכת יחסים בריאה, יציבה וברורה בין הרשויות – גם היא ערך עליון. זו נוסחה אפשרית, זו נוסחה שנמצאת בהישג יד. על פער קטן, אפילו אם הוא מהותי – לא מחרבים את הבית.

כדי לממש את הנוסחה הזו אנחנו חייבים פוליטיקה ששמה את האזרחים מעל הכול, מקשיבה להם ומכבדת אותם. פוליטיקה שזוכרת שנבחרי העם הם נציגים, משרתי ציבור, ולא אדונים לעצמם.

למנהיגי המדינה, הקואליציה והממשלה בראשם, אני אומר: אנחנו בנקודת אל חזור. זה רגע של להיות או לחדול – לבחור בהסכמה ולממש רגע חוקתי מכונן שיצמיח ויבנה אותנו שנים ודורות קדימה, או להידרדר לתהום חוקתית, ביטחונית, חברתית וכלכלית.

עליכם לקבל החלטה – קואליציה ואופוזיציה כאחד – האם מדינת ישראל ואזרחיה הם מעל הכול, או שהאגו והאינטרסים הפוליטיים הצרים יבעטו אותנו מקצה הצוק. אתם מבקשים שאעזור לכם, אני מוכן לעזור לכם, אבל האחריות היא עליכם – על כל סיעות הבית.

הבחירה היא אחת: או אסון או פתרון. אם תבחרו להמשיך בדרך בה הלכתם עד כה – הכאוס על הידיים שלכם. ההיסטוריה תשפוט אתכם. קחו אחריות ומיד."

‏עם נחיתתו באיטליה שמע ראש הממשלה על כוונת הנשיא הרצוג לנאום לאומה.

גורם בכיר בלשכתו מסר: "לא ידענו על הצהרת הנשיא הרצוג הערב."

צפו בנאום:

https://youtube.com/live/zL_VtMORml4

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ: "אני מברך על מאמצי הנשיא ודבריו הנכוחים – הגיעה שעה שבה כל המנהיגים צריכים לשים את ישראל לפני הכל. כך עשיתי לאורך כל חיי וכך עשיתי מהרגע הפוליטי הראשון שלי, וכך אמשיך לעשות. המשמעות של לשים את ישראל לפני הכל, היא גם לא לוותר על עקרונות מהותיים. יש סעיפים שדגל שחור מונף מעליהם – כמו הרצון לפולטיזציה של מינוי השופטים ושומרי הסף.
כדי שנוכל לפתור את זה, אני קורא לנתניהו לגלות אחריות, לעצור את רכבת החקיקה הדוהרת, ולשלוח את נציגיו מיד להידברות שתעצור את הקרע העמוק עוד הלילה."


(צילום ארכיון: חיים צח / לע״מ).
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: