בתוך שעה 2 בני אדם הוכשו ע"י נחשי צפע בשרון

"עם העלייה בטמפרטורות ותחילת האביב, קרני השמש יוצאות והקרקע מתחילה להתחמם, הנחשים ושאר הזוחלים בעלי דם קר מתעוררים משנת החורף שלהם ויוצאים ממקומות המסתור." מסביר דוראל ארזואן, פראמדיק במגן דוד אדום, לוכד נכשים מוסמך ומדריך מקצועי בתחום.

היום (ו') בתוך כשעה הוכשו 2 בני אדם מנחשי צפע בשרון. בשעה 11:55 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב שרון על עובד זר מתאילנד שהוכש ע"י נחש במהלך עבודתו בשטח חקלאי סמוך לקיבוץ העוגן. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח הלל יפה גבר בן 42 במצב בינוני עם סימני הכשה בידו. כשעה לאחר מכן, בשעה 12:57 התקבל דיווח על הכשת נחש צפע נוספת, הפעם בבית בפתח תקווה. חובשים ופאראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח בלינסון גבר בן 75 במצב קל עם סימני הכשה ביד.


"בתקופה זו של השנה גוברת פעילותם של נחשים ארסיים כגון הצפע הארץ ישראלי, ועל מנת להימנע מהכשות, ניתן לנקוט בפעילויות מנע כדי לצמצם את המפגש בין בני אדם ונחשים", מסביר פראמדיק מד"א דוראל ארזואן, "יש להימנע מהפיכת סלעים ואבנים, לנקוט משנה זהירות בזמן ישיבה על מדשאות וקרקע חשופה בטבע, ולא ללכת יחפים או בסנדלים במקומות אלה. בחצרות בתים, יש להקפיד על גיזום צמחייה ופינוי אשפה".

"במקרים בהם אנשים נפגעים כשהם נמצאים בשטח הפתוח ולא בכתובת מסודרת, ישנה חשיבות גדולה לשימוש ביישומון מד"א שלי, המסייע לחובשים ולפראמדיקים במוקד 101 של מד"א ובאמבולנס לאתר את מיקומכם המדויק, מאפשר לשלוח תמונה של סימני ההכשה ושל הנחש מהשטח, ובכך נחסך זמן יקר", מסבירים במד"א.

במקרה של הכשת נחש יש לפעול בדרכים הבאות:
✔️ וודאו שאכן מדובר בהכשה וחפשו את סימניה
✔️ תמיד יש לחשוד כי מדובר בנחש ארסי
✔️ אל תתעכבו והזעיקו מיד את מד"א בטלפון החירום 101, או באמצעות יישומון "מד"א שלי"
✔️ הרחיקו את הנפגע מהשטח והעבירו אותו למקום בטוח
✔️ דאגו למנוחה מוחלטת של הנפגע ולהרגעתו, ומנעו תזוזה של האיבר המוכש
✔️ הסירו בגדים ותכשיטים מהאיבר המוכש
✔️ אם ניתן, צלמו בזהירות את הנחש, כדי לסייע בזיהוי ובטיפול. אחרת, נסו לשחזר את מראהו

אסור בשום אופן:
✔️ אל תחתכו את מקום ההכשה
✔️ אל תמצצו את הארס
✔️ אל תניחו חסם עורקים
✔️ אל תקררו את מקום ההכשה
✔️ אל תתנו לנפגע מזון או שתייה
✔️ אל תרדפו אחרי הנחש


(צילום: תיעוד מבצעי איחוד הצלה)
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: