לקראת ט"ו בשבט: כל מה שרציתם לדעת על הגשת מאכלי החג לילדים

לקראת ט"ו בשבט כל מה שרציתם לדעת על הגשת מאכלי החג לילדים: מאיזה גיל מותר לתת פירות יבשים? כיצד יש להגיש אותם? והאם יש דרך להגיש פיצוחים ואגוזים לילדים? מומחי ארגון בטרם עם כל התשובות לקראת חג האילנות

אם התחלתם לראות שקדיות בצדי הדרכים ורקפות מבצבצות, זה סימן שהחורף בשיאו ואתו מגיע ט"ו בשבט. מאכלי החג צבעוניים, מתוקים ומושכים את העין, אבל גם עלולים להיות מסוכנים לילדים.


מדריך הבטיחות של ארגון בטרם לט"ו בשבט:

פירות יבשים –

פירות יבשים דביקים ויכולים בקלות להידבק לדרכי הנשימה ובכך להוות סכנת חנק. לכן עבור ילדים עד גיל 5, פירות יבשים דביקים חותכים דק וקטן ומגישים כמובן לאחר שהוצאנו את הגלעין במידה ויש.

אגוזים ופיצוחים –

אגוזים, שקדים, בוטנים, גרעינים ופיצוחים למיניהם – אסור לתת לילדים עד גיל 5. ניתן לתת אגוזים ושקדים, רק במידה והם טחונים במרקם חלק לחלוטין וללא שברים.


חשוב לדעת שהסכנה בפיצוחים ואגוזים למיניהם גדולה יותר מאחר ויש להם נטייה לספוח נוזלים ולהתנפח במהירות. לכן כשהם נשאפים לדרכי הנשימה נוצרת חסימת אוויר בפרק זמן קצר מאוד. מהסיבה הזו גם שברי אגוזים יכולים להיות מסוכנים.

צימוקים וחמוציות –

אין הגבלה בהגשת צימוקים, חמוציות ומאכלים דומים, בשל גודלם הקטן. אך חשוב לשים לב שהילדים אינם מכניסים כמות גדולה לפה שעלולה להידבק.

ירקות ופירות טריים –

ירקות ופירות עגולים כגון עגבניות שרי, מלפפון, גזר, ענבים ועוד – יש לחתוך לאורך לרצועות. שאיפה של הפירות או הירקות בצורתם העגולה עלולה לגרום לחסימה של דרכי הנשימה.

הרגלי אכילה בטוחה –

בכל זמן האכילה מקפידים על הרגלי אכילה נכונה. אוכלים בהשגחת מבוגר בלי עיסוק נוסף, רק בישיבה ולא עושים פעילות נוספת בזמן האכילה.

נטיעות –

כשיוצאים לשטח פתוח לשתילת עציצים, עצים ופרחים, דואגים לליווי מבוגר בהליכה ובעת ביצוע הנטיעות. הילדים נעזרים בכלי עבודה המתאימים לגילם בלבד ובהשגחת מבוגר.

לפני בחירת השתילים, מתייעצים עם איש מקצוע לגבי סוג השתיל ומוודאים שיתאים לסביבת ילדים.

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים: "ט"ו בשבט זהו חג של פירות יבשים ופיצוחים, אך מה שטוב ומתאים לנו המבוגרים, לא בהכרח מתאים עבור פעוטות וילדים עד גיל 5. מרבית מקרי החנק אצל ילדים נגרמים ממזון. קנה הנשימה של פעוטות וילדים קטנים הוא צר ביחס למבוגרים ורפלקס השיעול שלהם אינו מפותח דיו, עף אין להם את היכולת להוציא מזון שנשאף לקנה הנשימה. לכן חשוב להקפיד על הנחיות הבטיחות הקשורות במאכלי החג ובכך למנוע את האסון הבא".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: