תושב מעלה אפרים נעצר בחשד להצתת רכב של ערבי בתורמוסעיא

בתאריך 02/01/2023 התקבל דיווח אודות ידויי אבנים ע"י פלסטיני לעבר רכבים ישראלים על ציר 60 סמוך לכפר תורמוסעיא אשר בבנימין.

כוח צבאי הגיע למקום תוך דקות ספורות והחל במרדף וסריקות אחר הפלסטיני. בעוד הכוח הצבאי פועל בשטח לאתר את מיידה האבנים, הגיע למקום אזרח ישראלי, אשר הצית רכב של פלסטינים בכפר הסמוך, תורמוסעיא.


לאחר האירוע נעצר לחקירת שב"כ ומשטרת ישראל/ימ״ר ש״י, אזרח ישראלי בן 22, תושב מעלה אפרים המוכר לכוחות הביטחון, בחשד להצתת הרכב הפלסטיני, ממניע גזעני. היום 31/01/2023 הוגשה הצהרת תובע ע״י פרקליטות מחוז ירושלים המלווה את התיק ובימים הקרובים צפוי להיות מוגש כתב אישום כנגד הנדון.

בשב"כ אומרים כי "מדובר בפעילות הפוגעת ביכולת הכוח הצבאי לבצע משימתו ואף עשויה לסכן אותו."

עוד הוסיפו כי "לקיחת החוק לידיים וביצוע תקיפות ופשעי שנאה, ובפרט כאשר אלו נעשים כלפי פלסטינים בלתי מעורבים, פוגעות בביטחון האזור, מרחיבות את מעגל הטרור ומחבלות במאמצי כוחות הביטחון למול הטרור הפלסטיני. כוחות הביטחון ימשיכו לפעול לסכל פעילות זו."

בתוך כך, תלונה חמורה הוגשה כנגד חוקרי השב"כ, אשר מנהלים בימים אלו את החקירה. עורכי דינו של המתיישב עו"ד נתי רום, עו"ד עדי קידר ועו"ד דוד הלוי מארגון חוננו סיפרו כי בניגוד לחוק החוקרים נגעו נגיעות פיזיות בעצור במהלך החקירה, הוא אזוק שעות ארוכות, נמנע ממנו בניגוד לחוק 3 פעמים היוועצות עם עו"ד, צומצם לו האוכל, החוקרים צורחים לו באוזניו בחקירות ומתבצעות כלפיו פעולות נוספות אסורות.

העצור נחקר כבר שבוע, בחשד להצתת רכב ערבי והיום הוגשה כנגדו הצהרת תובע. בארגון חוננו מסבירים כי המתיישב נעצר בגלל שעצר את רכבו בעקבות ידויי אבנים בידי פלסטינים אל עבר רכבו, באזור הסמוך לאירוע אותו מייחסים לו.


במכתב התלונה כתבו עורכי הדין בין השאר כי "השתלשלות העניינים מצביעה באופן מפורש על הטעית העו"ד והכל במגמה למנוע את זכות ההיוועצות בו בעת שהעצור כל אותה העת נחקר. אנו רואים בחומרה התנהלות זו, ודורשים כי בשלב זה חקירת שב"כ תופסק והעצור יובא לידי המשטרה. במאמר מוסגר יאמר כי התערבות השב"כ בתיק זה תמוהה לנוכח טענת המשטרה כי האירוע החל בידוי אבנים וסיכון חיי היהודים המשתמשים בדרך שספק בעיני אם מיצו עם מי מהם את הדין", נכתב.

עורכי הדין עדי קידר נתי רום ודוד הלוי, אשר מייצגים את העצור מטעם ארגון חוננו מסרו בתגובה "מדובר בתושב יהודי שחטף אבנים על רכבו, והיחידה החוקרת ניסתה להטעות את בית המשפט ואמרה כי לא היו זריקות אבנים במקום. רק לאחר חקירה נגדית התברר כי אכן היו כאלה, אלו הצהרות כזב וניסיון להסתער את האמת מבית המשפט".

עוד מוספים עורכי הדין כי "זהו מעצר לא חוקי של השב"כ וחקירות שלא על פי החוק אשר כוללות צינוק, מגע פיזי, צמצום באוכל ופגיעה בזכות ההיוועצות עם עורך דין במשך מספר פעמים. כל זה למרות ביקורת מצד בית המשפט. צר לנו שהשב"כ וימ"ר ש"י הודו לבסוף שהם חוקרים רק את הצד היהודי, מה שמוכיח שמודבר ביחידות גזעניות שחוקרות רק צד אחד בלבד, ובכך הן פוגעות בבירור העניין".

"מוטב היה לשב"כ לעסוק בלחימה נגד האויב הערבי אשר באותו אירוע סיכון חיי יהודים ומשתמשים בדרך, ולא לתפור תיקים למי שנפגע מהאירוע. שוב לא נעשתה שום פעולה למיגור פשע זה בעוד שמלוא המאמצים היו לאתר מי שהצית רכב. לרוע מזלם הם עצרו את חשוד אחר שכל חטאו שעצר בדרך לאחר ייודו האבנים ומכחיש מעורבות בהצתה ואנו מאמינים שאכן בקרוב טענותיו יוכחו בבית המשפט. מי שנפגע מטרור לאומני הוא לא גזען, אלא הקורבן", מוספים עורכי הדין של העצור.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: