אחרי פגישה ב-4 עיניים: רה"מ נתניהו ומזכיר המדינה של ארה"ב בהצהרות משותפות

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן, בלשכת ראש הממשלה בירושלים.

אחרי הפגישה, ראש הממשלה נתניהו ומזכיר המדינה של ארה"ב בלינקן יצאו בהצהרות משותפות.


צילום: עמוס בן גרשום /לע"מ.

דבריו המלאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרות משותפות עם מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן:

"מזכיר המדינה בלינקן, טוני, ברוך הבא שוב לירושלים.
ביקורך כאן הוא ביטוי נוסף, ביטוי מתמשך, לקשר האיתן בין ישראל לארה"ב. מדובר באחת מהבריתות הגדולות של ההיסטוריה המודרנית. יש לנו אינטרסים משותפים שהולכים וגדלים מיום ליום. יש לנו ערכים משותפים. אנו שתי דמוקרטיות חזקות, שאני מבטיח לך שתישארנה שתי דמוקרטיות חזקות. הנשיא ביידן מחויב לברית בינינו. אני מכיר אותו כבר 40 שנה. הוא ידיד אמת של ישראל, ותומך, כמוך, בברית הזו.

צילום: איתי בית און/ לע"מ, סאונד: בן פרץ / לע"מ.

איני בטוח שכל הישראלים מכירים את תרומתך בסיוע לנו בהגנת טילים בזמני סכנה. סייעת לנו בזמן שיא באחד מהמשברים, ואז עשית זאת שוב. ועכשיו סייעת לנו בהתנגדות לניסיונות הדה-לגיטימציה לישראל באו"ם, ואנו אסירי תודה על כך ועל ידידותך.

ביקורך מתרחש בתקופה חשובה. זו עת שבה רבים בקהילה הבין-לאומית, הייתי אומר אפילו רוב הקהילה הבין-לאומית, ראו את פניה האמיתיות של איראן. הם ראו את הברבריות של המשטר נגד אזרחיו. הם ראו כיצד איראן מייצאת תוקפנות אל מחוץ לגבולותיה ומחוץ למזרח התיכון. אני חושב שיש קונצנזוס שאסור שהמשטר הזה ישיג נשק גרעיני. היו לנו שיחות טובות על עיצוב מדיניות משותפת, בניסיון לעבוד בשיתוף כדי להדוף את הסכנה.


אחזור שוב על דבר ששמעתם אותי אומר פעמים רבות: המדיניות שלנו, והמדיניות שלי, הן לעשות את כל מה שביכולתה של ישראל על מנת למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני ואת האמצעים לשגר אותם, והיא תישאר כזו. העובדה שאנחנו וארה"ב עובדים יחד היא חשובה גם למען מטרה משותפת זו.

בנוסף להדיפת הסכנה, אנו גם רואים הזדמנות לנצל את ההזדמנויות להרחיב את מעגל השלום. בכוונתנו להעמיק עוד יותר את השלום, שעשינו בהסכמי אברהם. שוחחנו על כמה מהיוזמות שאנו שוקלים לבצע יחד – אך אולי נגיע גם לפריצות דרך דרמטיות שיכולות להיות לדעתי היסטוריות ובעלות משמעות רבה במאמצינו המשותפים להביא שגשוג, ביטחון ושלום לאזור זה של העולם, והלאה.

בהקשר הזה, אני מוכרח לומר שאני מאמין שהרחבת מעגל השלום והניסיון לסתום את הגולל אחת ולתמיד על נושא הסכסוך הערבי-ישראלי, יסייעו לנו גם להגיע לפתרון ישים עם שכנינו הפלסטינים.

מכל הסיבות הללו, אני מברך אותך שוב בבואך לירושלים.
ברוך הבא".


צילום: עמוס בן גרשום /לע"מ
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: