הווטרנים באוקראינה לרבה של קייב: "אנחנו נלחמנו בנאצים והצלנו יהודים, היום הם מצילים אותנו"

המלחמה באוקראינה, אילצה אותם לוותר על הצעדה והמפגן הפומבי לרגל יום הניצחון על הנאצים, אבל הווטרנים האוקראינים לא וויתרו על התאספות וציון יום הזיכרון לשואה ● "הקשר של הקהילה היהודית עם וותיקי מלחמת העולם השניה, מבוסס על הכרת הטוב העמוקה לגיבורים ועל החובה היהודית לסייע בהצלת חיים של כל אדם".

יום הזיכרון הבינלאומי לשואה בקייב: גם בסוף השבוע המשיכו פיצוצים עזים להחריד את אוקראינה. אור ליום חמישי, רעמו אזעקות צבע אדום ללא הרף ברחבי המדינה, ובשעות הבוקר נערכה תקיפה אווירית עזה על עיר הבירה קייב, ממנה נהרגו מספר אזרחים. אחד הטילים פגע בסמוך לבית הכנסת של הקהילה היהודית JCC חב"ד בעיצומה של תפילת שחרית.

בתוך כך, ממשיכים בקהילה היהודית בפעילות ההומניטרית והסיוע לקשישים וחברי הקהילה היהודית בעיר. כחלק מהפעילות לקשישים בקייב, הגיעה בערב יום הזיכרון הבינלאומי לשואה משלחת של הנהלת ארגון הווטרנים האוקראיני (וותיקי מלחמת העולם השניה שלחמו בצבא ברית המועצות נגד הנאצים), לציין את היום ההיסטורי ביחד עם הקהילה היהודית בקייב.


הווטרנים, בהם קולונלים וקצינים בכירים לשעבר בצבא ברית המועצות, עומדים בקשר הדוק עם הקהילה היהודית בקייב ועם רבה הראשי של קייב ושליח חב"ד הרב יונתן מרקוביץ'. בשנה האחרונה, הגבירה הקהילה היהודית את פעילותה וחסותה על הארגון, והיא מסייעת להם במזון, ביגוד חם ועזרה הומניטרית לאורך כל תקופת המלחמה.

קולונל ולנטין טימפוייביץ' בן ה-91 העניק לרב מרקוביץ מדליה, בשם כל חברי הארגון על פעילותו ועוז רוחו למען יהודי קייב ואזרחי אוקראינה בכלל בתקופת המלחמה. "אנחנו מייצגים 25 אלף חיילים וחיילות שנלחמו בנאצים כשהם רצו להשמיד את העם היהודי, היום הקהילה היהודית בראשותך מצילים אותנו".

"בזמן שכל העולם מציין את הנצחון על הנאצים, אסור לנו לשכוח את הגיבורים שהצילו את העולם מציפורני הרשע", אומר הרב יונתן מרקוביץ' רבה של קייב.

"אוקראינה כולה נמצאת תחת אלימות אגרסיבית משנה כמעט שנה. התפקיד שלנו הוא לשמור על המשך החיים היהודיים ולהעניק לכלל האוכלוסייה סיוע במזון, קורת גג, ציוד חורף וביגוד חם לתושבים ולנזקקים. הקשר של הקהילה היהודית עם וותיקי מלחמת העולם השניה, מבוסס על הכרת הטוב העמוקה לגיבורים ועל החובה היהודית לסייע בהצלת חיים של כל אדם".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: