תגובות

לימודי חובה של היסטוריה ואזרחות לעולים החדשים הם תנאי להצלחתה של מדינת ישראל

אחד מסממני ההצלחה של מדינת ישראל הוא העובדה שמאות אלפי עולים מבקשים לעלות אליה בכל נקודת זמן, ולהימנות עם אוכלוסייתה הקבועה, זאת, למרות המצב הביטחוני הקשה בה.

"יש לקבוע מכסת שעות חובה ללימודים עבור העולים כדי לחזק את זיקתם למדינה", אומרת
אליזבת זלינסקי פעילה חברתית למען העולים לארץ ישראל.


מנתוני "אופק ישראלי" – החברה הלאומית לעידוד עלייה לישראל, עולה כי המלחמה במזרח אירופה הביאה לעלייה של כ- 61,000 אלף איש לישראל בשנת 2022.

ישראל קמה והתפתחה מתוך תחושת מעשה היסטורי ומאבק של התנועה הציונית. הציבור שעלה לישראל במשך עשרות שנים הוא ציבור שמחויב לערכי המדינה, שבא הנה על מנת לשלב את בניין הארץ עם מימוש עצמי אישי.

אני מאמינה שגם כיום כדי לקדם את הצלחותיה של המדינה, יש לקבוע מכסת שעות חובה ללמידה של קורסים לעולים בנושאים של היסטוריה, אזרחות, ממשל (ולא רק לימודי שפה כמו שנהוג כיום) כדי שיחזקו את זיקתם למורשת ומחויבותם כלפי המדינה.

כיום זמן ההמתנה הארוך (כחצי שנה) עד שעולה מקבל לימודי אולפן יוצר פגיעה מהותית בתהליך הקליטה. חלק גדול מהעולים מוותר על לימודי אולפן, וכל עוד התנאים לא ישתפרו המצב רק ילך ויחמיר.

מרבית העולים לא מצליחים ללמוד עברית בזמן שהמדינה מעניקה להם סיוע כלכלי.


נוצר מצב שהזרות של העולים גורמת לכך שהם חיים בשולי החברה בכעס ובתסכול בגלל חוסר חיבור ערכי ותרבותי, מפתחים אדישות ואף עלולים לפעול נגד האינטרסים של המדינה.

מי שרוצה לחיות חיים יהודיים מלאים אינו חייב להיות יהודי על פי הגדרת ההלכה. אבל אין מקום להעניק זכאות לאזרחות למי שאין לו שום עניין בחיים לזיקה להיסטוריה ולאהבת הארץ.

אני סבורה כי המדינה אינה יכולה להתנדב ולצרף לתוכה קבוצות של אזרחים שאינם מזוהים עם הערכים שלה מדינות אחרות בעולם אינן מאפשרת מדיניות של מתן אזרחות נרחבת כמו בישראל. בקנדה, ניו זילנד, ארצות הברית ואנגליה המדיניות היא שלא מאפשרים אזרחות ללא תנאי קבלה.

אני מאמינה כי קורסים ללימודי חובה בהיסטוריה ואזרחות לעולים יתרמו לחיזוק המדינה, יביאו לכך שהעולים ירצו לנטוע שורשים אמיתיים בה ויהפכו לחלק מחברה לויאלית ומשגשגת.


אליזבת זלינסקי פעילה חברתית למען העולים לארץ ישראל.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: