תגובות

מהפכה בצה"ל: הרב הספרדי הראשי ימנה את הרב הצבאי הראשי

הקואליציה הבאה מתכננת להביא חוק לחיזוק מעמד הרב הצבאי הראשי, שצפוי לשנות את אופן בחירתו על ידי ועדה שבראשה יעמוד הרב הספרדי הראשי וכן להכפיף אותו לרבנות הראשית לישראל.

הרב הראשי הצבאי (הרבצ"ר) הבא יתמנה על ידי ועדה שבראשה יעמוד הרב הספרדי הראשי, הרב יצחק יוסף, כאשר בוועדה ישבו נציג הממשלה, ראש ישיבה, עוד שני נציגים של ארגוני ישיבות, ראש אכ"א ורבצ"ר לשעבר – חמישה רבנים, פוליטיקאי וקצין.


לפי דיווח של רועי שרון בחדשות כאן 11, בסעיף שהוכנס להסכם הקואליציוני בין הליכוד למפלגת הציונות הדתית, הוסכם לקדם "חוק חיזוק מעמד הרב הצבאי הראשי הקובע את מעמדו, דרך מינוי ועצמאותו ההלכתית של הרבצ"ר", שמשמעות היא שינוי מנגנון הבחירה של הרבצ"ר והכפיפות שלו למרות צבאית, כך לפני נוסח הצעת חוק שהוגשה כבר בעבר ונדחה.3

בפועל הרב הספרדי הראשי הוא זה שיביא את המועמד בפני הרמטכ"ל, וזה יצטרך לאשר את המינוי הצבאי הבכיר. בנוסף לכך, מעמדו של הרב הראשי הצבאי ישודרג לדרגת אלוף, ויקבל חברות בפורום מטכ"ל.

לפי החוק החדש, הרבצ"ר יהיה כפוף בפסיקות ההלכתיות לרבנות הראשית ולא בהכרח לצרכים הצבאיים הרחבים, כשאר במקרים רבים הפסיקות של הרבנות "האזרחית" שונה מהחלטות שמקבלת הרבנות הצבאית בנושאים רבים כמו גיור, קבורת חללים שאינם יהודים, שירות נשים ושילובן ביחידות קרביות ועוד.

הרמטכ"ל לשעבר, חבר הכנסת גדי איזנקוט, הגיב לפרסום ואמר: "ההחלטה המסתמנת להוציא מסמכות הרמטכ"ל ושר הביטחון את מינוי הרב הצבאי הראשי נובעת מחולשה פוליטית של נתניהו ושכרון כח של שותפיו. צעדים אלו פוגעים שנעשים בחטף פוגעים בצה"ל כצבא עם ממלכתי ואחיד". עוד הוסיף איזנקוט כי "מול האתגרים הביטחוניים של מדינת ישראל אין לנו את הפריבילגיה להפוך את צה"ל לקלף מיקוח במשא ומתן קואליציוני".


(צילום: איתמר כהן – חדשות כל העולם).
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: