תגובות

ניצחון ראשוני לקואליציה הנכנסת: כך יריב לוין נבחר ליו"ר הכנסת

הכנסת הצביעה ברוב של 64 חברים ובחרה את מועמד הליכוד לוין לכהונה זמנית עד שיוסכם על יו"ר כנסת קבוע. לוין לאחר בחירתו: "נעשה מאמץ משותף כדי לחזק את מעמדה של הכנסת והרשות המחוקקת". נתניהו הרגיע בנאומו: "יהיה חשמל בשבת לא תהיה מדינת הלכה" עם כניסתו לתפקיד אמר לוין: "נחזק את מעמד הכנסת שנפגע בשנה האחרונה"


קרדיט צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת.

מליאת הכנסת בחרה הבוקר ברוב של 64 חברים בח"כ יריב לוין מהליכוד לתפקיד יו"ר הכנסת ה-25. כל חברי הקואליציה העתידית תמכו במועמדות של לוין וזו גברה על מועמדותם של חברת הכנסת מירב בן ארי מיש עתיד וח"כ איימן עודה מהרשימה המשותפת. לוין יכהן כעת בתפקיד עד להשבעת הממשלה, תקופה שבה הכנסת תקדם שורת הצעות חוק שנדרשות קודם ההשבעה בהתאם לסיכומים עם השותפות הקואליציוניות.

בתום ההצבעה לוין ולוי התחבקו ולחצו ידיים, לאחר מכן לוין ליווה אותו בדרכו למטה מעמדת היו"ר במליאה ברקע מחירות כפיים של חברי המליאה.

"אעשה ככל יכולתי למלא גם את שליחותי זו בדרך שבה חינכו אותי הוריי. דרך של מחויבות מוחלטת לעם ישראל", אמר לוין בנאום שנשא לאחר בחירתו. "אני תקווה שהכנסת ה-25 תמלא את ימיה ותקום בקרוב ממשלה יציבה. נצטרך לעשות מאמץ משותף כדי לחזק את מעמדה של הכנסת והרשות המחוקקת. מחכים לנו בימים הקרובים ימי עבודה עמוסים ביותר".

"בדיון לפני ההצבעה תקף ראש הממשלה היוצאת יאיר לפיד את הקואליציה המסתמנת ואמר: "אני רוצה לשאול את האמא הזו שהצביעה ליכוד. זה מה שרצית? כשעמדת בקלפי ושמת פתק של מח"ל, זה מה שהצבעת בשבילו? זה מה שרצית? שבקול שלך תוקם הממשלה הכי קיצונית בתולדות המדינה?". לפיד המשיך ואמר: "זו לא ממשלת ליכוד, זו בטח לא ממשלת נתניהו. נתניהו חלש, מבועת מהמשפט שלו, השתלטו עליו אנשים צעירים ממנו, קיצונים ונחושים ממנו. סמוטריץ' ודרעי שולטים בממשלה הזו. נתניהו שותף זוטר".

לפיד הוסיף ואמר: "ניצחתם בבחירות, אני לא מתווכח עם זה, אבל לא נצחתם ולא תנצחו את הדמוקרטיה הישראלית. עצמאות בתי המשפט לא כפופה לתוצאות הבחירות. תיקים פליליים לא כפופים לתוצאות הבחירות. זכויות נשים לא כפופות לתוצאות הבחירות. אנחנו לא הפרייארים שלכם. אנחנו לא פה רק בשביל לשלם מיסים ולשלוח את הילדים שלנו לצבא. אנחנו אוהבים את המדינה הזו לא פחות מכם, ואנחנו יהודים לא פחות מכם, ואנחנו לא ניתן לכם להרוס את הדמוקרטיה שלנו".


גם ראש הממשלה הנכנס נאם לפני ההצבעה ודיבר גם בנושא הפרסומים על ההסכמים הקואליציונים המתגבשים בממשלתו הגיב על ההתקפות בנוגע לדרישות יהדות התורה. נתניהו אמר: "יהיה חשמל בשבת, יהיו חופים לכולם, לא תהיה מדינת הלכה אלא תהיה מדינה שבה נדאג לכולם. נוביל בדרך הימין הלאומי והליברלי". על יושב ראש הכנסת החדש, יריב לוין אמר נתניהו: "יריב לוין יהיה יו"ר זמני מאוד".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: