תגובות

'מדד החופש' לשנת 2022: הוד השרון ראשונה – תל אביב שומרת על המקום השני

'מדד החופש' לשנת 2022 של תנועת "ישראל חופשית": בשנתה השנייה במדד, הוד השרון עושה את הקפיצה הגדולה ביותר במדד והופכת לעיר החופשית בישראל, גבעתיים שסיימה בשנה שעברה ראשונה חולקת עם תל אביב את המקום השני והמכובד.

בשנתה השנייה במדד, הוד השרון קופצת למקום הראשון ובהפרש גדול, בזכות כמה שיפורים מהותיים בקטגוריות התחבורה הציבורית בשבת והקבורה האזרחית בבית העלמין העירוני, לצד הקמת מרשם זוגות עירוני המאפשר לזוגות ידועים בציבור לקבל שירותים עירוניים כזוג.
הפערים בציונים ממשיכים להיות חדים, עם שש ערים שחוצות את ה-70% לעומת מודיעין עילית, בני ברק ובית"ר עילית הממשיכות לנעול את המדד עם מידת חופש של 5% ומטה.


מדד החופש העירוני של ישראל חופשית מתפרסם השנה על רקע שינוי מהותי בהנהגת המדינה, כאשר בעת פרסומו נרקמת קואליציה שונה בתכלית מזו היוצאת. שנה ושלושה שבועות כיהנה הכנסת ה-24, ועל פי מדד החופש העירוני, האופטימיות היחסית בנושאי דת ומדינה חלחלה גם לעיריות: בשנה החולפת היינו עדים לשיפור הן בממוצע הארצי והן במידת החופש בערים שבקצוות, כאשר לראשונה שש ערים חוצות את ה-70%.

מנכ"ל ישראל חופשית, אורי קידר: "זו השנה החמישית בה אנו מוציאים מדד החופש העירוני, ולצד העלייה הניכרת במאמצי העיריות לשפר את תחום הדת והמדינה בגזרתן, הכנסת ה-25 מביאה עמה סכנת הידרדרות ממשית בכל התחומים אותם אנו מודדים. אין לי צל של ספק שכשחברי הממשלה המסתמנת מתבטאים בנושאי דת ומדינה ומביעים עמדות קיצוניות וחשוכות שמקומן בימי הביניים הם מתכוונים לזה. בכל מקום שבו יוכלו לפגוע בחופש של כולנו ובקיומה של ישראל כמדינה חופשית וליברלית הם יפעלו במלוא המרץ, ונתניהו שהביא את שותפיו הקיצוניים לעמדות השפעה חסרות תקדים לא ירסן אף אחד מהם.
לראשי העיריות תפקיד מהותי במאמצי הבלימה שמתקרבים אלינו, לשמור בעירם על החופש של תושביהם, אבל הם לא לבד במערכה. הציבור הישראלי יעמוד על רגליו האחוריות לפני שיתן לגורמים חשוכים לקחת אותנו אחורה".

את המקום הראשון בדירוג, כאמור, כבשה הוד השרון – שזכתה לציון של 80% במדד החופש. הדברים שהעלו את העיר אל המקום הראשון הם בין היתר הצטרפות למיזם "נעים בסופ"ש" המאפשר תחבורה ציבורית בשבת, תחילת קבורה אזרחית בבית העלמין העירוני והקמת מרשם זוגות עירוני שמאפשר לזוגות ידועים בציבור לקבל שירותים עירוניים כזוג.
אל המקום השני הגיעו גבעתיים ותל אביב, שהגיעו למקומות הראשון והשני בהתאמה בשנה שעברה. שתי הערים זכו לציון של 75% במדד החופש. בשנה האחרונה חזרה בה תל אביב מהנוהל העירוני האוסר אירועים בהפרדה, אבל לצד זאת שיפרה את נהליה בבתי הספר, שלא מאפשרים כניסת עמותות דתיות. גבעתיים ממשיכה להצטיין בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, בתמיכה בקהילת הלהט"ב וברישום נישואים אזרחיים בעירייה. עם זאת, העירייה איבדה מהניקוד שהביא אותה בשנה שעברה למקום הראשון – מאחר שהתקציב שהיא מקצה לדת עלה במעט.

בהמשך דירוג הערים ניתן למצוא את כפר סבא עם ציון של 69%, ראשון לציון עם ציון של 68%, חולון עם ציון של 63%, אילת עם ציון של 55% חיפה עם 52%, רעננה עם 50%, אשדוד ועכו עם 43%, באר שבע עם 38%, נתניה עם 37%, פתח תקווה עם 33%, חדרה עם 31%, לוד ונהריה עם 30%, בת ים עם 29%, אשקלון עם 28%, ראש העין עם 24%, ירושלים עם 22%, דימונה עם 21%, רחובות עם 20% ובית שמש ורמלה עם 15%.

"מדד החופש העירוני" שייסדה תנועת "ישראל חופשית", נערך זו השנה החמישית ומתפרסם בעת הרכבת קואליציה שעשויה לבצע שינויים מרחיקי לכת בתחום דת ומדינה ולהסב לאחור את ההתקדמות הניכרת שביצעו העיריות וניתן לחזות בהן במדד.


מדד החופש העירוני בודק את מידת החופש ממנה נהנים תושביהן של 31 ערים בישראל– עשרים ותשע הערים הגדולות בארץ בתוספת שתי הגדולות בצפונה ובדרומה. אחת עשר הקטגוריות שנמדדות בו הינן: תחבורה ציבורית בשבת, מסחר בשבת, תקציבי דת, חינוך, תמיכה בקהילת הלהט"ב, נוהל אירועים בהפרדה, בריכות בהפרדה, קבורה אזרחית, תפקיד המועצה הדתית, פלורליזם דתי ונישואים אזרחיים.

המדד בחן כל עיר באחת עשרה קטגוריות, ונערך בפיקוחו האקדמי של פרופ' עמית שכטר ובהובלתו של החוקר ארן רונדל, כאשר כל קטגוריה קיבלה משקל במדד הכללי בהתאם לזה שהציבור ייחס לה בסקר שנערך על ידי ד"ר חגי אלקיים-שלם, סוקר ופסיכולוג פוליטי. המדד בוחן וממפה את מידת החופש שמאפשרות הערים הגדולות בישראל לתושביהן, ודירג אותן – מהעיר החופשית ביותר ועד לעיר השמרנית ביותר.

הנתונים הכלליים על הערים במחקר (גודל האוכלוסייה וכדומה) נשענים על פרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד הפנים ומאגרים ממשלתיים וציבוריים נוספים. סוגיות הליבה שבמדד מסתמכות במידה רבה, אך בהחלט לא באופן בלעדי, על תשובות שקיבלנו מהעיריות לשאלות יזומות מכוח חוק חופש המידע.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: