תגובות

1 מתוך 5: הקרבות בליכוד על תפקיד יו"ר הכנסת

אחרי שהוגשו 64 החתימות להחלפת יו"ר הכנסת הנוכחי, המועמדים המובילים לתפקיד הם. אופיר אקוניס שזוכה לתמיכת שרה נתניהו, דודי אמסלם, שהממליץ עליו הוא בנו של רה"מ המיועד. מועמד נוסף הוא דני דנון, שמחזיק מול נתניהו בקלף מיקוח בדמות יו"ר קק"ל.

הקרב על תפקיד יו"ר הכנסת הבא נכנס היום לישורת האחרונה, ועליו מתמודדים לפחות ארבעה חברי כנסת מהליכוד. לאחר שהמפלגה הגישה את 64 החתימות של חברי הקואליציה העתידית בדרישה להחליף את יו"ר הכנסת הנוחכי מיקי לוי המינוי צפוי לצאת לפועל ביום שני הבא, ובשבוע שנותר ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו יצטרך להכריע מי יהיה חבר הכנסת ממפלגתו שיקבל את התפקיד היוקרתי והמשמעותי בכנסת ה-25 שכולל השפעה דרמטית על בית המחוקקים עם לשכה מפוארת, רכבי שרד, אבטחה צמודה ושורה ארוכה של תקנים ומינויים פוליטיים.

בליכוד יש חמישה שמות שהוזכרו בשבועות האחרונים כמועמדים אפשריים לתפקיד – אופיר אקוניס, יואב קיש, דודי אמסלם, אמיר אוחנה ודני דנון. השניים האחרונים נחשבים בעלי סיכוי נמוך בהשוואה לאחרים. אוחנה מיועד בינתיים לתפקיד שר החוץ בממשלה הבאה, אף שההחלטה הסופית טרם התקבלה, אך בינתיים הוא מעדיף בכך.


דנון הודיע כי הוא מעוניין בתפקיד, אבל העובדה כי נבחר במקום יחסית נמוך בפריימריז, שובץ במקום ה-15 ברשימת המפלגה ורק לאחרונה חזר לכנסת מכהונה ממושכת כשגריר באו"ם לא משפרת את מעמדו במרוץ.

עם זאת, דנון מחזיק את תפקיד יו"ר קק"ל שנתניהו מעוניין למנות אליו את אחד מבכירי הליכוד. מעומד נוסף הוא יואב קיש. האחרון היה אחד הפעילים הבולטים ביותר בקרב שהובילה האופוזיציה היוצאת נגד ממשלת בנט-לפיד וליווה מקרוב את הקרבות בכנסת. מי שניסה לקדם את מינויו הוא יו"ר סיעת הליכוד יריב לוין, יד ימינו של נתניהו, אך ראש הממשלה המיועד התבטא כי יעדיף אותו בתפקיד שר. אליו מצטרפים חברי הכנסת אופיר אקוניס ודודי אמסלם. אקוניס נחשב למועמד בעל סיכויים גבוהים, ומועמדותו נתמכת גם על ידי שרה נתניהו. לפי גורמים בליכוד, רעיית ראש הממשלה המיועד מעורבת בניסיון לקדם את אקוניס לתפקיד.

אמסלם, לעומת זאת, זוכה דווקא לתמיכה של יאיר נתניהו, וייתכן כי יו"ר הליכוד ימנה אותו לתפקיד כדי לנטרל את קבוצת חברי הכנסת המאיימים עליו מתוך המפלגה, ובהם גם דוד ביטן וישראל כ"ץ.

עם זאת, העימותים הפומביים שהיו לאמסלם עם נתניהו במהלך השנה האחרונה סביב השינויים במערכת המשפט והמתקפות של אמסלם נגד שופטי בית המשפט העליון עשויים לסכל את מועמדותו.


(צילום: דוברות הכנסת).
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: