תגובות

המלחמה באוקראינה זולגת – הפסקות חשמל נרחבות גם במולדובה

ההפגזות הרוסיות על תשתיות החשמל האוקראיניות, פגעו קשות גם בהספקת החשמל לשכנה הענייה – מולדובה • הפסקות חשמל של 12 שעות ויותר גרמו לסכנה הומניטרית לחולים וקשישים בעיצומו של החורף • רבה הראשי של מולדובה הרב פנחס זלצמן מתריע: "יש לנו גמ"ח תרופות וציוד רפואי – אך ללא חשמל אנשים לא מקבלים טיפול רפואי הולם".


המלחמה באוקראינה זולגת למולדובה. אמש דווח בכלי תקשורת על נפילת חלקי טיל במולדובה. אזרחים שגרים בקרבת מקום דיווחו על שני פיצוצים חזקים שנשמעו היום.

ואכן, המלחמה באוקראינה שולחת זרועות ארוכות של הרס וכאב גם למדינות השכנות. בקהילה היהודית של מולדובה מדווחים על פגיעה קשה באספקת החשמל לעיר הבירה קישינב וערים נוספות במדינה בעקבות הפגיעה בתחנות הכוח באוקראינה.

החורף המזרח-אירופאי כבר בעיצומו, והכפור והשלג פוקדים גם מולדובה – המדינה הענייה באירופה. התשתיות המקומיות, נשענות על תשתיות החשמל של השכנה אוקראינה, וכעת גם מולדובה ותושבי הבירה – קישינב, חווים הפסקות חשמל ארוכות. "לפחות 3 פעמים בשבוע יש הפסקת חשמל גדולה של 10 עד 14 שעות והיתה לנו גם הפסקה של 20 שעות", מספר מייקל פינקל, מהנהלת קהילת 'אגודת ישראל' – הקהילה המרכזית של קישינב. לדבריו מעל חצי מיליון תושבי הבירה קופאים בקור ללא חימום חשמל או גנרטורים.

הפגיעה נעשית קשה עוד יותר עבור קשישים וחולים הזקוקים למכשור רפואי ולמחוללי חמצן ביתיים. "אנחנו מפעילים בקהילה גמ"ח תרופות וציוד רפואי לטובת תושבי העיר וחברי הקהילה, כעת אנחנו מנסים למצוא פתרונות לחולים שזקוקים למחוללי חמצן וציוד רפואי שמחייב חיבור לחשמל", אומר הרב פנחס זלצמן רבה של מולדובה.

"קשישים, נשים, פעוטות וילדים יושבים במשך שעות ארוכות ללא תאורה ואמצעי חימום, חשופים לקור עז שעלול אף להחמיר את מצב התחלואה במחלות החורף הקשות. אם המצב יימשך כך, זאת עלולה סכנת חיים", ממשיך הרב זלצמן שעסוק באיתור גנרטורים ופינוי קשישים וחולים למקומות עם חשמל סדיר.


"בחודשים האחרונים היינו עסוקים בהיערכות לקראת החורף, מקווים שנוכל לעבור אותו בצורה בטוחה ללא נפגעים בגוף", מסכם הרב זלצמן.


קרדיט: הקהילה היהודית במולדובה
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: