תגובות

ההקלטות הדרמטיות עשרים דקות לפני אסון במירון: "איפה כל הקצינים שישנים על האף"

בהקלטה נוספת מיום האסון הנורא במירון בו נהרגו 45 איש. נשמעים השוטרים בשטח במירון מתריעים לגבי האסון המתקרב כחצי שעה לפני שהוא התחיל, אך ללא מענה ראוי מהפיקוד הבכיר

עוד בטרם החליטה ועדת החקירה הממלכתית על האחראים לאסון מירון, הקלטות חדשות שנחשפו הערב ב'כאן 11' על ידי הכתב לעניני משטרה משה שטיינמץ חושפות את הרגעים שלפני האסון, בו תהו השוטרים בשטח איפה הפיקוד הבכיר מול העומס שהחל להצטבר.


בהקלטה נשמע חדר הפיקוד קורא לשוטרים בשטח: "גזרה 41 יש פה עומס של כמות אנשים גדולה, צריכים מישהו, שכוח יגיע לכאן לסגור למטה שכולם רק ייצאו ולחסום את הכניסה כי עדיין יורדים במקביל".

שוטר שהיה בשטח זמן קצר לפני האסון השיב: "חפ"ק, אנשים נמחצים בתוך ההמון בפנים, תשלחו צוות ל-41 … כוחות לפה". בחפ"ק השיבו: "מטפלים בזה, מטפלים בזה".

בשעה 00:14, רגעים אחרי ההדלקה של תולדות אהרון, השוטרים מזהים כי בנקודה 41, המוכרת כגשר דב, עשוי להתרחש אסון וזועקים לעזרה.
"צפוף פה מאוד, יש התקהלות. יש פה דחיפות, יש פה כמויות של אנשים" נאמר ברשת הקשר. לרשת של מרחב עמקים אמור להאזין גם תת ניצב שלום אביטן, מפקד המרחב ומי שמנהל את כל האירוע בכל הקשור למשטרה.

שלוש דקות לפני תחילתו של האסון הנורא, החפ"ק הראשי מבין כי משהו מתנהל שלא כשורה ופונה לחפ"ק של מרחב עמקים – והשוטר מבין מהתגובה כי הקצינים לא מתפקדים.
"בתולדות יש משהו חריג שמה, איזה קריסת גג משהו. צריך תגבורת ל-41. איפה כל הקצינים שישנים על האף?! שיעלו לפה" זעק שוטר ברשת הקשר.

התחנונים של השוטרים בשטח לא מועילים. כ-20 דקות לפני האסון, שוטרים במתחם הקבר מזהים גם כן את העומס ומזעיקים עזרה.


"41 תסגרו למטה, אנשים עוברים, כולם רומסים פה אחד את השני. שמישהו יירד למטה לעצור את הכניסה" פנה הכח לחפ"ק בהתייחס לגשר דב.
"תעשה בדיקה נוספת לעומק, מד"א מדווחים על מחוסרי הכרה, עשרות מחוסרי הכרה שמה, אז בוא נעשה סדר בדיווחים" הוסיפו.

כשנשאלו מה הכח בשטח של הקבר רואים, השיבו בכח: "יש לחץ של המונים. מלא אנשים פה אחד על השני, ילדים קטנים".

"כאן חפ"ק, מנסים להבין – האם יש לנו דיווח חריג עם עשרות פצועים בנקודה 41, כן או לא? אנחנו לא מצליחים להבין את זה". דקות לאחר מכן, הצליחו השוטרים באיזור לשלוט בעומס באיזור הנקודתי, אך האסון הנורא בגשר דב לא נמנע.

ישראל דיסקינד, ששכל באסון את אחיו, התייחס לחשיפה: "בניגוד לתמונה שניסו לצייר בדרג הבכיר, שכביכול הם עשו כל שביכולתם למניעת האסון, מתברר כי למרות זעקות השוטרים הזוטרים, בחרו בדרג הבכיר 'לישון על האף'. אך מי שבחר לישון בזמן האסון במקום לבצע את תפקידו מוזמן להמשיך לעשות זאת מאחורי סורג ובריח. עצוב שהדרג הבכיר מנסה להטיל את האחריות על הש"ג בשטח".


תגובות לכתבה:

  1. יצחק

    כן, ומפקדי המעוזים אשמים במחדל יום כיפור! אוחנה מפעיל את שיטות השב"כ על צמרת המשטרה. עוד מעט בן גביר יגיש תביעה לבג"ץ למנוע מאוחנה להרוס את המשטרה לפני שבן גביר בעצמו הורס את המשטרה ואת הצבא. אז התווכחו על קלטת שהראתה מחסום חצי שעה לפני האסון, ואמרו בסוף שלא היה מחסום. במקרה זה חצי שעה? הבעיה היא הפקק וההפקרות, והניסיון לחסום היה עוזר? ובמקרה עם הקמת הממשלה מודלפות לאותו כתב ידיעות של אוחנה?

כתיבת תגובה: