תגובות

הרמטכ"ל נגד בן גביר: "לא נאפשר לאף פוליטיקאי להתערב בהחלטות פיקודיות"

הרמטכ״ל, רב-אלוף אביב כוכבי שוחח הלילה עם מח״ט גבעתי, אל״ם אליעד מואטי, ולאחר מכן עם מג״ד צבר, סא״ל אבירן אלפסי.

במסגרת השיחות הוקיע הרמטכ״ל את ההתקפות על המג״ד ועל המפקדים בגדוד וגיבה את פעולותיהם נוכח אירועי סוף השבוע.


הרמטכ״ל שיבח את הפעילות המבצעית של הגדוד, את האופן הערכי שבו הוא פועל, ואת הגישה הרצינית בה נחקרו וטופלו הארועים החריגים. הרמטכ״ל הבהיר כי תקיפת המגד היא דבר פסול, וכל התערבות פוליטית בהחלטות מפקדים היא דבר פסול.

מדברי הרמטכ״ל: ״המפקדים, ורק המפקדים, קובעים את הנורמות ואת אופן הטיפול באירועים ביחידותיהם.

לוחמים ומפקדים בגזרות הלחימה נדרשים להתמודד עם מצבים מורכבים והם ראויים להערכה. ההתמודדות הזו חפה מכל שיקול פוליטי, וגם אם נעשות טעויות הן צריכות להתברר ולהתנהל בתוך הצבא והמסגרות המתאימות.

לא נאפשר לאף פוליטיקאי, לא מימין ולא משמאל, להתערב בהחלטות פיקודיות ולנצל את הצבא לקדם אג׳נדה פוליטית.

התערבות פוליטית בצה״ל פוגעת ישירות ביכולת של הצבא לבצע את משימותיו, ובלגיטימציה שלו.


הכפשות מפקדים על רקע פוליטי היא מדרון חלקלק שאסור לנו כחברה להדרדר בו. החיילים, המפקדים וגם בני משפחותיהם הם בעלי זכויות רבות, והם צריכים להשאר מחוץ לכל שיח פוליטי.

אני מחזק את הגדוד, ויודע שהמשימות המורכבות מחייבות שיקול דעת, מקצוענות וערכים, ויש לי אמון מלא ביכולת של הגדוד לבצע אותן בהצלחה״.

יו"ר עוצמה יהודית והשר המיועד לבטחון לאומי ח"כ איתמר בן גביר בתגובה לדברי הרמטכ"ל אביב כוכבי: "מכבד מאוד את הרמטכ"ל, אבל נאה דורש נאה מקיים. הייתי מצפה מהרמטכ"ל שבדיוק כפי שהוא דרש מחייל לא להתבטא פוליטית, כך הוא עצמו ימנע מהתבטאויות פוליטיות. לא פלא שכאשר שר הביטחון לא מתפקד ואין מי שיקבע את המדיניות נוצר ואקום מנהיגותי. אדגיש: אין לי כוונה להתערב בענישה, אבל המדיניות תהיה חייבת להשתנות".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: