תגובות

הלינץ' בהצעת נישואין בשומר החומות: בימ"ש העליון החמיר את עונשם של המחבלים


הלינץ' בהצעת נישואין בשומר החומות: בימ"ש העליון החמיר את עונשם של המחבלים.


השופט סולברג בפסק הדין "יום שׂשׂונם – כפסע היה מאסונם".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו "מברכים על ההחלטה – מצפים מבימ"ש המחוזי בירושלים לשנות מגישתם המקילה ולהשית על המחבלים עונשים משמעותייים"


רכבם של בני הזוג. באדיבות המצלם.
בימ"ש העליון קיבל את ערעור המדינה והחמיר אמש (ב') את עונשם של שני מחבלים אשר ביצעו שורה של הפרות סדר ותקיפות של כוחות הביטחון ואזרחים ובניהם הלינץ' בבני הזוג אשר שבו מהצעת נישואין במהלך מבצע שומר החומות בירושלים.

בימ"ש העליון החמיר את עונשם של המחבלים והוסיף שנה ושנתיים מאסר על העונש אשר השית בימ"ש המחוזי על המחבלים וגזר על נואף אבו אלהווא 9 שנות מאסר, ועל רמי סאלח אל דין 6 שנות מאסר "נוכח כלל האמור, ולאחר ששיוויתי לפנַי גם את הכלל שלפיו ערכאת הערעור אינה מגיעה למיצוי הדין במקרה של החמרת הענישה, סבורני כי יש להוסיף שנתיים מאסר בפועל לעונשו של נואף, ושנת מאסר בפועל לעונשו של רמי. לפיכך, אציע לחברַי כי נקבל את ערעור המדינה, כך שנעמיד את תקופת המאסר הכוללת של נואף על 9 שנות מאסרבפועל, ואת תקופת המאסר הכוללת של רמי על 6 שנות מאסר בפועל. כל יתר רכיבי גזר הדין – יעמדו בעינם", קבע השופט נעם סולברג בפסק הדין, תוך ששופטי ההרכב הנוספים אלרון וגרוסקופף מצטרפים לפסיקתו.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו אשר מייצג את הזוג נפגעי העבירה ברך על ההחמרה בעונש "אנו מברכים על קבלת הערעור ועל האמירה של העליון בדבר הצורך להחמיר בענישת המחבלים. מכל מקום וכפי שנכתב בפסק הדין העונש שהמחבלים קיבלו לבסוף אינו מהווה מיצוי דין. אנו מצפים מבית המשפט המחוזי בירושלים לשנות מגישתם המקילה ולהשית על המחבלים הנשפטים שם עונשים משמעותייים. מחבל שביצע לינץ ובנוסף תקף את כוחות הביטחון במספר הזדמנויות באמצעים קטלניים חייב לקבל מספר שנות מאסר דו ספרתי על מעשיו, שאם לא כן, כיצד נרתיע ונמנע מננו או מחבריו לחזור על מעשי החבלה וטרור?", הוסיף בלייכר.

על פי פסק הדין כך התרחש הלינץ' הקשה בבני הזוג "ביום 1202.5.9, נסעו במכוניתם, שחר מרים כהן ואביה אנטמן – בני זוג יהודים, שבאותו יום באו בברית האירוסין – מ'בית החושן' (מבנה בשכונת א-טור שבמזרח ירושלים, שבו מתגוררות משפחות יהודיות) אל שכונת בית אורות (הממוקמת גם היא במזרח ירושלים). במהלך נסיעתם, כשהגיעו בני הזוג לצומת א-טור, סמוך לשעה 2:00 זיהה המון מתפרעים כי במכונית נוסעים יהודים. בעקבות זאת, החל ההמון לרוץ אחר המכונית, בזעקות "מתנחל מתנחל", תוך השמעת קללות וגידופים.

משעמדו נוסעי המכונית שנעה לפני מכוניתם של בני הזוג על המתחולל, בחרו אלה לחסום את דרכם של בני הזוג, ולהצטרף אל ההמון הפורע. וכך, כאשר בני הזוג ישובים במכוניתם, ואינם יכולים להתרחק מן המקום בנסיעה, החל ההמון ליידות אבנים לעבר המכונית. בשלב זה, הגיע למקום רמי, והכה בידו על חלון הרכב, עד שנשבר. אביה, בניסיון להתגונן, יצא מן המכונית, אלא שאז שלחו בו הפורעים את ידם, והחלו מבצעים בו לינץ'; אביה הותקף והוכה בכל חלקי גופו, לרבות בראשו, באגרופים, בבעיטות, וכן באמצעות השלכת אבנים וחפצים נוספים לעברו. אחד המתפרעים, אשר לא זוהה עד כה, אף דקר את אביה בגבו, פעם ופעמיים, באמצעות חפץ חד, וגרם לו לשני פצעי דקירה. נואף גם הוא, בחר להשתתף באופן פעיל במעשה הנפשע, וחבט בגופו של אביה באמצעות מחסום משטרתי שעמד בסמוך; רמי, במקביל, תקף את אביה בבעיטות. כל זאת, כאשר אביה שרוע על הרצפה, מוקף ומותקף בידי המון משולהב", נכתב.

בנוגע למעשים כתב השופט סולברג בפסק הדין "אין צורך להכביר מילים על אודות החומרה הרבה הנשקפת ממעשיהם הנפשעים של נואף ורמי. בראש ובראשונה, ממעשה הלינץ' האכזרי, האלים והנתעב, אשר אלמלא הצליחו בני הזוג לחמוק ממבצעיו – אחריתו מי ישׁוּרנה".

עוד כתב השופט "נראה כי בענייננו יש לייחס משקל רב גם לנזקים הקשים שהסבו נואף ורמי, במעשיהם שפורטו באישום הראשון, לבני הזוג, צעירים שלא עשו כל רע למי מן ההמון המשולהב, שבחר לתקוף אותם באכזריות רבה. כעולה מן החומר שהונח לפנינו, לבד מן הפגיעה הפיזית החמורה שנגרמה לאביה, ושעודה מלווה אותו, נגרמה לבני הזוג גם פגיעה נפשית עמוקה; יום שׂשׂונם – כפסע היה מאסונם, ונגזר עליהם לחוות במהלכו אירוע טראומטי וקשה ביותר", כתב בימ"ש, וכאמור החמיר את עונשם של המחבלים.


הצעת הנישואין לפני הלינץ'. באדיבות בני הזוג.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: