תגובות

הותר לפרסום: סוכל פיגוע הנחת מטען באוטובוס בדרום הארץ לפני כחודש על ידי תושב עזה

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, כתב אישום נגד פתחי זקות (31) מרפיח, בין היתר בגין עבירת טרור לאחר שתכנן לבצע פיגוע באוטובוס בשטחי ישראל.

מכתב האישום שהגיש עו"ד עמית גינת עולה כי במהלך ספטמבר האחרון, זקות תושב רצועת עזה, נפגש באופן אקראי עם פעיל הג'יהאד האסלאמי הפלסטינאי, שהציע לו לבצע פיגוע תופת בשטחי מדינת ישראל. תחילה סרב זקות אך לאחר שיחת שכנוע התרצה. סמוך לאחר מכן, נפגשו השניים בביתו של פעיל אחר של הגיאהד איסלאמי שם עידכן זקות כי אין לו את הידע ליצר מטען החבלה הדרוש לצורך הפיגוע. לאור האמור נפגשו חזות והפעיל השני פעם נוספת, אז הוענק לו הכינוי "אבו מחמד" והועבר לו אימון צבאי בנושא ייצור מטען חבלה. לאחר האימון שוחח זקות עם אחד הפעילים אודות מיקום ביצוע פיגוע התופת בישראל תוך שהוא מציין כי מורכב לבצע פיגוע באולם אירועים או קניון והציע לבצע את הפיגוע באוטובוס בו הוא נוהג לנסוע בישראל. במהלך אוקטובר האחרון נכנס זקות לעבוד בישראל ללא היתר במהלך שהותו אסף הנאשם חוטי חשמל, מד חשמל, סוללות ונורות על מנת בכדי לקדם הוצאת פיגוע התופת אל הפועל, בסמוך לכך נעצר.

עוד עולה מכתב האישום כי במהלך מבצע "צוק איתן" (שהתקיים במהלך 2014) לאחר הפצצת מחסן נשק בביתו של פעיל גיאהד איסלאמי, אחסן זקות בבית אחיו פצצות אר.פי.גי שלא נפגעו ודאג להשיבן לידי פעילי הארגון עת הייתה רגיעה בלחימה. בנוסף, במהלך 2016 סייע זקות בהעברת לוחות בטון ממוצב של הג'יאהד האיסלאמי לפתח מנהרה של הארגון.

התיק נחקר על ידי שירות הביטחון הכללי וחוליית פח"ע בימ"ר נגב במשטרת ישראל.

לנאשם יוחסו עבירות כנגד בטחון המדינה כפי שיפורט: עבירות נשק – החזקה ונשיאה של נשק; חברות פעילה בארגון טרור; אימונים או הדרכה למטרות טרור; הכנה לביצוע מעשה טרור (רצח); שהות בלתי חוקית; מתן שרות להתאחדות בלתי מותרת ומגע עם סוכן חוץ.

גורם בשב"כ: ישראל לא תאפשר ניסיונות לניצול התווך האזרחי על ידי ארגוני הטרור ברצועת עזה לקידום פיגועים ותפעל מול ניסיונות אלה בחומרה, תוך שרואה בחמאס כגורם האחראי.

לאור זאת, בהמלצת שירות הבטחון הכללי בשיתוף עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, הוחלט על שלילת היתרי כניסה לישראל של כ-200 תושבי רצועת עזה להם קשרי משפחה עם גורמי טרור.
בהמשך לזה ישקלו ע"י גורמי הביטחון צעדים נוספים על מנת לוודא צמצום האפשרות לנצל את התווך האזרחי לביצוע פעולת טרור.

ממצאי החקירה ממחישים פעם נוספת, כי גורמי הטרור ברצועה משקיעים מאמצים רבים בהקמת תשתיות טרור המערערות את היציבות האזורית, לרבות ניצול מתן היתרי עבודה שמנפיקה מדינת ישראל לצורך קידום פעילות צבאית.

מקרה זה מצטרף לרצף פעולות אשר ביצעו בחודשים האחרונים שב"כ, צה"ל ומשטרת ישראל, במסגרתן נחשפו וסוכלו תשתיות טרור בשטחי ישראל ואיו"ש באכוונת ארגוני הטרור ברצ"ע, אשר פעלו לקידום פיגועי טרור באמצעות גיוס פעילים, חלקם מקרב בני משפחותיהם, בשטחי ישראל ואיו"ש.

ישראל לא תאפשר ניסיונות לניצול התווך האזרחי מצד חמאס ויתר ארגוני הטרור ברצועת עזה לקידום טרור ותפעל מול ניסיונות אלה בחומרה, תוך שרואה בחמאס כגורם האחראי.

שירות הביטחון הכללי בשיתוף פעולה עם צה"ל ומשטרת ישראל ימשיך בפעילות הנחושה לאתר ולסכל כל פעילות טרור אשר מטרתה לפגוע בביטחון אזרחי ישראל.

שר הביטחון בני גנץ: ״הניסיון של ארגוני הטרור לנצל את התעסוקה של פועלים בישראל לצורך פיגועים מסכנת את פרנסתם של מאות אלפי תשבים ברצועת עזה. אני משבח את שב"כ וגורמי הביטחון על סיכול הפיגוע. בשנה וחצי האחרונות אני מוביל מדיניות של פגיעה קשה מול כל הפרה ביטחונית ולצד זאת מאפשר כלכלה בסיסית והומניטארית לתושבי עזה.

אנחנו מקיימים הערכת מצב שוטפת, ובמידה ונראה כי מתפתחת מגמה של גיוס פועלים מעזה לביצוע פיגועים, ישראל תשקול את צעדיה בהקשר ליציאת פועלים מרצועת עזה והקלות אזרחיות נוספות.״אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: