תגובות

22 שנים לאחר הפיגוע – הוריו של מדחת יוסוף הגיעו לשומרוןהוריו של מדחת יוסוף, לוחם מג"ב שהופקר למוות בקבר יוסף בשנת 2000, חנכו היום בטקס מרגש יחד עם ראש מועצת שומרון אנדרטה לזכרו. הוריו הגיעו  בהזמנתו של ראש מועצת שומרון לראשונה מיום נפילתו לשומרון וצפו לעבר קבר יוסף. יוסי דגן: "זכות עצומה עבורנו להצדיע היום למדחת, אנחנו קשורים יחד בקשר דם" אחיו של מדחת: ""הדם שלו ישקוט כשיחזירו את הישיבה לקבר יוסף. אנשי השומרון תיקנו עוול של שנים".
22 שנים לנפילתו של לוחם מג"ב מדחת יוסף בקבר יוסף בשכם, הוריו הגיעו היום (ג') לראשונה מאז נפילתו, בהזמנתו של ראש מועצת שומרון, למצפה יוסף, ותצפתו על קבר יוסף מקום נפילתו.

מייד לאחר מכן; חנכו במרכז השומרון; בנוכחות תושבי השומרון, אנדרטה לזכרו.

הקשר בין ראש מועצת שומרון להוריו של מדחת יוסף החל לפני כשנתיים, במלאת 20 שנה לנפילתו של מדחת הגיע ראש מועצת שומרון בראש משלחת מהשומרון וישיבת "עוד יוסף חי" לביתם של ההורים בבית ג'אן לנחם אותם על נפילת בנם. ישיבת עוד יוסף חי פעלה מתוך קבר יוסף לפני נפילת מדחת יוסף ונטישת המקום עי צהל. לאורך השנים היה ראש מועצת שומרון יוסי דגן איתם בקשר.

דגן הגיע עם המשפחה לתצפית יוסף, המקום ממנו תצפתו הקצינים הבכירים דאז, שהחליטו שלא לפנות את מדחת יוסף שנפצע במקום. דגן נתן להורים תדרוך במקום, על האירוע.
ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר בחנוכת האנדרטה למשפחתו של מדחת יוסף: "אנחנו אחים בדם. אתם חלק מהשומרון לתמיד. הבן הגיבור שלכם נפל בהגנה על מדינת ישראל כשהוא מגן על יוסף הצדיק, אין דבר גדול וקדוש מזה. עמדנו היום יחד במצפה יוסף, בנקודה שמייצגת את השפל הכי גדול של צה"ל את אחת הנקודות הכי קשות של מדינת ישראל מאז שהוקמה. אמרנו אחד לשני: יש לנו מה לתקן כי יש לנו אחריות על הארץ הזו. יש לנו אחריות למדחת אחינו הקדוש, לחיילים שנפלו באירועי המנהרה, לרב הלל ליברמן לבן יוסף לבנת, שקורבנם לא יהיה לשווא, לחזור לקבר יוסף, להחזיר את ישיבת עוד יוסף חי, שדגל ישראל יחזור להתנוסס שם בצורה מלאה, שקורבנם לא יהיה לשווא.

באנדרטת הזיכרון של המועצה, יש לנו כאן תשעים ותשעה שמות של חללי צהל מוסד וטרור תושבי השומרון, האחרון שבהם, הקדוש תמיר אביחי הי"ד, שהבוקר בבית העלמין קמה משפחתו מהשבעה, והוא ההרוג ה 99. ומדחת הגיבור הוא החלל המאה שמונצח כאן באנדרטה הזו. חכמינו אמרו: "ארץ ישראל נקנית בייסורים". היא נקנית, ראינו את הבנייה, כאן הכבישים, אבל עם כל כך הרבה ייסורים, ומתוך כל הייסורים האלו אנחנו נתחזק ביחד, נעמוד ביחד, בעוצמה באמונה באחדות, בהרבה אהבה, אליכם. יחד נשקם את מה שצריך לשקם ונתקן את מה שצריך לתקן".

אביו של מדחת סלמאן יוסף אמר באירוע: "קודם כל בשמי ובשם המשפחה, מודה לכולם, לכל מי שסייע למפגש הזה, במיוחד למכובד, מר יוסי דגן, שיזם את הקמת האנדרטה הזאת, אני מרגיש כאילו הוא הבן שלי, אני מכבד אותו, ואני מאחל לכם שלום ושלווה וביטחון לכל ימי חייכם והכי חשוב שדיהיה שלוםביניכם ובין שכנכם. תודה רבה לכם".

אמו של מדחת יוסף, פרחה, התרגשה מאוד כשהגיעה למקום ממנו צפו הקצינים הבכירים בזמן שבחרו להפקיר את בנה: "ההרגשה היא בלתי נסבלת לחזור על האירוע גם לאחר 22 שנים. קיבלנו את הבשורה בבכי גדול, לא האמינו שזה ייקרה, האמנתי תמיד שהוא יחזור הביתה. מדחת דיבר איתי רבע שעה לפני שנפגע, ואז אבד איתו הקשר, התחושה היא קשה מאוד".

מהדי אחיו הבכור של מדחת התרגש מהמחווה ואמר: "שירה איגל:
אני עומד פה נרגש מול אנשים מכובדים שארגנו לנו יום כזה, אני מרגיש המון גאווה.  אחי, מדחת, הניחו לך אבן זיכרון מהשומרון והרכינו לכבודך ראש.
וכל זאת בזכות מר יוסי דגן שאנו במשפחה רוכשים לו כבוד גדול.
כשיוסי דגן ביקר אצלנו בבית ג'אן הוא ציין שקבר יוסף אמור להישאר שמור ומוגן, אחרת על מה נפחו הגיבורים? על מה נפל מדחת הי"ד?

לקבר יוסף צריכים להיכנס באור השמש ולא כמו גנבים בלילה.
לבסוף, אנו מודים לך, ראש מועצת שומרון יוסי דגן, על קיום הבטחתך לחשיפת האנדרטה של יקירנו מדחת. יש לכם כבוד נצחי בליבנו".

בתצפית יוסף ממנה צפו הקצינים הבכירים לעבר קבר יוסף ולא הוציאו סיוע למדחת אמר: אחיו של מדחת: "כשאני עומד פה אני שומע את זעקותיו של אחי, מתייסר מכאבים כאשר המפקדים עומדים פה ומשקיפים בחוסר מעש על האירוע. שאני עומד פה שאולי אנחנו יכולנו לחלץ אותו, הזעקות שלו הגיעו עד לכאן יחד עם 13 החיילים שהופקרו איתו וזעקתם לא נשמעה".

הרב יוסי אליצור ראש ישיבת עוד יוסף חי שנכח גם הוא בטקס אמר: "כשאנחנו נמצאים כאן אנחנו רוצים לזכור ולהזכיר. והדבקות הנפלאה של המשפחה. והמפגשים המחזקים איתם, מזכירים לכולנו שאנחנו לא רוצים לשכוח, ואנחנו רוצים לתקן ולחזור לקבר יוסף".


כזכור, לפני 22 שנה ב-1 באוקטובר 2000, בתחילת האינתיפאדה השנייה תקף המון פלסטינים, חלקם חמושים, את מתחם קבר יוסף בשכם. במהלך האירוע נורה מדחת יוסף, לוחם מג"ב, בידי צלף פלסטיני ונפגע בצווארו. מדחת חיכה לכח החילוץ, שעות ארוכות כשהוא פגוע, אך הכח התעכב ומדחת נפטר מפצעיו.

האירוע הקשה גרר ביקורת קשה כלפי ראש הממשלה ושר הבטחון דאז אהוד ברק וצמרת צה"ל; ואשר התעכבה עם כניסת כוח החילוץ, מתוך תקווה כי הביטחון המסכל הפלסטיני בפיקוד ג'יבריל רג'וב יחלצו את יוסוף ואת הכח. האירוע הוגדר כאחד המחדלים הגדולים בתולדות צה"ל.

קרדיט: אליחי מנחם


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: