"דפק לי את הקנה בראש": חיילים היכו קשות ודרכו את נשקם בזמן מחאה לאחר הפיגוע באריאל

תושבים מיישובי בנימין שהגיעו אתמול למחות בצומת רימונים בעקבות הפיגוע הרצחני באריאל בו נרצחו שלושה יהודים, נתקלו באלימות קשה מצד חיילים שהובאו למקום כדי לשמש ככוח שיטור. "הם פרקו מהג'יפ רעולי פנים, ופשוט התנפלו עלינו בגז, אגרופים ומכות רובה". בהתיישבות טוענים: מדובר בהנחיה מגבוה.

מאות תושבים מיהודה ושומרון יצאו אתמול (שלישי) בשעות הערב, בשעה שבה הובאו למנוחות הנרצחים מהפיגוע באזור התעשיה באריאל, להפגנות בצמתים המרכזיים במחאה על ההפקרות הבטחונית.


אלא בניגוד למחאות קודמות נראה כי במערכת הביטחון החליטו לא לאפשר את קיום ההפגנות בכל מחיר. תושבים שהשתתפו בהפגנה שהתקיימה בצומת רימונים בבנימין, דיווחו על אלימות קשה שהפעילו כלפיהם חיילי שנשלחו למקום כדי לפזר את ההפגנה ולשמש ככוח שיטור.

התוצאה הייתה קשה ומדממת: החיילים שנשלחו לבצע את המשימה נקטו באלימות מופרזת שכללה השלכת רימוני הלם לעבר מפגינים פסיבים, ריסוס בגז פלפל, מכות קשות עם קני הרובים ואף דריכת נשק וכיוון ישיר לפניהם של המפגינים.

ידידיה שליסל שהשתתף בהפגנה, סיפר: "הגעתי לצומת כדי למחות על המצב הבטחוני, ולא דמיינתי לחטוף אלימות כזאת. מישהו במערכת הביטחון השתגע ופשוט שלח חיילים קרביים לקפל את ההפגנה ולהיכנס בנו כאילו היינו מחבלים".

"אנשים שבסך הכל ביקשו להבין למה החיילים נוקטים ככה באלימות, מצאו את עצמם עם גז פלפל מקופלים לרצפה וחוטפים מכות של קני הרובים בצלעות, כשהם נאבקים ומובלים למעצר"

"כמה דקות אחרי, הגיע ג'יפ האמר, ממנו ירדו חיילים שחלקם היו רעולי פנים, הם צעקו לנו שאסור להפגין בצומת, ועוד לפני שהספקנו לענות הם התחילו פשוט לרוץ אלינו ולפרק בגז פלפל ורימוני הלם כל מי שהם ראו. הם הפילו את אחד מהתושבים על הכביש והכו אותו בצורה מחרידה".


"ניסיתי להגיע לרכב שלי כדי לעזוב את המקום, וכמה חיילים שעמדו ליד הרכב החזיקו גז פלפל בידיים ואיימו עלי שאם אני אגיע הם ירססו אותי בגז".

המפגינים נמלטו על נפשם ממששים את פצעיהם.

רק שני נערים בני 17 שהגיעו בטרמפים חיכו בתחנת האוטובוס הסמוכה.

הם מתארים שהחיילים חזרו לצומת וכשזיהו אותו והיכו אותם באלימות קשה, כשהם שם לבדם ובלי מצלמות.

לדבריהם, תושב אחר שעבר במקום עם רכבו ועצר לראות מה קורה, נשלף מרכבו והוכה קשות על ידי החיילים באגרופים ובעיטות, תוך שאחד החיילים מושך בשערו.

ידידיה אמסלי תושב הישוב כוכב השחר שספג אף הוא אלימות קשה, סיפר היום בכאב: "באתי כתושב בנימין למחות ולזעוק על הדם היהודי שנשפך כמים, ומצאתי את עצמי חוטף אש כאילו באתי לרצוח מישהו. לצערי אני יודע שזו הנחיה מגבוה, שבאה מכיוון לפיד וגנץ דרך כוכבי. כשלוקחים לוחמים מובחרים שאמורים להילחם באויב ומשסים אותם בנו, זו התוצאה. מישהו במערכת הביטחון השתגע".

זו אינה הפעם הראשונה בה נשלחים חיילים לפזר הפגנות של מתיישבים, מה שגורר אלימות קשה. רק לפני שבועיים תועד קצין צה"ל כשהוא דורך את נשקו לעבר מפגינים באותה הצומת ממש.

תושבים אחרים שהפגינו באותו ערב מחוץ לכפר חארס ממנו יצא המחבל, דיווחו אף הם על חיילים שנשלחו לפזר את המחאה ונקטו באלימות קשה.

דיווחים דומים התקבלו מתושבים נוספים שהפגינו בצומת תפוח ובצומת יצהר.

צפו:


תגובות לכתבה:

  1. א

    מאוד מוזר.

כתיבת תגובה: