מבצע רחב היקף בחברון: נעצרו 32 חשודים בגניבת מים ופגיעה בתשתיות מדינה בסכום המוערך בעשרות מליוני שקלים

הלילה במבצע רחב היקף בחברון נעצרו לחקירה 32 חשודים בחשד לגניבת מים ופגיעה בתשתיות מדינה באומדן של 4 מיליון מטרים מעוקבים של מים ובסכום המוערך בעשרות מליוני שקלים.

במשטרת ישראל התנהלה חקירה סמויה בשיתוף לוחמי מג"ב של המשטרה ויחידת הפיקוח של המנהל האזרחי, חברת מקורות וכוחות צה"ל מחטמ"ר חברון, בחשד לגניבת מים באומדן של מיליוני מטרים מעוקבים של מים באזור חברון.

במהלך חקירה מורכבת ומקצועית עלה חשד כי החשודים היו נוהגים להתחבר באופן פיראטי לצינורות של חברת מקורות המזרימים מים לאזור הישובים בדרום הר חברון ובדרך זו פגעו בהספקה הרציפה של המים לתושבי הישובים ופגיעה באיכות המים.
החשודים גנבו מים ושאבו אותם לבריכות באמצעות מערכות השקיה וזאת לצורך השקיית מטעים ושדות ומכירתם למפעלים ולתושבי האזור.

עוד עלה מהחקירה כי במהלך תקופה פגעו באופן מתמשך בתשתיות לאספקת המים ליישובים, פגיעה באיכות המים וגרמו לנזקים גדולים.

על פי החשד פעלו החשודים בשתי חוליות מרכזיות שנוהלו באופן היררכי, ולכל חבר בחוליה היה תפקיד מוגדר. אחת החוליות עסקה בחיבור לתשתיות, שאיבת המים ואגירתם בבריכה והחוליה השנייה עסקה במכירת המים ואספקתם באמצעות משאיות.

הלילה, הפכה החקירה לגלויה עם פשיטת הכוחות על מתחמים, בתים ומתחמי עסקים שבבעלות החשודים.
במהלך פעילות הכוחות נעצרו לחקירה 32 חשודים בחשד לפגיעה בתשתיות מדינה וגניבת מים..

לאחר מכן, בשעות הבוקר הוחרמו על ידי יחידת הפיקוח במנהל האזרחי ומנהלת התיאום והקישור בחברון 12 מיכליות מים שהופללו בגניבת מים ונתפסו תשתיות צנרת שבאמצעותם בוצעו חיבורים בלתי חוקיים לקווי מים מוסדרים ובוצעה אכיפה נגד בריכות פיראטיות. בנוסף, בוצעאכיפה של קידוח מים בלתי חוקי הנמצא בשטח B.

במהלך השנה האחרונה בוצעו על ידי יחידת הפיקוח במנהל האזרחי 1,450 פעילויות אכיפה נגד גניבות מים. כמו כן, התקיימו מספר מבצעי ניתוק חיבורים פיראטיים בשטחי B שאושרו באופן חריג.

מפקד מרחב חברון, נצ"מ דודי חיון אמר:
"יצאנו הלילה למבצע רחב היקף שבו נטלו חלק גורמים רבים, במטרה להשיב ולהעניק לתושבי האזור אספקת מים תקינה ולמנוע פגיעה במרקם חייהם ופגיעה בתשתיות המדינה. אנו פעלנו ונמשיך בפעילות נחושה ועקבית, לצד יתר גורמי האכיפה, לתפיסת חוליות עבריינים ולהבאתם לדין במלוא החומרה.

קצין מטה מים במנהל האזרחי, רועי אסייג, אמר: "המנהל האזרחי רואה חשיבות רבה בכל הנוגע לתחום המים ולוקח חלק אקטיבי במאבק נגד גניבות המים באזור יהודה ושומרון. מבצע המים הממוקד שהתקיים היום ממחיש את שיתוף הפעולה ושילוב הזרועות בין המנהל האזרחי למשטרת מחוז ש"י, חברת מקורות, רשות המים וכוחות הביטחון באזור שמטרתו לייצר הרתעה ולהביא למיגור התופעה".

סמנכ"ל תפעול בחברת מקורות, דני סופר מסר כי: ״חברת מקורות פועלת בתיאום מלא עם משטרת ישראל למיגור תופעה של גניבות מים, הגורמת בין היתר לפגיעה במשאב הלאומי ולפגיעה כלכלית חמורה. כנגד שכלול שיטות הגניבה מפעילה מקורות, בשיתוף הגורמים הרלוונטיים, אמצעים מיוחדים לאיתור וסיכול של אותם פורעי חוק.״

סינק של מפקד מרחב חברון ניצב משנה דודי חיון.

צילומים: דוברות המשטרה.

ראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי: "אנו מברכים את חטיבת יהודה, המנהל האזרחי, חברת מקורות ומשטרת ישראל, מדובר בטרור מים של ממש, לערבים לא חסר מים,לא ייתכן מצב שבו אזרחי ישראל, המשלמים למדינה מסים כשורה, ממשיכים לסבול בעוד הגנבים ממשיכים ליהנות מאספקה תקינה של מים באין מפריע".

במבצע שנערך הלילה הוחרמו 18 מיכליות מים, מכשרי קידוח, נותקו מספר חיבורים והוחרמו עשרות קילומטרים של קווי צנרת שהובילו מים מצינור מקורות. כמו כן נעצרו חשודים במעורבות בגניבות המים. הפעולה התאפשרה לאחר איסוף והפללה של מערך גניבות המים, בצבא מקווים כי הפעולה תביא להרתעה ותפחית את הגניבות שבקיץ זה גרמו להפסקת מים רבות לתושבים. המבצע היום מצטרף לשרשרת פעולות שמבצעים יחד חברת מקורות, צה"ל, משטרה הכוללת החדרת מצלמות לעשרות קילומטרים של צנרת כדי לאתר חיבורים פירטיים. בשמך השבוע פועל צוות ניתוקים שמסייר מידי יום לאורך הקו לאתר ולנתק גניבות.

במבצע שנערך לפני כחודשים בהובלת המנהל האזרחי אותרה תשתית מים , צנרת פירטית שחוברה לצינור מקורות באורך קילומטרים רבים להשקיית חקלאות ומים לבניה לא חוקית שנבנתה במדבר יהודה, זוהו חלק מהמאמץ של הרשות הפלשתינית בסיוע מדינות אירופאיות להשתלט על שטחי C ואדמות מדינה.

גניבות המים גרמו בחודשי הקיץ למאות תושבים בהר חברון להיות ללא מים בברזים ולחקלאים באזור להמנע מהשקיה בזמנים רבים. לפני כשבוע בנוסף לגניבות המים ובעקבות ניתוקים פירטים בוצעה חבלה מכוונת בצינור היחיד של מקורות המוביל מים לאלפי יישובים באזור.

בעקבות הפסקות המים נאלצה רשות המים הלאומית לשלוח בקיץ האחרון לאזור הר חברון מעל עשרה מכליות מים גדולות שעלותם יקרה, על מנת למנוע משבר מים חריף שאיים על אלפי תושבים. בשבועות האחרונים מוציאה המועצה האזורית הודעות המבקשות מהתושבים להימנע משימוש במים להשקיית גינות, מילוי בריכות וכביסה, כדי שיהיו להם מים לשתייה. תופעה זו חוזרת מדי שנה בחודשי הקיץ.

"אנו מתעוררים מידי שבוע לבוקר בלי טיפת מים, מתארגנים בקושי ושולחים את ילדינו למעונות ולגנים שגם בהם אין מים לצערנו. מאות תושבים נאלצים לחיות על שישיות מים", סיפרה ניצן צורן, אמא לארבע בנות המתגוררת באביגיל. "אנחנו לא מדברים על כביסה ומקלחות, על זה כבר ויתרנו".

צחי, המנהל אלפי דונמים של מטעים מטעם המושבים השיתופים, סיפר:
"מידי שבוע אנו מתבקשים לסגור את ההשקיה למטעים, נוצר מצב אבסורדי בו החקלאות נהייתה הבעיה והעול על ההתישבות במקום הפתרון. השגרה היומיומית שלנו בשבועות האחרונים היא גזרה קשה לחקלאות. משטר ההשקיה נפגע קשות, ובוודאי שבמתכונת הזו נחווה נזקים בגידולים! בצורה הזו לא נוכל להמשיך לעבוד. כל פעם חושבים שנפתרה הבעיה.. נדרש להפעיל לחץ חזק יותר"

ראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי:
"אנו מברכים את חטיבת יהודה, המנהל האזרחי, חברת מקורות ומשטרת ישראל, מדובר בטרור מים של ממש, לערבים לא חסר מים, יש להם את המקורות שלהם אך כחלק מהשתלטות על שטחי C הם נדרשים למים עבור חקלאות ומגורים חדשים ומרוחקים. זהו חטא על פשע ולא ייתכן מצב שבו אזרחי ישראל, המשלמים למדינה מסים כשורה, ממשיכים לסבול בעוד הגנבים ממשיכים ליהנות מאספקה תקינה של מים באין מפריע. אנו פועלים יחד עם רשויות המדינה כדי להפסיק את הטירוף הזה. ולשמחתי המבצע הלילה יחד עם פעולות מתמשכות למימוש סמכות הריבון, הם כיוון חיובי. הולך ומתברר עוצמת המנגנון שפועל בשטח כנגד ריבונתה של המדינה, אני קורא לשר הביטחון להגיב בהתאם ולשלש את האכיפה בשטח על מנת לעצור את כרסום בריבונות, פגיעה בתושבים והפסד כפסי גדול למדינת ישראל."

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: