תגובות

החשש התממש: חיידק הכולרה התגלה במאגר מים בצפון

בדגימות שערך משרד הבריאות במהלך הימים האחרונים התקבלה דגימה חיובית לחיידק כולרה ממאגר המים ירמוכים בצפון הארץ.
משרד הבריאות מעריך כי מקור החיידק, ככל הנראה, מזיהום בסוריה עקב התפרצות כולרה שם.

עם התפשטות התחלואה בסוריה החל מערך ״מודיעין הבריאות״ שבמשרד, שזיהה את האיום הפוטנציאלי לעקוב אחר ההתפרצות ולנתח יחד עם גורמי המקצוע במשרד הבריאות, ברשות המים ובמקורות את הסיכון לתושבי המדינה.


בזכות הזיהוי המוקדם, משרד הבריאות יחד עם רשות המים ומקורות נקטו מספר פעולות לשמירה על מקורות המים המגיעים לאזרחי ישראל בכללם, הפסקת זמנית של זרימת הירמוכים לכנרת והכלרה של המים. כמו כן נבנו במעבדות בריאות הציבור יכולות לבדיקת כולירה סביבתיות בכדי לאפשר ניטור קבוע של זיהום אפשרי במים.

חשוב לציין כי בשלב זה לא מזוהה סכנה לבריאות הציבור בישראל וזאת בשל הזיהוי המוקדם והצעדים המשמעותיים והמהירים שננקטו למול איום זה מבעוד מועד ובשל מצבן האיכותי של תשתיות התברואה, המים, הביוב והבריאות של ישראל.

המשרד עוקב גם אחר זיהום אפשרי במקורות המים מלבנון (החצבאני) שהינם שליליים בשלב זה לרעלן.

משרד הבריאות, ביחד עם השותפים, ממשיך במעקב ובדיגום מקורות המים, כולל נחל החצבאני, ויעדכן את הציבור במידת הצורך.

משרד הבריאות עדכן את משרד הבריאות הירדני ואת הרשות הפלשתינאית על הממצא ממי הירמוך והפעולות שנעשו כדי לשמור על בריאות הציבור.


מחלת הכולרה נגרמת ע"י החיידק ויבריו כולרה, העלול לגרום למחלת שלשולים חריפה המתבטאת בשלשולים מיימיים. המחלה יכולה להתבטא בתסמינים קלים או בצורה אתסמינית, אך 1 מתוך 10 נדבקים עלול לפתח תחלואה קשה עד כדי תמותה.


(צילום אילוסטרציה: שרית פלצ'י מיארה, רשות הטבע והגנים).
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: