תגובות

נתניהו בנאום מפייס: "חילוקי הדעות לא ייעלמו, וזה בסדר. צריך לדעת לעבוד יחד" | ישיר מהכנסת

בשעה זו מתכנסת מליאת הכנסת לישיבה מיוחדת לציון יום הזיכרון הממלכתי ליצחק רבין ז"ל, במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג, נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, חברי סגל א' של המדינה, ראשי הנציגויות הזרות בישראל ובני משפחת רבין.

יו"ר הכנסת מיקי לוי אמר בפתח הדיון: "גם היום 27 שנים אחרי, קולות הירי של הלילה ההוא עדיין מהדהדים בחברה הישראלית. חיוכו השטני של מי שניסה לשנות את הבחירה הדמוקרטית של רוב בעם באמצעות רצח פוליטי, עדיין צורב ומכעיס. הם מזכירים לנו לאן יכולה להוביל אלימות פוליטית. הם מתריעים בפנינו על הדרך שבה מסוכן לנהל מחלוקות פוליטיות בינינו. והרי, מחלוקות הן נשמת אפה של הדמוקרטיה."


ראש האופוזיציה בנימין נתניהו נשא דברים בישבית הכנסת המיוחדת לציון זכר יצחק רבין ואמר: "ימים ספורים אחרי הבחירות הכלליות והכרעת העם שהם מאפיינים מובהקים של הדמוקרטיה הישראלית, אנו מציינים את הרצח הנורא של יצחק רבין ז"ל. מעשה אלים ומבחיל שהיווה מתקפה על הדמוקרטיה. דמוקרטיה היא מתנה, ביטוי נשגב של חירות האדם ואילו רצח פוליטי הוא ביטוי מזוויע של קנאות האדם. לעולם אסור שכוח האגרוף יחליף בדמוקרטיה את כוח השכנוע. יצחק רבין היה פטריוט בעל זכויות רבות בתולדות המדינה, אוהב את המדינה, לחם בעד ישראל, יצג אתה בעולם והיה מנהיג נבחר של מדינת ישראל.

אחרי שהסתיימה מערכת הבחירות, אחרי ששקע אבק ההתנצחות בין המחנות צריך לצאת מן השוחות ולדעת לעבוד יחד. חילוקי הדעות לא ייעלמו וזה בסדר. בכמה תחומים יש בינינו ויכוחים נוקבים, שגם אותם צריך לנהל באחריות ובשיקול-דעת. מאבק רעיוני הוא מושג יסוד בדמוקרטיה. מותר להתווכח, לא חייבים להסכים על הכול, אבל מנגד, צריך לדעת על מה כן להסכים, על מה רובנו מסכימים".

אני מאמין שיש נושאי ליבה שבהם הגענו להסכמה רחבה – מדינת ישראל הייתה ותהיה מדינת הלאום של העם היהודי. במישור הלאומי, לעם ישראל יש זכות להגדרה עצמית במדינתו היחידה, הזכות של כל יהודי לעלות לישראל, ההמנון, הדגל. יש הסכמה שחייבים להילחם בטרור ללא פשרות. מחוללי הטרור לא הצליחו בכך בעבר ולא יצליחו בעתיד. נכה בהם וננצח אותם גם בגל הטרור הנוכחי.היכן שאפשר אנחנו צריכים לשאוף להסכמות, לאחדות ולערבות הדדית כמכפיל-כוח להבטחת עתידה של ישראל".

ראש הממשלה יאיר לפיד בישיבת הכנסת המיוחדת לזכר יצחק רבין ז"ל: "אם ישראל תזנח את שלטון החוק, תפרק את הדמוקרטיה שלה, תיקח אחורה את הקידמה ואת הקשרים שלנו עם הקהילה הבינלאומית ותזנח לגמרי את השאיפה לשלום, אז היא תהיה מדינה חלשה יותר, והרעיונות של רבין יקברו לצידו."


(צילום תמונה: דני שם טוב – דוברות הכנסת)
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: