תגובות

נדיר: עיט שחור נצפה בהרי אילת

עיט שחור נדיר, נצפה בהרי אילת. נצפה מאז שנות השמונים, פעמים בודדות בלבד, בפעם האחרונה – בתחילת שנת 2018.

לפני 8 ימים, בשבת, שמע נתי סגרון, תושב טרי של אילת וחובב טבע מושבע, שבדיוק טייל בטבע האילתי, צרחה חדה, של שפן סלע. רגע אחר כך, הבחין בעיט גדול ושחור, יושב על המצוק שמעליו. הוא לא זיהה את העיט, אבל תמונות שצילם בטלפון הנייד שלו, היו חד משמעיות – העיט השחור חזר להרי אילת!

אתמול, שבוע אחר כך, הצליח צוות של מרכז הצפרות אילת, לאתר שוב את העיט, לא רחוק מהאתר שבו הוא נצפה לראשונה. "שמענו צווחת אזהרה חדה, של שפני סלע, מהוואדי מתחתינו. שנייה אחר כך, העיט השחור הופיע במלוא הדרו, ממש מולנו" מתאר עידו שניידרמן, מתנדב שנת שירות, של החברה להגנת הטבע, במרכז הצפרות אילת, שתיעד את העיט במצלמתו.


נועם וייס, צפר בכיר בחברה להגנת הטבע ומנהל פארק הצפרות באילת, מטעם הארגון, מספר כי: "סיפורו של העיט, השחור הוא נדבך בסיפור ההכחדה של העופות הדורסים המקננים בישראל. עיט גדול, שחור, לבן וצהוב, בעל תעופה לוליינית יוצאת דופן, הניזון בעיקר ממושבות שפני הסלע, הוא קינן עד שנות ה – 70 בגליל העליון, ונצפה באופן תדיר יחסית בהרי אילת ובמדבר יהודה, עד שנות השמונים. בשנות השמונים, זוג של עיטים שחורים, קינן גם בוואדי רם שבירדן וכנראה שגם במזרח סיני. מאז ועד היום, ניתן לספור את התצפיות בעיט הנדיר, כמעט על כף יד אחת. בפעם האחרונה, היו אלו אנשי סקר נדידת העופות הדורסים, של החברה להגנת הטבע, בהרי אילת, שזיהו את העיט יורד לסיני, בפברואר 2018. אז האם העיטים השחורים חוזרים לישראל? מוקדם מדי לומר, אך צפרי אילת, מלאים תקווה וימשיכו לעקוב אחריו, ממרחק בטוח".


קרדיט לתמונות: עידו שניידרמן, החברה להגנת הטבע.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: