תגובות

הותר לפרסום: צעירים יהודים נחקרים בשב"כ תחת הפרת זכויות קשה

שני צעירים יהודים נחקרים בימים האחרונים בשב"כ תוך הפרת זכויות קשה. כך הותר לפרסום היום (שלישי) לאחר שצו הפרסום שהוציאה המשטרה והשב"כ בעניין פג. הצעירים נחקרים בחשד כי סייעו לפני כשבועיים לתושבי שכונת שמעון הצדיק בירושלים להגן על בתיהם מפני המון ערבי אשר התפרע במקום. הם נחקרו בחשד לתקיפה ועבירות נוספות.

הצעירים נעצרו לפני כשבוע, עד אתמול (שני) נאסר עליהם בצו חריג לפגוש בעו"ד, אתמול פגשו העצורים את עורכי דינם מארגון חוננו – עדי קידר, נתי רום ואביחי חג'בי. בפגישתם עם עורכי הדין נודע כי העצורים עברו הפרת זכויות קשה, לרבות הטרדות בידי חוקרות, מניעת שינה, חקירה בשבת, מניעת תפילות ועוד. בימ"ש דחה בדיון את בקשת המשטרה להאריך את מעצרם ב-8 ימים, והאריך את מעצרם עד ליום חמישי, תוך שהוא קובע כי אחד העצורים ישוחרר כבר ביום חמישי בתנאים מגבילים.


עו"ד אביחי חגבי מסר "התנהלות שירות הבטחון הכללי ראויה לכל גינוי. הדברים מקבלים משנה תוקף לאור החלטת בית המשפט העליון לפיה חשוד ממוצא ערבי נחקר בפרשה חמורה שהתרחשה מס' דקות לפני האירוע ללא כל איסור מניעת מפגש ללא שום הבדל משמעותי. מכל מקום מרשי חף מפשע משכך אני בטוח שישוחרר בימים הקרובים".

עו"ד נתי רום הוסיף "השב"כ והמשטרה איבדו את זה. זכויות הנחקרים נרמסו בצו דרקוני המונע מפגש, ובחקירה אגרסיבית תוך מניעת שניה, הטרדות, חקריה בשבת ועוד. המשטרה ניסתה להטעות את בית המשפט, תוך שהיא מסתירה פרטים קריטים מהאירוע, לרבות פציעתו, דקות לפני האירוע, של נער כבן 17 באופן קשה בידי המון ערבי. לצערי כוחות הביטחון משקיעים את המאמצים כנגד המותקפים – התושבים היהודים, ולא כנגד האוייב, אני קורא לכוחות הביטחון להתעורר ולפעול כנגד האוייב ולעצור את גל הטרור".

עו"ד עדי קידר "‏בית המשפט דחה את בקשת המשטרה התמוהה לאיסור פרסום, בה המשטרה לא רוצה לחשוף את התנהלותה והתנהלות השב"כ עם העצורים. מדובר בתיק שלא היה צריך כלל לבוא לידי השב"כ ולא לידי מניעת מפגש. במהלך התקופה של מניעת המפגש החשודים נחקרו בשבת שעות ארוכות, נמנעו מהם שעות שינה, לא סופק להם מזון כמו שצריך, לאחד מהעצורים אף פגעו ברגשות הדת כאשר חוקרת נגעה בו באופן מכוון מספר פעמים, וכל אלו לשווא, אחד מהעצורים משתחרר בקרוב והשני טרם התגבש החשד כנגדו.

בסופו של יום בית המשפט העליון עצמו קיבל את טענת ההגנה שהאפלייה פה היא בעייתית כמה דקות לפני האירוע, ‏היה אירוע נוסף שבו הותקף באכזריות נער צעיר יהודי והחשוד בעניינו לא נחקר בשב"כ, לא נחק בימ"ר ולא במניעת מפגש", הוסיף קידר.


(צילום ארכיון)
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: