תגובות

מלווה בעשרות חברים, תומכים ובני משפחה, התייצבה הבוקר מאיה ברנד-פיגנבאום, בת 18 מקריית טבעון, בלשכת הגיוס והכריזה על סירובה להתגייס לצבא

בהפגנה נושאים המפגינים שלטים בהם "לא יורות, לא בוכות – מסרבות להיות כובשות", "לא פקיד ולא טייס, לצבא אני לא נכנס", "הכיבוש טוב למעטים, רע להמונים".


בהצהרת הסירוב שפרסמה, כתבה ברנד-פיגנבאום: ״מצב זה של שליטה בעם שלם למשך עשרות שנים פוגע בבטחונה של מדינת ישראל. כאישה שאוהבת את הארץ הזאת, שנופיה ואנשיה הם חלק ממני, לא אוכל לקחת חלק בשימור המצב הזה. אני ערה לכך שבמציאות שלנו דרוש צבא שיפעל לצורכי הגנה מפני איומים ממשיים, יחד עם זאת דרושים אנשים שייפעלו לטובת מציאות ללא מלחמות. פעילות אנטי מלחמתית היא לטובת המדינה והעולם ותביא ביטחון לטווח הארוך. פעילות לפתרון הסכסוך וסיום הכיבוש היא לטובת כל יושבי הארץ בין אם הם יהודים, מוסלמים או נוצרים.״

לצד זאת, גם סרבן המצפון רומן לוין, בן 20 מבת-ים, שריצה כבר 70 ימי מחבוש על סירובו, הסגיר עצמו הבוקר לשלטונות הצבא. הוא צפוי להשפט ולהשלח לימי מחבוש נוספים, אשר גם אותם הוא צפוי למלא בבידוד בכלא 6, זאת בשל סירובו ללבוש מדים בכלא.

בהפגנה נכח גם חה"כ עופר כסיף מסיעת חד"ש, שמסר: "מאיה ברנד פיגבנאום, סרבנית אמיצה בת 18, הגיע היום לבקו"ם להצהיר על סירובה. דרכה של מאיה היא דרך של שלום ושוויון לכל יושבי הארץ, והיא מוכנה לשבת בכלא במאבקה הצודק. חזקי ואמצי מאיה, אנחנו איתך."


קרדיט – יח"צ מסרבות.

מאיה ברנד פיגנבאום מלווה ע"י ״מסרבות״ – רשת סרבנות פוליטית המחברת מכתבי, יוזמות וקבוצות סירוב מהשנים האחרונות לפעולה משותפת. הרשת תומכת בסרבני וסרבניות מצפון הבוחרות שלא להתגייס לצבא הכיבוש, תוך מודעות והתייחסות להיבטים המגדריים שמביא עימו גיוס החובה לחברה הישראלית. הרשת פועלת בשיתוף ובסיוע תנועת ״יש גבול״.


תגובות לכתבה:

  1. סימון

    סירוב לגיוס

כתיבת תגובה: