תגובות

הותר לפרסום: המשטרה חשפה חשוד שהטמין מטעני חבלה במטרה לסחוט חברות נדל"ן במיליוני ₪ • צפו

הותר לפרסום: פרשת "ד"ר בום" – היחידה המרכזית במשטרת מחוז ת"א חשפה חשוד בסחיטת חברות נדל"ן באמצעות הטמנת מטעני חבלה בפרוייקטים בגוש דן ושיגור מכתבים ובהם דרישת מיליוני שקלים בביטקויין תמורת הסרת האיום.

תיעוד הגעת אחד ממכתבי הסחיטה באמצעות חברת שליחויות, צילום פיצוצי הדגמה שביצע החשוד, הגעת החשוד בעצמו עם מכתב סחיטה, יציאת החשוד מביתו להטמנת מטען. ודברי ראש מפלג תשאול בימ"ר ת"א סגן ניצב אבי אוחיון.


עו"ד רמזי בקיס שמייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את החדוד בניסיון סחיטה של חברות נדל"ן מסר ל'חדשות כל העולם': "מדובר במתמודד נפש שמכחיש את החשדות. לאור מצבו הוא נשלח לבדיקה פסיכיאטרית. לאחר שיוגש כתב האישום נלמד את חוות הדעת הפסיכיאטרית ואת חומרי החקירה ונשקול את המשך צעדינו".


חקירה סמויה מסועפת של היחידה המרכזית (ימ"ר) במחוז ת"א, חשפה חשדות להטמנה ופיצוץ מטעני חבלה בפרויקטים נדל"ניים, דרישות תשלום של מיליונים במטבע קריפטו, ואיומים באמצעות שיגור מכתבים לדירקטוריונים של קבוצות נדל"ן. החקירה המורכבת הובילה למעצרו של תושב רמת גן בן 40, החשוד בשורה של עבירות סחיטה ואמל"ח חמורות כנגד חברות נדל"ן.

החשוד נחקר בגין שורה של עבירות לרבות סחיטה באיומים, סחיטה בכוח, היזק בחומר נפץ, החזקת אמל"ח וקשירת קשר לפשע. אתמול, עם הבשלת החקירה, הוגשה בעניינו של החשוד הצהרת תובע בדבר הכוונה להגיש נגדו כתב אישום ובקשת למעצר עד תום ההליכים.

על פי החשד, לכל מהלכי הסחיטה והחבלה של החשוד קדמו עבודות הכנה ואיסוף מורכבות, לרבות תצפיות על פרויקטים, לימוד שגרת העבודה באתר, הטסת רחפן מעל הבניין, מעקב אחר התקדמות הפרויקטים, כל זאת, לצד לימוד ייצור חומרי נפץ, החזקת מטעני חבלה תקניים, ואף ניסויים בשטח של הפעלת מטענים.

לחשוד מיוחסים ארבעה מהלכי סחיטה מול פרוייקטים נדל"ניים, במהלכם הפעיל על פי החשד, שלושה מטעני חבלה לצורך הטלת מורא על החברות הקבלניות ואילוצן לשלם לו סכומי עתק בכדי להפסיק את תקיפת האתרים.

כתוצאה מהפעלת מטעני החבלה נגרמו נזקים למבנים שהותקפו, אולם לא נפגע איש. על פי ההערכה, בחירת מועד הפעלת המטענים – לפנות בוקר טרם הגעת פועלים ועובדים בשלד הבניינים, נועדה להימנע מפגיעות בבני אדם ולמקד את האיום בציר הנזק הכלכלי בלבד.

אירוע הסחיטה הראשון בחודש יוני 2020, התבצע מול יזמית בנייה בפרוייקט תמ"א ברחוב ארלוזורוב ברמת גן, במהלכו התפוצץ מטען חבלה בקומת החניון של הבניין. לפני הפיצוץ ולאחריו נשלחו מכתבי סחיטה ליזמית, בהם דרישה מפורשת להעביר סכום המסתכם במיליוני שקלים תמורת הסרת האיום, לצד הנחיות מפורטות כיצד להעביר את הסכום לחשבון דרך ארנק דיגיטלי עם קוד לסריקה.

למכתב שנחתם בשם Dr. Strange צורף החסן נייד ובו תיעוד וידאו של שני פיצוצים בלוח בטון שבוצעו על ידי החשוד בשטח פתוח, בכדי להמחיש את האיום ולקשור בין הפיצוץ בבניין לפיצוץ המצולם.

כעבור שנתיים, התרחש מהלך סחיטה נוסף של החשוד, במהלכו התפוצץ בחודש יוני השנה מטען חבלה בשלד מבנה בבנייה של פרוייקט נדל"ני בדרך בגין בת"א. מספר ימים לאחר הפיצוץ, התקבלו במשרדי קבוצת הנדל"ן ובמגדל מגורים סמוך מכתבי סחיטה הדומים למכתבים שנשלחו שנתיים קודם לכן למבנה ברמת גן, וגם במקרה זה, צורפו דרישות תשלום מיליוני שקלים בביטוקין דרך ארנק דיגיטלי, ואיומים בגרימת נזק תדמיתי לפרוייקט באמצעות הרתעת קונים פוטנציאליים. על המכתבים חתם החשוד בשם Dr. Manhattan.

כאשר התחזקה הנחת העבודה כי מדובר באותו חשוד בשני המקרים, מונה צוות חקירה מיוחד בימ"ר ת"א לחקירת המקרים. בחודש אוגוסט הגיע אדם ללובי בניין משרדים ברחוב שאול המלך בתל אביב, והניח מכתב נוסף שנחתם אף הוא בשם Dr. Manhattan שמוען לדירקטוריון קבוצת נדל"ן נוספת ובו איום בהפעלת מטען חבלה באחד מהפרויקטים של הקבוצה במידה ולא יועבר לקוד הארנק הדיגיטלי שצורף סכום של כמעט 2 מיליון שקלים לחשבון ביטקוין.

בחודש שעבר התגלו שרידי פיצוץ נוסף בפרוייקט של קבוצה נדל"נית אחרת ברחוב ששת הימים ברמת גן, במאפיינים שהעלו חשד כי מדובר באותה שיטת עבודה.

חוקרי הימ"ר ביצעו ניתוח מעמיק של זירות הפיצוץ, אופן שליחת המכתבים שהגיעו לחברות המאויימות, מאפייני מטעני החבלה, וניתוח טכנולוגי מורכב סביב החשוד, והצליחו לבסס חשד ראשוני שהצביע על החשוד בן 40, החי לבדו בדירה ברחוב ארלוזורוב ברמת גן, כמי שעומד מאחורי מהלכי הסחיטה והפעלת מטעני החבלה.

עם מיצוי המהלכים הסמויים סביב החשוד, הגיעו בלשי הימ"ר ב-2 באוקטובר לדירתו, עצרו אותו וערכו חיפוש ממושך בבית, במהלכו נתפסו ראיות שחיזקו את החשד לפיו הוא מעורב במעשים.

החשוד נחקר ומעצרו הוארך מעת לעת, והשבוע כאמור, עם מיצויה החקירה, הוגשה בעניינו הצהרת תובע בדבר הכוונה להגיש נגדו כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: